V júni je záhrada v plnej sile, vnímame jej intenzívny rast a čerstvé kvety. Avšak aj tento mesiac je vhodným obdobím pre rezy niektorých druhov rastlín.
Režeme napríklad kry, ktoré kvitli od jari až doteraz. Podporíme ich intenzívny rast, tvarujeme ich a do budúceho roka si zabezpečíme množstvo kvetov. Tým, že pritom nad pôdou odstránime tie najstaršie konáre, ker zároveň trochu zmladíme, prevzdušníme a presvetlíme. Práve svetlo podporí rast nových výhonov aj vnútri kra, čím sa pekne zahustí.
Čo rezať v júni
Skoro kvitnúce popínavé rastliny ako plamienok horský (Clematis montana) môžeme teraz tiež rezať a tvarovať, aby príliš neprerástol oporu, na ktorej rastie. Sezóna hniezdenia vtákov trvá až do augusta, preto kry a popínavé rastliny pred rezom dobre prezrieme, aby sme nezničili hniezda. Miestu s hniezdom sa pri reze vyhneme a rez odložíme až na koniec leta.
Na zoznam druhov, ktoré sa dajú teraz rezať, pridáme i mnohé trvalky. Špeciálnym postupným rezom neskoro kvitnúcich trvaliek predĺžime obdobie ich kvitnutia, naopak, hlbším zrezaním niektorých veľmi skoro kvitnúcich druhov trvaliek ich prinútime druhýkrát kvitnúť. Keď odstránime odkvitnuté kvety alchemiliek, nevädzí a poloopadavých pakostov, budeme o niekoľko týždňov odmenení ďalšími kvetmi.
Zvyšky do kompostu
Zvyšky rastlín, ktoré získame rezom trvaliek, sú skvelým materiálom do kompostoviska. Sú totiž zložené zo suchých častí (stonky) a aj z čerstvých (listy). Tak ako do kompostu nepatria semená burín, nedávame sem ani semená niektorých druhov trvaliek, ktoré by sa neskôr mohli v záhrade príliš rozšíriť.
Rastliny, ktoré režeme teraz
Rezom v tomto období podporíme rast nových výhonov, ktoré budú zvyšok sezóny vyzrievať.
Pajazmín (Philadelphus)
Po odkvitnutí z bázy rastliny odstránime najstaršie konáre, pričom dávame pozor, aby sme nezničili zdravé, dobre tvarované, mladé a perspektívne.
Plamienok horský (Clematis montana)
Skrátime mladé výhony prerastajúce konštrukciu, ktorá ich podopiera. Výhony, ktoré chceme zachovať do ďalšieho roka, priviažeme a tvarujeme.
Mliečnik (Euphorbia)
Všetky odkvitnuté stonky zrežeme nad pôdou. Vezmeme si na to rukavice, šťava môže dráždiť pokožku. Vyrastie množstvo nových výhonkov, ktoré rozkvitnú nasledujúcu jar.
Panašovaný stálezelený bršlen (Euonymus)
Úplne odstránime výhonky, ktoré sa vrátili k pôvodnej zelenej farbe. Sú totiž výrazne vitálnejšie a ak by sme ich ponechali, celkom prerastú tie farebné.
Teraz nerežeme
✗ Bukové živé ploty
Listy, ktoré sa teraz vyvíjajú, sa na rastline udržia počas zimy, čo je žiaduce. Rez preto odložíme na obdobie, keď sa začnú skracovať dni, približne na august.
✗ Zanoväť (Cytisus)
Kvitnúce výhony zanoväte nerady vyrastajú zo starého dreva, preto ich nerežeme po odkvitnutí hlboko, prípadne môžeme nové vetvičky len zľahka tvarovať.
✗ Hortenzie (Hydrangea)
Tieto neskoro kvitnúce kríky – ako aj budleja – teraz tvoria tohtoročné kvety, preto ich necháme bez rezu a ostriháme ich až skoro na jar v budúcom roku.
✗ Jablone a hrušky rastúce popri stenách a múroch
Pre tvorbu plodov potrebujú energiu z lístia na mladých výhonkoch, preto počkáme až do augusta, keď môžeme niektoré výhony skrátiť ponad púčik.
Galéria k článku
Text: Rosie Yeomans
Foto: Gardener´s World (Sarah Cuttle, Paul Debois, Jason Ingram)
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, mam mladu marhulu, ktora je ostrihana sposobom, ze strednik zacina pod…