Pred domom máme malú predzáhradku do ulice. Je úzka, no musí byť prechodná, lebo v rohu na konci je plynomerná skrinka. Ako by ste riešili takýto priestor? Ďakujem!
Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť, preto možnosť riešenia vašej predzáhradky budem ilustrovať na riešení podobného priestoru, ktorý sme realizovali pred niekoľkými rokmi. Predzáhradka nie je veľká a tiež bolo potrebné cez ňu prejsť – od vstupu na pozemok až k pivnici pod domom.
Riešenie malého prechodného priestoru
Predzáhradka už bola založená. Jej rozdelenie potvrdzovalo malú veľkosť a pozdĺžny tvar. Navyše, pri päte múru bol väčšinu dňa tieň, pretože predzáhradka je orientovaná na sever. Riešenie sme podriadili faktu, že hoci ide o malý priestor, musí sa dať cezeň prejsť. Preto sme prechod zachovali, no pravidelné betónové dlaždice sme nahradili kamennými plochými nášľapnými kameňmi z pieskovca.
Zrušili sme pozdĺžne delenie priestoru a zlikvidovali obrubníky aj všetky tri rôzne povrchy, teda farbenú drevnú štiepku, biele kamenivo a aj trávnik v strednom páse. V strede sme rozložili pieskovcové nášľapné kamene a pomedzi ne vysadili dúšku materinu a bližšie k vstupu zasa nízke jarné cibuľoviny, ktoré splaňujú (krokusy a scily).
Čo vysadiť do prechodnej predzáhradky
Presunuli sme tuju východnú ‘Aurea Nana’, ktorú tu pani domáca mala a strihala ju na guľovitý tvar. Dali sme ju viac dopredu a rezom potvrdili jej guľovitý tvar. Zachovali sme a dotvarovali bršleny, ktoré tu už rástli, rovnako ako dráč v pozadí.
K päte múru, chránené pred poludňajším slnkom, sme vysadili veľkokveté hortenzie kalinolisté (Hydrangea macrophylla). Hneď za nimi, ako vyššie rastúcu rastlinu, sme umiestnili rododendron a zaň, ako výškový gradient celej kompozície, sme situovali cyprus vždyzelený ‘Totem’ (Cupressus sempervirens), ktorý už vďaka svojej výške má slniečka počas dňa dosť.
Oproti, na druhú stranu nášľapných kameňov, sme zvolili šalvie hájne ‘Ostfriesland’, ktoré ocenia dostatok slnka a tu ho budú mať. Rozkvitnú už koncom mája, keď preberú štafetu kvitnutia od rododendronov a predzáhradku budú zdobiť kvetmi po celý jún až do júla. Vtedy nastupujú hortenzie (Hydrangea macrophylla ‘Early Rosa’) s obdobím kvitnutia od júla až do septembra.
Jeseň bude patriť okrasným trávam – imperáte (Imperata cylindrica ‘Red Baron’). Niekoľko kusov sme dali dozadu do rohu, kde má dostatok priestoru na to, aby sa pekne rozrástla do plochy a vytvorila tak podrast figovníkovému stromu, ktorý tu už domáci mali.
Galéria k článku
Text: Martin Čurda
Foto: Martin Čurda, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte :slight_smile: . Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť, ako zkvalitniť ,…