Čo robí správny záhradkár v zime?

Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že v zime sa záhradkár nudí, opak je pravdou. Skutočný záhradkár pracuje a zveľaďuje aj počas zimnej sezóny. Zima ako taká je pre rastliny prospešná. Tiež si potrebujú oddýchnuť a nabrať nové sily do ďalšieho roka. Čo všetko robí záhradkár v zime, aby im pomohol?

Lopata v snehu

1. Oddychuje

Po náročnej záhradkárskej sezóne si zaslúžime trocha odpočinku. Je pravda, že mnohí záhradkári nedokážu dlho obsedieť bez práce, ale tak, ako si potrebuje po celom roku oddýchnuť naša záhrada a príroda, potrebuje to aj správny záhradkár.

2. Zháňa semená

Je veľa ciest, ako sa dostať ku kvalitným semienkam. Niektorí si ich zaobstarajú z vlastnej úrody, iní radšej nakúpia v overenom záhradkárstve, kde okrem semienok pridajú aj dobrú radu zadarmo. Ďalším spôsobom je výmena semienok cez internet. Vďaka rôznym fóram a skupinám sa môžeme dostať k špeciálne vyšľachteným odrodám semien, ktoré bežne v obchode nekúpime. Zima je preto ideálnym časom na toto bádanie a zháňanie, pretože nebudeme mať výčitky, že len tak nečinne zaháľame za počítačom. Aby sme na nič nezabudli, spíšeme si zoznam semien, ktoré si chceme zaobstarať.

Kel v záhrade, sneh

3. Pestuje zeleninu

Áno, pestovať niektoré druhy zeleniny môžeme aj zime. Na okennej parapete bez problémov dopestujeme zelenú cibuľku, žeruchu, kôpor, petržlen a pažítku. V záhrade porastie aj počas zimy napríklad obľúbený ružičkový kel, ktorý zvládne aj – 6 stupňov. Pokiaľ vonku nie je mráz, vyrastie aj topinambur, známy aj ako „židovský zemiak“. Vyzerá podobne ako zázvor a obsahuje veľa vitamínov. V zime vypestujeme aj zimnú odrodu cesnaku, zimný šalát a špenát.

4. Študuje

Možno si pod stromčekom nájdeme záhradkársku literatúru plnú nových informácií o záhrade, o ktorých sme doteraz nevedeli. Alebo nás naši blízki prekvapia predplatným obľúbeného záhradkárskeho časopisu. Kedy ak nie teraz je čas nasávať nové vedomosti, aby sme boli na jar múdrejší a pripravení na prácu v záhrade? Uvarme si bylinkový čaj z našej záhrady a začítajme sa do nich.

Čítanie v zimnej záhrade

5. Robí osevný plán

Dobré plánovanie je základom úspechu a kvalitnej úrody. Využime zimu na poctivú prípravu osevného plánu. Niektorí záhradkári pri jeho plánovaní využívajú takzvané partnerské pestovanie zeleniny. Ide o spôsob vysádzania dvoch alebo troch rastlín v tesnej blízkosti tak, aby z toho vzájomne benefitovali. Väčšina týchto poznatkov pramení z pokusov a omylov záhradkárskej komunity, bez vedeckého výskumu, takže tieto vedomosti sa neustále dopĺňajú a vyvíjajú.

6. Kŕmi vtáctvo

Počas celého roka nám v záhrade spievali a robili radosť. Lovili hmyz, ktorý otravoval naše rastliny aj nás. Za svoju celoročnú pomoc a radosť, ktorú nám robili si zaslúžia na oplátku našu pomoc. Vtáčiky nie sú príživníci, do kŕmidla zaletia naozaj iba vtedy, ak sú tuhé mrazy a príroda pre ne nič nemá. Nezabudnime na nich ani počas zimy a každý deň im nasypme pár hrstí krmiva.

Lastovičky

7. Vysieva semienka

Prvé semienka na predpestovanie rastlín vysievame do pripravených nádob alebo kvetináčov už začiatkom januára. Je možné ich pestovať na parapete okna, ale aj v skleníku. Ideálna teplota pre ich rast je maximálne 18 stupňov. Dajú sa pestovať v hline, ale aj bez nej za pomoci rašelinových tabliet. Zalievanie robíme skôr rosením ako priamym zalievaním, nakoľko semienka sú krehké. Do pôdy ich presádzame v období dvoch klíčnych listov.

8. Odoberá vrúble

Vrúble na štepenie odoberáme v zime, kedy rastlina odpočíva. Ideálne je zo stromu odoberať jednoročné výhony z južnej strany, pretože sú dostatočne silné a zrelé. Zdravé jednoročné letorasty odoberáme najlepšie v decembri alebo v januári a skladujeme ich pri teplote 2 – 6 stupňov, najlepšie vo vlhkom piesku. Vrúble je možné skladovať v chladničke zabalené vo fólii.

Odoberanie vrúblov

9. Opravuje náradie

Počas celoročných prác v záhrade sa nám iste nejaké náradie trocha poškodilo a treba ho opraviť, aby bolo pripravené na novú sezónu. Ak sme nestihli náradie po sezóne očistiť, urobme to teraz. Čisté náradie skladujeme v suchom priestore. Drevené násady ošetríme ľanovým olejom, ktorý drevo impregnuje. Zručnejší záhradkári môžu vyrobiť nové násady na sekery, motyky alebo rýle. Zničené náradie vyradíme.

 

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku