Máme asi 10-ročnú broskyňu, na ktorej bolo viac plodov červivých, aj keď sme urobili jarný postrek. Čo spôsobuje červivosť broskýň?
Mariana S., Svidník
Červivosť spôsobujú zvyčajne húsenice motýľa obaľovača broskyňového (Cydia molesta). Prezimujú v štádiu dospelých húseníc, ktoré sa na jar zakuklia. Z kukiel vzniknú motýle. Motýlie samičky nakladú vajíčka, z nich sa vyliahnu húsenice a cyklus sa opakuje.
Obaľovač môže mať za rok dve až tri generácie. Najškodlivejšia je letná, ktorá spôsobuje červivosť neskorých odrôd broskýň. Plody následne ľahko podliehajú moníliovej hnilobe. Húsenice vyžierajú chodbičky aj v mladých výhonkoch, ktoré likvidujeme aj mechanicky – odstrihávaním napadnutých konárikov, ktoré vädnú a hnednú.
Z chemických prípravkov sú vhodné napríklad Decis EW 50, Decis Protech a Karate Zeon 5 CS. Treba ich však aplikovať podľa signalizácie Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v čase hromadného liahnutia húseníc. Signalizačné správy nájdete na www.uksup.sk. Nevýhodou väčšiny týchto prípravkov je to, že majú 28-dňovú čakaciu ochrannú lehotu, počas ktorej plody nemožno konzumovať.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
V poradni odpovedajú: Ing. Hana Szabóová, Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dá sa nejak ochrániť mak pred tým aby bol červivý? Alebo je to vec náhody? Pestu…