Orchidey, predovšetkým lišajovce, patria k vyhľadávaným izbovým rastlinám. Ponúkajú obrovské množstvo variácií, kvety od výmyslu sveta, a čo je dôležité, ich pestovanie nie je zložité. Poradíme vám, ako sa o rastliny postarať, aby ste sa z nich tešili čo najdlhšie.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- hnojivo na prihnojovanie orchideí
- čistiace obrúsky
- substrát pre orchidey
- priehľadné črepníky
Náradie:
- záhradnícka lopatka
- záhradnícke nožnice
- krhla s vodou
- rozprašovač
Náročnosť: **
Ľudia: 1
Obdobie: zima
Čas: do 1 hodiny
Postup
1. POMÔCKY
Začneme prípravou najdôležitejších pomôcok. Mnohé z nich je dobré zakúpiť a mať ich vždy poruke.
2. SVETLO
Lišajovce môžeme pestovať na okenných parapetoch, ale aj v zimných záhradách. Dariť sa im bude na svetlom mieste, ideálne orientovanom na východ alebo západ.
3. ZÁLIEVKA
Doprajme im pravidelný prísun vlahy – stačí však raz za týždeň, prípadne ešte menej. Substrát nesmie byť trvale premokrený. Použime mäkkú, prípadne prevarenú vodu.
4. PRIHNOJOVANIE
Orchidey kvitnú aj počas zimy, preto je ich dobré v tomto období aj prihnojovať. Používame špecializované hnojivo (ideálne po zriedení vodou) vo forme hnojivovej zálievky.
5. POSTREKOVANIE
Rastliny môžeme aj pravidelne rosiť. Obľubujú vyššiu vzdušnú vlhkosť. Voda by mala byť takisto mäkká. Rosiť môžeme listy aj korene na povrchu substrátu.
6. ČISTENIE
Listy lišajovcov pestovaných v interiéri by sme mali pravidelne čistiť od prachu a nečistôt. Môžeme na to použiť buď vlhkú handričku, alebo špeciálne utierky na listy.
7. ČREPNÍK
Lišajovce pestujeme v priehľadných črepníkoch. Ich korene sú totiž schopné fotosyntézy a vytvárajú hodnotné zásobné látky. Neublíži im však ani umiestnenie do nepriehľadnej nádoby.
8. OPORA
Kvitnúcim rastlinám doprajeme pevné opory. Inak hrozí, že sa stonky s kvetmi zlomia. V predaji sú aj dekoratívne typy, tie zaujímavo doplnia rastliny.
9. PRESADENIE
Ideálne je presádzať lišajovec raz za dva roky. Presádzame ich do špeciálneho substrátu a vždy až po odkvitnutí.
10. STRIHANIE
Ak chceme, aby rastliny opakovane kvitli, odkvitnuté stonky nestriháme celkom dole pri koreňoch, ale vyššie, asi nad štvrtým očkom. Až suché kvetné stonky po druhom kvitnutí treba odstrihnúť úplne dole.
11. KÚPA
Aj počas zimy nájdeme v predaji množstvo orchideí. Ak sú odkvitnuté, často sa predávajú za akciové ceny. Možno tak získať aj menej známe a veľmi zaujímavé druhy.
Odborník radí:
Ideálne teplotné rozpätie na pestovanie orchideí je 22 až 25 °C. Najlepšie však je, ak ide o priestor, kde nočná teplota mierne klesne.
Dobrá rada
Ako nakupovať orchidey
Nakupujte v osvedčenom hobby markete alebo kvetinárstve, pokiaľ možno nie v supermarketoch. Rovnako sa vyhnite nákupu orchideí z pouličných stánkov. Zamerajte sa na zdravé a vitálne pôsobiace rastliny. Nemali by niesť známky chorôb, škodcov, nemali by byť preliate ani mať poškodené korene.
Rastlinu si vždy nechajte dobre zabaliť, najlepšie do papiera. Hoci sa vám môže zdať, že rastliny sú chránené igelitovým obalom, ten ich počas zimných dní neochráni dostatočne. Keď prídete domov, ešte nejaký čas rastlinu nechajte zabalenú. Z menej vykúrenej miestnosti ju postupne preneste do vykúrenej. Pri manipulácii dávajte pozor, aby ste nepoškodili krehké kvety a kvetné puky.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím. Chcem vás veľmi pekne poprosiť o radu. Na listoch mojej orchidejky mám…