Čo robiť, aby skalka bohato kvitla? Tieto kroky v jarnom období nevynechajte!

V nejednej záhrade môžeme obdivovať skalky. Teraz na jar aj krásne rozkvitnuté. Nie všade ich ale možno označiť za ukážkové. Jarné obdobie je ideálne na realizácie náprav, ale aj na základnú údržbu, bez ktorej sa nedostaví želaný efekt.

Čo urobiť, aby skalka bohato kvitla

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • rôzne druhy skalničiek – rozchodníky, lomikamene, arábky, taričky a pod.
  • kamenná sutina
  • kamenistý substrát

Náradie:

  • záhradnícka lopatka
  • nožnice
  • pracovné rukavice
  • krhla s vodou

Náročnosť: **
Čas: 1 hodina
Ľudia: 1
Obdobie: jar

1. ZÁVLAHA

Polievanie skalky

Ak máme v skalke drobné cibuľoviny, teraz, počas suchej jari, môžu zasychať a zakrpatievať. Na kvety by sme čakali márne. Preto im doprajme dostatok vlahy.

2. PREBIERKA

Prebierka

Na jar nájdeme v skalke nielen suché listy, ale aj odumreté druhy a výhonky skalničiek. Precízne všetko skontrolujme, a čo treba, odstránime a vyčistíme.

3. REDUKCIA

Redukcia

Môže sa stať, že do skalky nám nechcene prerastú aj okolité rastliny, trávy, trvalky, či dokonca dreviny. Agresívny je napríklad popínavý brečtan.

4. UPEVNENIE

Kameň v skalke

Niektoré kamene v skalke môžu byť po zime uvoľnené, je to nežiaduci stav. Teraz je čas to skontrolovať a hlavne väčšie kamene pevne ukotviť.

5. ODREZKY

Odrezky

Jar je príležitosťou získať nové skalničky. Rozchodníky, ktorých je veľmi veľa druhov, teraz jednoducho rozmnožíme pomocou stonkových odrezkov.

6. CIBUĽOVINY

Narcisy

Do skalky patria aj nižšie cibuľoviny a teraz sú v predaji v kvitnúcom stave. Nimi skalku doplníme. Vysadiť sem môžeme aj odkvitnuté drobnokveté narcisy.

7. BURINA

Burina

Trváca burina sa nájde aj v skalke. Ak ide o druhy s kolovitými koreňmi – napríklad púpavy –, použime špeciálny vypichovač buriny.

8. PRESÁDZANIE

Presádzanie

Ak sa nám niektorá zo skalničiek niekde nehodí, teraz je príležitosť na presádzanie. Vhodné je vybrať si deň, keď je zamračené, prípadne bude pršať.

9. VÝSADBA

Skalničky

V apríli aj máji je v ponuke záhradníctiev množstvo krásnych skalničiek. Môžeme si nimi doplniť zbierku alebo ich použiť na výsadbu rozšírenej časti skalky.

10. KAMENNÁ SUTINA

Kamenná sutina

Okolo novovysadených, ale aj starších skalničiek nasypeme každoročne na jar drobnú kamennú sutinu. Vďaka tomu sa nebudú veľmi rozrastať a zostanú kompaktné.

11. DELENIE

Delenie skalničiek

Po rokoch sa stáva, že stredy skalničiek začnú vysychať, vyhynú a životaschopné sú len okrajové časti. Je to signál na rozdelenie a rozsadenie takýchto rastlín.

Dobré rady

Základné princípy

Skalka by mala byť vytvorená vždy z jedného druhu kameňa (rôznych veľkostí) a ten by mal tvoriť asi polovicu celej jej plochy. Použiť možno žuly, ruly, najvhodnejšie sú zvetrávajúce vápence, travertíny, dolomity alebo bridlice. Jednotlivé kamene treba postaviť plochou stranou dolu a kvôli stabilite je lepšie zapustiť ich mierne do substrátu. Nesmú však nikdy stáť kolmo, podľa tohto možno identifikovať zle založenú skalku. Bridlice je možné ukladať horizontálne aj vertikálne. Pri ukladaní treba striedať veľké, malé a stredné kamene, najlepšie sa dá skalka vytvoriť s prevahou väčších kameňov.

Čo urobiť, aby skalka bohato kvitla

Miesto, vlaha a pozadie

Keďže skalničky majú rady svetlo, prúdiaci vzduch a dostatočnú vlhkosť pôdy, miesto na skalku by malo byť voľné a nezatienené, napr. vyššou budovou či mohutným stromom. Na pestovanie skalničiek sú potrebné slnečné polohy, aj keď krátkodobé zatienenie im obvykle neprekáža. Skalku nie je dobré zakladať pod stromami, predovšetkým nie pod opadavými listnáčmi, pretože tu bude robiť šarapatu padajúce lístie (pod ním môžu skalničky hynúť) a takisto môžu hrubnúce korene vytláčať kamene aj samotné skalničky.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku