Čo s krušpánom, ktorý zničila vijačka a prečo týmto drevom nekúriť?

Ako zlikvidovať krušpán zničený vijačkou krušpánovou?

Vijačka na krušpáne
Foto: Shutterstock

I keď krušpán vyzerá po zožraní všetkých zelených lístkov vijačkou krušpánovou ako mŕtvy, môže sa stať, že na jar pekne obrazí a prežije. V takom prípade ho nemusíte nutne likvidovať, avšak treba sledovať výskyt húseníc a zasiahnuť čo najskôr. Účinný je postrek Lepinox Plus s obsahom baktérií, ktoré zabíjajú húsenice. Do postreku sa odporúča pridať aj zmáčadlo Agrovital.

Ako mŕtvu rastlinu zlikvidovať?

Keď drevina na jar nevypučí, môžete ju odrezať hneď pri zemi a v rámci obce ju zaniesť na miestnu obecnú kompostáreň, ak takou obec disponuje. Prípadne môžete zvyšky rozdrviť v drvičke záhradného odpadu a vyhodiť do kotajnera pre bioodpad alebo skompostovať.

Pri kompostovaní odporúčam kvôli dezinfekcii na vrstvu drviny napadnutého krušpánu použiť podľa návodu takzvané dusíkaté vápno a zasypať pôdou. Alternatívou je zapravenie zvyškov rastlín s vajíčkami či larvami škodcu hlbšie do pôdy v takom kúte záhrady, kde sa nerýľuje a môže všetko postupne zotlieť.

Drevo sa na kúrenie nehodí

Keď máte hrubší kmienok a konáre krušpánu a zvažujete nimi prikúriť v interiéri, nerobte to, pretože celá rastlina je jedovatá a niektoré toxické látky sa pri horení uvoľňujú do dymu. Preto krušpán nepatrí ani na ohnisko alebo na gril pri opekaní.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku