Čo s rýchlenými rastlinami po odkvitnutí? Nevyhadzujte ich, ale vysaďte do záhrady

Naše príbytky zdobia koncom zimy až začiatkom jari rôzne druhy rýchlených jarných cibuľovín, hľuznatých rastlín a trvaliek. Po odkvitnutí ich môžeme vysadiť do záhrady. Ako na to?

Ako vysadiť rýchlené cibuľoviny do záhrady
Foto: Shutterstock

Rýchlené rastliny po odkvitnutí nemusia putovať do odpadu alebo na kompost, samozrejme, s výnimkou uhynutých kusov. Môžeme ich vysadiť do záhrady a tešiť sa z nich aj v nasledujúcich rokoch.

Ako vysadiť odkvitnuté rýchlené rastliny

1. Očistíme ich od zvyškov kvetov a listov

Prvosienky kvitnú bohato a dlho. Darí sa im aj vo voľnej pôde. Po odkvitnutí ich najskôr dôkladne očistíme od zvyškov kvetov i žltých, suchých a poškodených listov.

Očistenie rastliny od zvyškov kvetov a listov
Foto: Miro Pochyba

2. Vyberieme vhodné stanovište

Stanovište pre prvosienky vyberieme polotienisté, s mierne vlhkou, ideálne nevysychavou pôdou. Vysádzame ich do skupiniek a nie príliš hlboko.

Vysádzanie prvosienok na stanovište
Foto: Miro Pochyba

3. Pravidelne zalievame

Zálievka je predpokladom rýchleho ujatia, zalievame ich v nasledujúcich týždňoch. Medzi zálievkami by však pôda mala trochu preschnúť.

Zalievanie rastliny
Foto: Miro Pochyba

4. Narcisom lahodí slnečné stanovište

Narcisy po odkvitnutí nevyhadzujeme, vysadíme ich do skaliek, na okraje záhonov alebo do predzáhradky. Ulahodí im slnečné miesto. Prečítajte si aj podrobný postup krok za krokom, čo robiť s rýchlenými cibuľovinami po odkvete.

Vysádzanie narcisov
Foto: Miro Pochyba

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku