Ak chcete mať v záhrade vzdušné, ale pritom zreteľne priestorovo vymedzené miesto, pergola je najlepším riešením. Poskytne príjemný tieň v lete a zvýši komfort užívania záhrady.
Slovo pergola pochádza z latinčiny (pergula) a znamená predkultiváciu alebo kultiváciu. V staroveku sa tento termín používal na označenie krytov medzi budovami, ktoré mali stlmiť silné slnečné žiarenie v oblasti Stredozemného mora. Dnes už nie sú pergoly primárne používané iba ako ochrana pred slnkom, ale skôr ako voľná strecha nad terasy a spevnené plochy. Vďaka možnosti nechať pergolu porásť vegetáciou alebo prekryť krycím materiálom je pergola aj funkčným zastrešením, ktoré chráni pred slnkom, ale aj pred vetrom a dažďom. Tým sa zväčšuje obytný priestor, kde môžete tráviť voľný čas.
Pergola pritom môže byť len vo forme vzdušného zastrešenia terasy či miesta na posedenie alebo pomocou nej vytvoríte polouzavretý priestor pri dome. V miestach, kde často a silno fúka, by pergola nemala stáť iba na bežných stojkách, ale na zdvojených nohách, medzi ktorými sú treláže. Jednak sa tak zvýši stabilita konštrukcie, jednak môžu rastliny porásť aj treláže a budú vás chrániť pred vetrom aj zboku. Komfort užívania záhrady sa tak nepochybne výrazne zvýši a vonku môžete tráviť oveľa viac času.
Pergoly ako dizajnové prvky
Dokážu celkom zmeniť priestor a dať záhrade úplne inú atmosféru. Jednoduché pergoly slúžia zväčša ako doplnok k spevnenej ploche s posedením. Z hľadiska kompozície záhrady majú pergoly veľkú moc priestor rozdeľovať aj spájať. A to dokonca naraz! Predstavte si, že hlavnú záhradnú cestičku aspoň čiastočne zastrešíte pergolou. Už na prvý pohľad tak oddelíte záhradné plochy, ktoré sú pozdĺžne rezané pergolou, a súčasne spojíte plochy na začiatku a konci pergoly.
V kombinácii s trelážou
V kombinácii s trelážami majú funkciu rozdeľovača priestoru a vymedzujú v záhrade rôzne zóny. Klasické pergoly sú zvyčajne osadené ako konštrukcie s krátkymi priečkami v pravidelných intervaloch, takzvanými jazdcami, ktoré pôsobia ako druh rudimentárnej strechy.
Ako prechod
Pergoly sa však používajú aj ako predĺženie okrajov budov alebo na vymedzenie terás či sedenia v blízkosti domu. Ak pritom priamo súvisia s domom, dokážu vytvoriť veľmi efektný prechod od stavby k záhrade, keďže sú technické dielo, ktoré môžeme nechať porásť rastlinami. Obrastená konštrukcia sa tak stáva príjemnou optickou protiváhou k domu, terase alebo susedným budovám.
Farebné zladenie s domom
Navyše môžeme pergoly materiálovo či farebne zladiť s domom. Či už s drevenými, kovovými, alebo murovanými kamennými konštrukciami, majú v záhradách okrem praktického využitia predovšetkým výraznú estetickú hodnotu.
Aj do malých priestorov
Pergolu môžete prispôsobiť akejkoľvek veľkosti záhrady. Hlavne v tých malých sú samy osebe dizajnovým prvkom, a to veľmi atraktívnym. Umožnia premeniť malú záhradu na zelenú obývačku alebo poskytnú priestor na zeleň tam, kde nie je veľa miesta na rozsiahle záhony. V úzkych záhradách môžu byť pergoly použité na doplnenie vertikálnych štruktúr alebo na zdôraznenie tých existujúcich. Tým dokážete opticky záhradu skrátiť alebo aspoň zmierniť pôsobenie úzkeho a dlhého pôdorysu.
No pergola nájde uplatnenie aj v ešte menšom priestore, ako je tá najmenšia záhrada. Použiť ju môžete dokonca aj na balkóne. Základným rámcom nemusí byť vždy ťažká drevená konštrukcia. V súčasnosti existuje veľa variantov ľahkého kovu, ktoré predstavujú vynikajúcu plochu na popínanie hoci aj črepníkových rastlín. Týmto spôsobom môžete dosiahnuť príjemne zatienený a rozkvitnutý priestor. Na spodnú stranu priečnikov môžete tiež pripevniť háčiky, napríklad na zavesenie kvetinových košov alebo hrantov s jahodami.
Aký materiál použiť na stavbu?
