Jeseň prináša množstvo nevyhnutných prác v záhrade, ktoré pripravia rastliny na zimný odpočinok a zabezpečia úrodu v budúcom roku. Čo urobiť práve v októbri?
Nevyhnutné jesenné práce
Začiatkom októbra vyberieme z pôdy hľuzy mečíkov. Nezabudnime ani na hľuzy georgín a kán, tie však vyberáme až po prvom mraze. Signálom, že je najvyšší čas, býva sčernetá nadzemná časť. Z pôdy vykopeme aj hľuzy montbrécií, acidanter, tigrídií a ďalších v lete kvitnúcich druhov.
Počas celého mesiaca pokračujeme vo výsadbách na jar kvitnúcich cibuľovín a hľuznatých rastlín. Najneskôr začiatkom mesiaca by mali byť v pôde najmä cibule narcisov.
Jesenné dni využime aj na doplnenie nových okrasných drevín a ruží. Vysádzať môžeme rastliny s koreňovým balom, ale aj bez neho. Novovysadené dreviny nezabudnime zavlažovať, najmä ak je slnečná a suchšia jeseň.
Myslime tiež na aplikáciu jesenných hnojív, ocenia ich napríklad už dobre zakorenené a rozrastené vždyzelené listnáče a ihličnany. Október ponúka tiež príležitosť vysadiť si do kvetináčov peknú jesennú zeleň.
Ošetríme trávnik na konci sezóny
Počas jesene venujeme pozornosť aj trávniku. Pravidelne z neho odstraňujeme nafúkané opadané lístie, zvyšky plodov a semien a ďalších nečistôt.
Dôležité je aj aplikovanie jesenných hnojív, vďaka ktorým bude trávnatá plocha odolnejšia proti hubovým chorobám a trávnik tak celkovo lepšie zvládne nadchádzajúce zimné obdobie. Ideálne je začiatkom mesiaca pomocou vozíka aplikovať hnojivá s vyšším podielom draslíka.
Vyplatí sa tiež trávnik pred zimou prevzdušniť, najmä ak sme ho počas sezóny intenzívne zaťažovali. Tento úkon je dobré stihnúť koncom septembra alebo začiatkom októbra. Ak je teplejšia jeseň a vlhko, trávnik ďalej rastie. Priebežne ho skracujeme kosením.
Šetríme peniaze
Počas jesene priebežne likvidujme odumreté porasty letničiek. Z mnohých druhov si však môžeme pozberať semená, takže v nasledujúcej sezóne ich nebudeme musieť dokupovať.
Jesenné práce so zeleninou
Využime príjemné októbrové dni a vysejme si mrkvu, petržlen či paštrnák na prezimovanie. Neodkladajme to však na neskôr. Dôležité je docieliť, aby semienka stihli v pôde do príchodu zimy mierne naklíčiť.
Začiatkom mesiaca si tiež môžeme vysadiť cibuľu sadzačku na skorý jarný zber. Sadíme ju hlbšie, približne do hĺbky 8 cm, ideálne 5 až 7 cm od seba.
Do debničiek na verande alebo v studenom skleníku si môžeme vysiať aj semená valeriánky. Lístky s lahodnou chuťou tak budeme mať k dispozícii aj počas zimy.
Čo najskôr pozberajme z hriadok aj všetku plodovú zeleninu, korene mrkvy, buľvy cvikly a zeleru. Petržlen, paštrnák aj čierny koreň ešte môžu ostať v pôde. V tomto období môžeme rozsadiť rebarboru, chren a pažítku.
Pripravujeme hriadky na cesnak
Jeseň je aj časom výsadby jesenných odrôd cesnaku. Sadí sa od konca októbra do prvých silnejších mrazov. Predpokladom úspechu je dôkladná príprava pôdy, do ktorej sa môžeme pustiť už začiatkom mesiaca, ideálne aspoň dva týždne pred plánovanou výsadbou.
Najskôr plochu odburiníme, rozhodíme na ňu Cererit a následne pôdu dobre zrýľujeme. Namiesto uvedeného hnojiva môžeme využiť aj zelené hnojenie – zmes, ktorá je na to určená, však musí ísť do pôdy minimálne mesiac pred výsadbou cesnakových strúčikov. Cesnak nesadíme na čerstvo povápnený záhon. Táto plodina obľubuje hlinitopiesočnaté a výživné pôdy.
Staráme sa o ovocný sad
Pod korunami ovocných stromov priebežne odstraňujeme opadané plody a lístie. Pozberané, ale iba zdravé orechové lístie nasekajme na menšie kúsky, zmiešajme s iným záhradným odpadom a umiestnime do kompostu. Pôdu okolo ovocných stromov a krov v tomto období prekypríme; zapracovať do nej môžeme aj preosiaty kompost.
Z okolia ovocných rastlín odstraňujme aj počas jesene trvácu burinu a prípadné náletové dreviny. Černiciam odstránime výhonky, na ktorých dozreli plody, mladé výhonky priviažeme k opore.
Pripravíme si tiež debničky na pozberané ovocie – najmä na zimné odrody jabĺk a hrušiek. Do oberania týchto jabĺk sa môžeme pustiť od začiatku mesiaca. Keď je však slnečno, nechajme plody na strome dlhšie, aby prirodzene dozreli.
Vysádzame ovocné druhy
Od polovice októbra nastáva vhodný čas na výsadbu nových ovocných stromčekov. Do pôdy môžeme sadiť kontajnerované aj voľnokorenné výpestky, tie však pred výsadbou musíme vhodne pripraviť.
Kvalitnú prípravu musí dostať aj pôda, do ktorej plánujeme vysádzať. Väčšine ovocných rastlín vyhovuje slnečné miesto s výživnou a priepustnou pôdou. Výsadbové jamy si pripravíme už v predstihu – mali by byť dostatočne priestranné, dno skypríme a nasypeme za lopatku kompostu.
Pri výsadbe viacerých stromčekov nepodceňujme odporúčané výsadbové vzdialenosti. Nezabudnime k vysadeným stromčekom inštalovať oporné koly a myslime aj na pravidelný prísun vlahy, najmä vtedy, ak je slnečná a teplejšia jeseň.
Na čo ešte nezabudnúť
- Využijeme nazberané zdravé lístie zo záhrady na výrobu listovky alebo použiť neskôr na zazimovanie citlivejších úžitkových, ale aj okrasných rastlín.
- Chránime novovysadené ovocné stromčeky v rizikových lokalitách pred zverou obalením pletivom. Myslime už teraz aj na zimný náter kmeňov stromčekov.
- Vykonáme po opadaní listov na ovocných stromoch preventívny a dezinfekčný postrek prípravkom s obsahom síry.
- Okolo rastlín jahôd rozložíme slamu alebo iný vhodný typ organickej nástielky. Pomôže ochrániť korene pred mrazom.
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…