Manželka si vysadila voňavé ružové kríky k terase a zasadila k nim levandule, no máme miesto aj na iné trvalky. Ktoré môžeme sadiť k ružiam?
Bez toho, aby som vedel, koľko miesta presne máte voľného, môžem len vymenovať druhy, ktoré sa masívne nerozrastajú a vyžadujú rovnaké podmienky na pestovanie ako ruže. Pravda je, že vyššie kry ani nie sú k ružiam veľmi žiaduce, pretože vytvárajú tieň, ktorý ruže rady nemajú. Keď tak iba do pozadia, čo je však zrejme vo vašom prípade bezpredmetné, keďže spomínate záhon pri terase.
Pravda je aj to, že ruže potrebujú spoločnosť. Nevyhovuje im totiž obnažená pôda a vhodných partnerov preto rady privítajú.
Trvalky a kry musia spĺňať dva atribúty
Existuje veľká skupina trvaliek a polodrevitých krov, ktoré sa spolu s ružami vysádzajú a ktoré spĺňajú dva dôležité atribúty – nevyrastú vyššie ako ruže (ideálne je, ak pokrývajú pôdu pod nimi) a darí sa im v priepustnej pôde na slnečnom stanovišti.
Bežne do podrastu k ružiam vysádzame levanduľu úzkolistú (Lavandula angustifolia), dúšku materinu (Thymus serpyllum), kocúrnik záhradný (Nepeta faassenii) alebo šalviu hájnu (Salvia nemorosa). Najmä posledné dva menované druhy sa výborne hodia k čajohybridom vo farbách od jemnej broskyňovej až po sýtooranžovú.
Ak je pod ružami svetlý tieň, vhodným partnerom je aj alchemilka mäkká (Alchemilla mollis) alebo zbehovec plazivý (Ajuga reptans ‘Atropurpurea’). Ten na jar kvitne modrofialovými až modrými súkvetiami a aj po odkvitnutí je počas celej sezóny krásny svojimi bronzovými listami.
Možno použiť aj vyššie trvalky, ako je stračonôžka (Delphinium) či prilbica (Aconitum), no vhodné sú najmä trvalky, ktoré kvitnú skôr ako ruže a zároveň vytvárajú akýsi „zápoj“ či pokryv pôdy. Mám na mysli druhy ako flox šidlolistý (Phlox subulata), arábku alpínsku (Arabis alpina), kosatec nízky (Iris pumila) či mliečnik (Euphorbia polychroma).
Jarné cibuľoviny
Samozrejme, ruže možno kombinovať aj s trvalkami, ktoré kvitnú neskôr, no tie skôr kvitnúce majú veľkú výhodu. Kvitnú ešte predtým, ako naplno rozvinú svoje kvety ruže. Preto je veľmi dobré k ružiam vysadiť jarné cibuľoviny, napríklad tulipány. Tie zaťahujú práve v období, keď už ruže rozkvitajú. Keď príde čas, cibuľky tulipánov z pôdy vyberieme a štafetu pestrého kvitnutia preberú ruže.
Letničky
Veľmi pekné sú v podraste ruží aj letničky. Čo sa týka nárokov na pôdu, vlahu i slnko, s ružami sa naplno zhodnú, a pritom im vôbec nekonkurujú. Vyskúšajte aspoň jednu sezónu vysiať pod ružové kríky lobuláriu prímorskú (Lobularia maritima). Výhodou letničiek je, že popri tom, ako ich každý rok obmieňate, môžete vyskúšať vždy iný druh.
Pred príchodom mrazov letničky vždy odstráňte a pôdu okolo ruží môžete nakypriť a na zimu nakopcovať k báze krov, ak sú ružové kríky mladé alebo žijete v oblasti, kde je zimná ochrana nevyhnutná. Na jar zasa ešte pred výsevom letničiek môžete do pôdy zapracovať vyzretý kompost či pomaly pôsobiace organické hnojivo.
Je jasné, že letničky prinášajú každú sezónu prácu „navyše“ a oveľa pohodlnejšie by bolo mať v podraste ruží trvalky, ktoré len raz do roka – v predjarí – zrežete a raz pohnojíte.
Netradičný tip: jednoročná zelenina
Ak vyskúšate jednoročné kultúry a presvedčia vás, pretože ponúkajú za prácnosť bohatú variabilitu, mám pre vás ešte jeden trocha netradičný tip: vyskúšajte aj jednoročnú zeleninu.
Už tradične ružiam vyhovujú ako partneri na záhone všetky druhy z rodu cesnak – a to nielen okrasné cesnaky, ale aj cesnak kuchynský či kuchynská cibuľa. Ruže dokonca chránia a vôbec im nekonkurujú.
Obyčajná cibuľa vraj dokonca pomôže starším kríkom ruží k intenzívnejšiemu sfarbeniu kvetov. Táto ľudová skúsenosť sa traduje už dlho, a hoci nie je dokázaná, hovorí o tom, že tieto druhy, ak aj nepomáhajú, ružiam určite nijako neškodia.
Zaujímavou alternatívou sú aj zeleniny s rýchlym vegetačným cyklom, napríklad obyčajný šalát či špenát, ktoré môžete siať aj trikrát do roka (prvý výsev priamo pod ruže môžete robiť už v marci). Okrem toho, že získate čerstvú zeleninu, ktorú máte doslova poruke, keďže ide o záhon pri terase, listové druhy zelenín svojím obsahom saponínov zabezpečia ružiam zdravý rast.
Ruže neznášajú krušpán
A nakoniec, ani estetika vám nepovie „nie“. Ruže so sviežozeleným podrastom počas celej sezóny aspoň krajšie vyniknú. Naopak, sú druhy, ktoré ruže pri sebe veľmi nemusia. Napríklad krušpán (Buxus) – hoci sa nám páči ako partner ruží, tie ho vo svojej blízkosti len ťažko znášajú.
Okrem toho, že jeho hustý a rozťahujúci sa koreňový bal ružiam prekáža, majú obe rastliny rozdielne nároky na chemickú reakciu pôdneho roztoku. Kým ruže obľubujú mierne kyslé pH, krušpánu sa najviac darí v pôde s neutrálnym až mierne zásaditým pH pôdy.
Múčnatka na ružiach
A na záver posledná rada, či skôr zdôraznenie, ktoré prináša realita posledných rokov. Mimoriadne často sme v záhradách prichádzali do styku s múčnatkou na listoch ruží.
Nie vždy sa tomu dá zabrániť a výskyt tohto ochorenia má na svedomí viacero faktorov, akými sú počasie, odroda, stanovište, vek rastliny… No ak sa dá, riziko výskytu znížime aj tým, že v období sucha ruže nepolievame zhora priamo na listy, ale zospodu ku koreňom – ako rajčiaky.
Galéria k článku
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: iStock, Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Mozem nieco vysadzat do zahona pod orech? Zatial sa tam nicomu extremne nedarilo…