Základná konštrukcia pergoly môže byť postavená z rôznych materiálov. Tie by mali byť dostatočne pevné, aby mali spoľahlivú nosnosť a mali by vizuálne zodpovedať štýlu záhrady. Vo veľkých záhradách môžu byť dokonca veľkorysé konštrukcie, kde sú použité kombinácie materiálov. Napríklad, piliere pergoly môžu byť postavené z kameňa alebo tehál, dokonca z pozinkovaných oceľových rúr a zastrešenie z dreva. Veľmi záleží na vzájomnom štýle záhrady a pergoly.
Na rustikálnej pergole nie sú vítané netradičné kombinácie materiálov, naopak, v modernej záhrade môžete skombinovať drevo napríklad s nehrdzavejúcou oceľou. Akokoľvek kontroverzne to znie, kovové konštrukcie sú veľmi moderné a nepôsobia masívne. Elegantne zakrivené dekoratívne prvky z liatiny alebo kovanej ocele podčiarkujú štýl romantických ružových záhrad. Veľmi pevné, no menej vhodné do malých záhrad, sú kamenné stĺpy či betónové piliere, pretože pôsobia veľmi mohutne.
Najbežnejším materiálom aj na podpery pergol je drevo. Ide stále o najčastejšie využívaný materiál na celú konštrukciu, pričom väčšinový podiel má drevo nášho domáceho smreka, potom smreka severského a smrekovca. Používa sa aj drevo buka alebo Douglasovej jedle, či červeného cédra.
Uplatnenie nachádzajú aj kompozitné materiály odolné proti poveternostným vplyvom. Majú vysoký podiel dreva a zvyšok tvoria odolné polyméry, čo zvyšuje ich trvanlivosť.
Drevená pergola bez údržby?
Drevo má svoje špecifické vlastnosti a neodmyslitelne k nemu patrí aj pravidelná údržba. Ak však chcete ušetriť čas na údržbu a užívať si pekný vzhľad kresby dreva je tu jedno riešenie. Novinkou na trhu, sú tiež pergoly v drevodekore. Týmto riešením môžete skĺbiť vernú imitáciu dreva a bezúdržbového hliníka v podobe pevnej lamelovej pergoly PLACEO. Hliníková pergola je úplne bezúdržbová a jej životnosť sa s drevom nedá ani porovnávať. Použitie drevodekoru sa hodí najmä k stavbám so šikmými strechami a dokonale sa dokáže zladiť s už existujúcimi prvkami z dreva pri dome.
Zastrešenie pergoly
Ak vám stačí iba ochrana proti slnku, stačí, ak ju necháte porásť rastlinami. No ak očakávate aj ochranu pred vetrom či dažďom, je dobré ju prekryť krycím materiálom. Na výber je viacero možností. Od slamených snopov, trstinových rohoží, prútených plotových dielcov cez nepremokavé textílie až po pevné zastrešenie z polykarbonátov.
Najstabilnejšiu ochranu pritom poskytujú práve plné polykarbonátové dosky podobné tabuľovému sklu. Sú vyrobené z termoplastu, ktorý sa vyznačuje veľkou mechanickou odolnosťou a veľmi dobrými optickými vlastnosťami. Existujú v hrúbkach od 2 do 12 mm a sú buď číre, alebo v opálovom vyhotovení. Z oboch strán majú UV filter, ktorý zabraňuje krehnutiu a starnutiu vplyvom slnka. Umožňujú pritom dobrú priepustnosť svetla a majú aj dostatočnú nosnosť.
Starostlivé plánovanie
Predtým ako začnete s výstavbou pergoly, mali by ste starostlivo naplánovať celý priestor. Základná otázka je, kde bude v záhrade pergola stáť. Zvážte aj možnosť využiť existujúce steny, či už budovy, alebo oplotenia, ako súčasť konštrukcie. Predstavte si, či by mala mať pergola vzdušnú strešnú konštrukciu z drevených trámov alebo markízu. Má vás pergola chrániť pred slnkom či aj pred dažďom? Postavíte najskôr konštrukciu a dodatočne ju zastrešíte alebo to urobíte v jednom kroku? Tieto a podobné otázky si zodpovedajte skôr, ako sa pustíte do stavby.
Sami alebo s pomocou
Ak si na pergolu netrúfate, najjednoduchšie riešenie je osloviť odbornú firmu. Ak chcete ušetriť na práci a ste šikovný domáci majster, bežne dnes kúpite takzvané skladačky, ktoré si doma zmontujete aj sami. Aj keď ste taký zdatný, že si trúfate na celú konštrukciu vo väčšom rozsahu, predsa len aspoň oslovte statika, aby posúdil jej nosnosť. Ďalším riešením je predimenzovať celú konštrukciu, čiže použiť trámy hrubšie aj o niekoľko centimetrov, ako je bežné vo vašom okolí.
Text: Ing. Martin Čurda
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Máte niekto skúsenosť s touto firmou https://www.al-pergoly.sk ? Páči sa nám ich…