Jeseň prináša do záhrad množstvo opadaného lístia. Kým deti sa z neho tešia a šantia v ňom, v záhradkároch často „hlodá“ otázka, ako s ním najlepšie naložiť.
Odkiaľ lístie určite odstrániť
Ak lístie necháte ležať na terase alebo dlažbe, zmení sa na nebezpečnú šmykľavku. Lístie by ste preto mali odstrániť. A to nielen z chodníkov a terás, ale aj z chúlostivých výhonkov, stále zelených rastlín a pestovaného trávnika, kde môže vlhké lístie reagovať hnitím. Z nedostatku svetla by mohol mať trávnik neskôr hnedé škvrny.
Kam s ním?
Listy sú ale naopak na iných miestach žiadané. Kľudne ich ponechajte a navrstvite pod kríkmi, stromami, alebo ich zapracujte do záhonov. Tiež nimi môžete pozakrývať kvetinové záhony, aby chránili rastliny pred mrazom. Nezabudnite však na jar listovú vrstvu odstrániť, aby sa k rastlinám dostal vzduch a svetlo.
Opadané lístie sa tiež dá kompostovať. Do kompostu ho miešame s ostatným záhradným odpadom. Pomerne rýchlo a ľahko sa rozpadne lístie ovocných stromov, javora a lipy.
Čo sa týka orechového, gaštanového a dubového lístia, názory na ich kompostovanie sa rôznia. Tieto listy totiž obsahujú protibakteriálne a fungicídne látky, ktoré sa prejavujú pomalším rozkladom listov.
Vzniknutý nežiadúci jav sa však dá zmierniť, alebo dokonca úplne odstrániť tak, že jeden diel orechového (gaštanového, dubového) lístia zmiešame s troma dielmi iného rastlinného materiálu (iné lístie, zbytky rastlín). V tomto prípade nemajú orechové listy na výslednú kvalitu kompostu žiaden vplyv.
Myslite na ježkov
Ak je kompost plný a máte stále veľa lístia, rozhodne ho nepáľte. Vytvorte z lístia a vetvičiek hniezdo pre ježka. Vďaka trendu dokonale upravených a čistých záhrad žiaľ toto užitočné zvieratko postupne mizne z európskych krajín. Urobte mu teda z lístia a vetvičiek malú kôpku na okraji záhradky.
Odvďačí sa vám pojedaním slimákov, lariev a pavúkov. O ovocie sa obávať nemusíte. Napriek ilustráciám z mnohých rozprávkových knižiek, nie je výlučný vegetarián a jabĺčka si na chrbte iste neodnesie.
Vyrobte si listovku
Kto by netúžil po kvalitnom organickom substráte, za ktorý nemusí dať ani cent? Ak ste doteraz o listovke nepočuli, určite zbystrite pozornosť.
Listovka má veľkú schopnosť pútať minerálne živiny a je vynikajúca na rozmnožovanie a pestovanie rastlín. Ako si ju pripraviť? Pohrabané lístie uložte na kopu a prekryte ho tenkou vrstvou pôdy. Takto vzikne prostredie, ktoré je ideálne na pomalú fermentáciu. Viac o listovke a jej príprave si môžete prečítať v našom článku od Martina Čurdu.
Prebuďte v sebe tvorivého ducha
Máte lístie zakompostované, zapracované, kríky a stromy vystlaté, ježkovia majú domčeky a stále je ho dosť? Skúste sa inšpirovať na internete a vyrobte si rôzne jesenné dekorácie, svietniky, alebo si zafarbite do jesenných tónov tričká či tašky. Inšpirácií sa dá pohľadať naozaj neúrekom.
Prajeme príjemnú farebnú jeseň!
Text: Michaela Horbanová
Foto: isifa/Shutterstock
Myslite ze ked prejdem kosackou po listi a necham to tam je to ok? Nemam tam zia…