Ešte je stále čas dostať na jar kvitnúce kry do formy. Čakajú nás však aj ďalšie úlohy spojené so strihaním.
Nevyrovnané počasie s veľkými teplotnými výkyvmi nahor a nadol môže spôsobiť pučanie nových listov, ktoré vzápätí namrznú vplyvom náhlych mrazíkov. Týka sa to najmä menej odolných druhov. Keď mrazy spoľahlivo pominú, čo je najneskôr v polovici mája, rastliny prezrieme a prípadne poškodené výhonky zrežeme až po zdravé pletivá.
Začiatok leta je obdobie, keď končíme s rezom na jar kvitnúcich krov. Z nich ako posledné kvitnú pajazmín a trojpuk, ktoré režeme hneď ako väčšina kvetov odkvitne. Stále nie je neskoro rezať zlatovku, okrasné ríbezle či vajgéliu.
Z na jar kvitnúcich druhov rastlín odstraňujeme odkvitnuté kvety, aby sa nevysiľovali tvorbou semien, samozrejme, pokiaľ neplánujeme ich zber.
Začína sa tiež obdobie rezu v lete kvitnúcich trvaliek, z ktorých môžeme koncom mája odstrániť asi tretinu výhonkov a o dva týždne ďalšiu tretinu. Predĺžime tak obdobie ich kvitnutia. Záhradnícke nožnice udržiavame stále čisté a ostré, budeme ich potrebovať.
Rastliny, ktoré režeme teraz
Na kroch kvitnúcich na jar ukončujeme rez vedúci k bohatému budúcoročnému kvitnutiu, to znamená, že odstránime odkvitnuté výhony. Keď bude treba, môžeme drevinu ešte neskôr tvarovať tak, že trochu skrátime nové výhonky, ktoré prerastajú celkový tvar.
Trvalky
Trvalkám kvitnúcim v lete a na jeseň skrátime približne tretinu výhonkov, o dva týždne ďalšiu tretinu. Výsledkom je predĺženie kvitnutia.
Kvitnúce rastliny
Na rastlinách, ktoré začínajú kvitnúť, priebežne odstraňujeme odkvitajúce kvety, nasmerujú tak svoju energiu do tvorby ďalších pukov.
Rododendrony
Väčšina rododendronov koncom mája až v júni ukončuje kvitnutie. Odkvitnuté kvety odstrihneme hneď nad prvým párom listov pod kvetom. Keď zbadáme čierne puky, ktoré nevykvitli, tiež ich odstránime až po zdravý pár listov. Puky zrejme zničila huba alebo mráz. Rastlina má tak väčšie šance ostať dlhodobo zdravá.
Vinič
Zo súkvetí na viniči, ktoré sú blízko seba na jednom výhone, to menšie či slabšie úplne odstránime.
Okrasné ríbezle
Na okrasných ríbezliach tesne nad pôdou odstránime tretinu najstarších a už odkvitnutých výhonov. Vytvoríme tak priestor pre nové silné výhony.
Teraz nerežeme
Drobné ovocie
Drobné ovocie ako čierne, červené či biele ríbezle práve odkvitlo a začínajú sa tvoriť plody. S rezom počkáme až na moment, keď pozberáme úrodu.
Okrasné trávy
Hoci okrasné trávy intenzívne rastú, rez počas sezóny ich môže natoľko oslabiť, že zapríčiní ich vyhynutie. Ak by sme ich „iba“ skrátili, znehodnotili by sme efektné špičky listov.
Budleje
Budleje nerežeme, kým nerozkvitnú, potom na budleji davidovej odstrihávame odkvitnuté súkvetia a na budleji guľatokvetej odstraňujeme celé staré staršie výhony.
Text: Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock, Gardener´s World (Caroline Hughes, Marsha Arnold, Jason Ingram)
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, mam mladu marhulu, ktora je ostrihana sposobom, ze strednik zacina pod…