Čo robiť v okrasnej záhrade počas novembra? Na tieto práce nezabudnite

V novembri je ten správny čas na výsadbu okrasných stromov a krov, prípravu jazierka na zimu či zazimovanie citlivých rastlín v kvetináčoch. Nezabudnite tiež na ochranu ruží, zálievku drevín a dôkladné upratovanie v záhrade, aby bola pripravená na chladné obdobie.

Novembrové práce v okrasnej záhrade
Pri upratovaní záhrady na konci sezóny sa snažme vyhnúť druhom, ktoré sa vyznačujú pekným jesenným vyfarbením listov. Foto: Shutterstock

Sadíme stromy

Druhá polovica jesene je vhodná na výsadbu najmä okrasných stromov a krov. Sortiment je rozsiahly, vyberať si môžeme druhy s atraktívnymi kvetmi, so zaujímavými listami alebo aj s dekoratívnymi plodmi. Pri rozhodovaní o konkrétnej kúpe prihliadajme na výšku a šírku danej dreviny v dospelosti, prípadne aj na rýchlosť rastu. Vhodné je však vybrať sa na nákup už aj so zoznamom druhov, ktoré by boli do podmienok našej záhrady ideálne.

V predaji nájdeme množstvo kontajnerovaných jedincov, ale aj tých bez koreňového balu – no ponuka týchto výpestkov býva slabšia. Sú síce lacnejšie, no dlhšie im trvá, kým sa ujmú a vyžadujú aj predvýsadbovú prípravu. Naproti tomu je výsadba kontajnerovaných stromov jednoduchšia a šanca, že sa rýchlo ujmú a začnú napredovať, je vysoká.

Na výsadbu si vyhradíme slnečné dni, aby sa nám príjemnejšie pracovalo, ideálne však také, keď sú po výsadbe predpovedané zrážky. Dajme si záležať na príprave výsadbovej jamy, nezabudnime na opory a zálievku po vysadení.

Jesenné sadenie stromov do záhrady
Predpokladom úspechu je dôkladný výber stanovišťa. Väčšina okrasných stromov vyžaduje slnečné miesto s priepustnou a výživnou pôdou. Foto: Shutterstock

Vyskúšajte

Pred prenášaním kvetináčov s rastlinami nechajte substrát v nich preschnúť. Kvetináče budú ľahšie a prenos nebude taký náročný.

Vyhneme sa trvalkám s jesenným vyfarbením

Pri upratovaní záhrady na konci sezóny sa snažme vyhnúť druhom, ktoré sa vyznačujú pekným jesenným vyfarbením listov. Listy či nadzemné časti týchto trvaliek nestrihajme, počkajme až na začiatok zimy. Zároveň by sme si však mali overiť, či nejde o vždyzelené trvalky, listy týchto rastlín vždy ponechávame.

Medzi trvalkové druhy, ktorých listy vynikajú na jeseň výraznou farebnosťou, patria heuchery, amsónie, trubuška, niektoré pakosty, rohoblizník, bergénia a ďalšie. Nádherne sa počas jesene vyfarbujú aj listy funkií. Tie preto počas jesene nestrihajme (je to častá chyba) a zo záhonov ich odstraňujme až po prvých mrazoch. Miesta s chúlostivejšími druhmi zakryjeme čečinou alebo netkanou textíliou.

Zbieranie listov funkií počas jesene
Listy funkií pozberáme koncom jesene ľahkým potiahnutím. Foto: Shutterstock

Zazimujeme jazierko

Počas celej jesene sa snažme odstraňovať z vodnej hladiny padajúce lístie. Praktické je natiahnuť ponad hladinu sieť, na ktorej sa opadané listy zachytia a ľahko sa odstránia. Okrem toho je vhodné čistiť hladinu aj od odumretých listov a stoniek vodných a pobrežných rastlín.

Ku koncu jesene nezabudnime vybrať z jazierka chúlostivejšie rastliny a ak nemáme jazierko dostatočne hlboké (minimálne 80 cm), aj ryby. Pokiaľ ide o úpravu vodných a pobrežných rastlín, pred zimou ich nerežeme, týka sa to hlavne tráv. Trvalky však môžeme mierne skrátiť.

Zazimovanie záhradného jazierka
Ak zanedbáme odstraňovanie lístia z hladiny, na dne jazierka sa vytvorí hnijúca vrstva. Foto: Shutterstock

Novembrové dôležitosti

Z krov ruží odstráňme zvyšky kvetov a vytvorené plody. Po opade listov ružové kríky mierne skráťme a vhodne zazimujme. Požiadavky jednotlivých druhov ruží na zazimovanie sa však môžu líšiť. Napríklad korunky stromčekových ruží je vhodné obaliť aj spolu s miestom štepenia netkanou textíliou.

Zo záhonov zlikvidujme v tomto mesiaci uhynuté letničky, z trvalkových záhonov vykopme trvácu burinu aj s koreňmi. Nadzemnú časť trvaliek odstráňme len niektorým druhom – určite bylinným pivonkám a floxom. Novovysadené trvalky zakryme netkanou textíliou alebo čečinou, to isté platí aj pre chúlostivejšie trvalkové druhy, nedávno vysadené dreviny, hlavne vždyzelené listnáče a ihličnany.

Skracovanie ruží pred zimou
Ruže skracujeme pred zimou minimálne. Foto: Shutterstock

Zalievame dreviny a zeleň v kvetináčoch

Počas slnečných a suchších novembrových dní zalievame novovysadené dreviny a vresy. Zálievku ocenia aj vo voľnej pôde vysadené kry a stromy. Vlahu bude potrebovať aj trváca zeleň vysadená v kvetináčoch. Často je totiž zanedbanie zálievky dôvodom, že takto pestované rastliny uhynú.

Prihnojovanie už pred zimou nie je potrebné, rovnako ich už nie je vhodné ani tvarovať alebo radikálne skracovať. Praktické je pripraviť si netkanú textíliu na ochranu zelene počas najchladnejších dní neskorej jesene alebo zime.

Jesenná zálievka chryzantém
Chryzantémam v kvetináčoch doprajme vlahu, vydržia nám dlhšie svieže. Foto: Shutterstock

Zbierame semená

Počas jesenného upratovania nájdeme v záhrade množstvo rastlín s vytvorenými semenami. Týka sa to hlavne letničiek, ale aj dvojročných rastlín a trvaliek. Ak semená zo zdravých jedincov pozberáme a vhodne ich uskladníme, v budúcej sezóne ich budeme môcť využiť.

Zber semien z láskavca
Láskavec má drobné semienka, preto ich uvoľňujeme nad miskou. Po presušení ich uložíme do papierových vrecúšok na suché a tmavé miesto. Foto: Miro Pochyba

Na čo ešte nezabudnúť

  • Začiatkom mesiaca, kým nebude zamrznutá pôda, vysadíme posledné na jar kvitnúce cibuľoviny a hľuznaté rastliny. Novembrová výsadba sa osvedčuje aj v prípade ľalií a cibuľovitých kosatcov.
  • Zavlažíme a správne zazimujeme exteriérové bonsaje. Vhodné je umiestniť ich na chránené miesto alebo do prázdneho pareniska.
  • Zviažeme trsy kortadérie a okolie rastliny zasypať suchým lístím alebo čečinou. Rastliny tiež môžeme obaliť netkanou textíliou. Okrasné trávy pred zimou nestriháme a nemusíme ich ani zväzovať, často sa potom ukážu v zaujímavej zimnej podobe.

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku