Zo záhonov sme vybrali poslednú zeleninu a ostali prázdne hriadky. Čo s nimi teraz? Treba do nich zarýľovať hnojivo?
To závisí aj od toho, koľko času zostáva do prvých mrazov a čo na záhonoch budeme pestovať budúci rok. Ak to budú zeleniny náročné na humus a dusík (kapustoviny, tekvicovité, zemiaky…), tak na jeseň do pôdy zapravíme kompostovaný hnoj alebo kompost obohatený živinami.
Pri plodovej zelenine uprednostníme kompost obohatený živinami, pri koreňovej zelenine podobne, len s dusíkom to nepreháňame. Cibuľovinám zasa stačí kvalitná záhradná pôda obohatená univerzálnym hnojivom.
V pieskových pôdach použijeme hnojivá rozpustné vo vode (najmä dusíkaté a draselné) radšej až v predjarí, aby ich snehová voda nespláchla do podložia mimo dosahu koreňov. Na zlepšenie štruktúry, kvality pôdy a na jej obohatenie humusom môžeme vysiať semená tzv. zeleného hnojenia.
Ak je do zimy ešte aspoň 30 – 40 dní, do pareniska môžeme vysiať skorú reďkovku, vodnicu, valeriánku, vysiať alebo vysadiť sadenice skorého šalátu. Tesne pred príchodom mrazov do pripravenej pôdy vysejeme aj mrkvu či petržlen (do zimy však nesmú vyklíčiť).
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte chcem sa spýtať s manželom rozmýšľame nad vyvýšenými záhonmi do našej záh…