Končiaca sezóna so sebou prináša tak trochu oddych od nožníc. Dokonca aj názor o ostrihaní trvalkových výsadieb pred zimou až na zem sa zmenil a teraz sa väčšina odkvitnutých trvaliek ponecháva na mieste až do jari.
Na jeseň sa rast rastlín spomaľuje, až zastavuje. Rastlinné pletivá vyzrievajú, čo je dôležité pre úspešné prežitie zimy. Dni sú výrazne kratšie, ochladilo sa, čo vyhovuje len málo druhom kvitnúcich rastlín, napríklad chryzantémam.
Čo (ne)rezať na jeseň?
Záhrada je teraz možno menej zakvitnutá, naopak, obdivovať môžeme bobule, plody a rôzne rastlinné oplodia. Mnohé z nich by sa síce dali momentálne orezať, prípadne odstrániť len plody a semená, ale môžeme s tým počkať, pretože práve ony sú dôležitou potravou pre živočíchy aj v pre ne ťažkom zimnom období.
Obdobie zimného pokoja rastlín, takzvaná dormancia, nám dáva príležitosť na zmenu záhrady. Presádzať, vysádzať aj rozsádzať môžeme mnoho druhov bez rizika, že by sme ich zničili. Samozrejme, s týmito prácami počkáme na chladnejšiu a vlhkejšiu časť jesene, no ešte stále bez mrazov.
Niektoré ovocné druhy sa dajú rezať aj na konci sezóny, napríklad maliny, černice, ríbezle. Ak to nestihneme, do začiatku jari je času dosť. Určite sa až do neskorej jari vyhneme rezu kôstkovín, najmä sliviek a čerešní. Rezné rany sú vstupnou bránou pre hubu Chondrostereum purpureum, slovensky pevníkovec purpurový, ktorá sa šíri najmä v studenom období roka.
Odstránenie zamotaných vetvičiek
Keď ťahavé ruže pravidelne nerežeme a neviažeme, vytvoria spleť tŕnitých vetvičiek. Ak niektorú z nich chceme odstrániť, rozstriháme ju na menšie časti, ktoré jednoduchšie rozpletieme a vytiahneme. Vetvičky so šípkami umiestnime buď do interiéru do vázičky, alebo von do vtáčieho kŕmidla.
Rastliny, ktoré režeme teraz
Koncom jesene, prípadne až v zime je vhodné obdobie na rez druhov, ktorým by pri reze v sezóne vytekalo príliš veľa miazgy.
Javory
Javory zvyčajne nevyžadujú pravidelný rez. Pri reze počas sezóny sú náchylné na vytekanie miazgy. Keď je potrebné odstrániť konáre, ktoré zavadzajú, počkáme s tým až do dormancie.
Čierne ríbezle
Čierne ríbezle prinášajú najviac úrody na mladom dreve. Preto vyrežeme asi tretinu najstarších výhonov, čím podporíme rast mladých.
Moruše
Moruše režeme v období pokoja, aby sme sa vyhli vytekaniu miazgy. Z kmienka – z podnože – odstraňujeme „plané“ výhony, inak časom potlačia zaštepenú časť.
Liesky a vŕby
Liesky a vŕby rezom presvetľujeme a zmladzujeme, pričom odstraňujeme pätinu až tretinu výhonov. Vŕby môžeme tiež každoročne rezať takzvane na hlavu.
Teraz nerežeme
× Živé ploty z cyprusovca leylandského
Koncom jesene ani počas zimy nerežeme vždyzelené rastliny, ako je cypruštek leylandský. Následkom by mohlo byť oslabenie zdravia, prípadne aj odumretie. Všeobecne by sme ich nemali rezať neskôr ako v septembri.
× Levandule a iné stredozemné rastliny
Rezom týchto teplomilných rastlín na konci sezóny, nebodaj v zime, ich vystavujeme riziku omrznutia až vymrznutia.
× Kôstkoviny
Slivky, čerešne, marhule, broskyne a dokonca aj zdanlivo nezničiteľná trnka sú náchylné na hubové ochorenie (pevníkovec), šíriace sa predovšetkým v chladnom období roka. Do rastliny vstupuje práve cez rezné rany.
× Kríkové ruže
Tieto režeme na konci sezóny len nahrubo, predovšetkým skrátime ich výšku, čím predchádzame zlomeniu počas zimy. Až začiatkom jari vykonáme presný rez.
Galéria k článku
Text: Frances Tophill
Foto: Gardener´s World (Jason Ingram, Sarah Cuttle)
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, mam mladu marhulu, ktora je ostrihana sposobom, ze strednik zacina pod…