Čo robiť, aby africké fialky dlho a bohato kvitli? Ideálne toto!

Ako udržať africké fialky čo najdlhšie kvitnúce? Máme ich druhý rok na okennom parapete orientovanom na západ.

Africké fialky na okennom parapete
Africkým fialkám sa dobre darí na okenných parapetoch orientovaných na sever, severovýchod, čiastočne aj na východ či západ. Foto: iStock

Senpóliám, alebo africkým fialkám, sa dobre darí na okenných parapetoch orientovaných na sever, severovýchod, čiastočne aj na východ či západ. Naopak, nevhodná je južná orientácia.

Dôležité však je, aby sme im našli miesto s rozptýleným svetlom, no nie na priamom slnku. Príliš slnečné miesta na okenných parapetoch treba zatieňovať, hlavne v lete. Africké fialky však môžete úspešne pestovať aj na polotienistých miestach, tienisté sú už nevhodné.

Čo robiť, aby africké fialky bohato kvitli

Aby senpólie bohato kvitli, okrem vhodného svetla potrebujú aj stálu teplotu v rozmedzí od 20 do 25 °C. Podľa možnosti rastlinu často nepremiestňujte. Okrem toho zalievajte vždy mäkkou odstátou vodou (s teplotou okolo 20 °C) a vždy len do misky.

Zálievková voda sa nesmie dostať priamo na listy, vznikajú potom na nich nepekné hnedé škvrny. Ideálne je zavlažovať tieto rastliny raz, maximálne dvakrát za týždeň. Medzi každou ďalšou zálievkou musí substrát mierne preschnúť, dlhodobejšie a časté presychanie rastline škodí. Premokrenie táto rastlina takisto neznáša.

Bohaté kvitnutie africkej fialky
Ak má africká fialka ideálne podmienky, začína sa rýchlo rozrastať a vytvárať nové výhonky. Foto: iStock

Tretím predpokladom úspešného pestovania je substrát určený na pestovanie kvitnúcich izbových rastlín a drenážna vrstva na dne črepníka. No a štvrtou podmienkou vytrvalého kvitnutia je pravidelné prihnojovanie. Použite kvalitné viaczložkové hnojivo určené pre kvitnúce izbové rastliny. V ponuke je aj špeciálne hnojivo určené pre senpólie. Prihnojujte vo forme hnojivej zálievky raz za dva týždne, prípadne podľa návodu.

Okrem toho môžete rastlinu na jar aj „zmladiť“. Ak má totiž africká fialka ideálne podmienky, začína sa rýchlo rozrastať a vytvára nové výhonky. Jar je vhodným obdobím, keď môžete senpólie rozsádzať, teda rozdeliť príliš rozrastené trsy a získať nové jedince. Prípadne môžete rastliny zmladiť, odrezať staršie listy a ponechať len tie novovyháňajúce.

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text: Ing. Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock

Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku