Máme nový pozemok, ktorý nie je veľký. Celý je na rovine, okrem zadnej časti. Tá sa prudko dvíha nahor do takmer dvojmetrovej výšky. Tvar pozemku je pravidelný a radi by sme tu mali trávnik, kde budeme tráviť voľný čas a umiestnime nafukovací bazén pre deti. Optickú izoláciu nepotrebujeme, za záhradou je les a od susedov máme vysoký múr. Poradíte nám? Ďakujem!
Chápem vašu potrebu mať trávnik. Pre malé deti je to tá najlepšia univerzálna zelená plocha, kde sa dajú robiť všetky detské aktivity. Navyše, trávnik je aj skvelá dopadová plocha a ak máte malú záhradu a aj deti, budete sa v riešení snažiť nájsť pomer medzi čo najväčšou trávnatou plochou a priestorom, ktorý vám zasa dá do záhrady pestrosť a pocit súkromia.
Takýmto priestorom by mohla byť práve zdvihnutá zadná časť, kde asi nemá význam trávnik zakladať. Naopak, môžete tu vytvoriť pohľadovú plochu, ktorú budete vnímať z terasy aj z domu. Príjemné je, že v týchto miestach nepotrebujete nutne optickú izoláciu. Nemusíte vďaka tomu nevyhnutne sadiť nič vysoké, naopak, pekne sa môžete „pohrať“ so skladbou trvaliek tak, že vytvoria spodnú etáž, ktorá bude opticky priamo nadväzovať na les za pozemkom. Jednak krásne prepojíte záhradu s okolím a jednak ju opticky šikovne zväčšíte.
Inšpirujte sa podobnou realizáciou
Hovorí sa, že raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť. Preto vám ponúkam ako inšpiráciu jednu z našich realizácií. Nie je to úplne šité pre vás na mieru, pretože prevýšenie na našej inšpirácii nie je také vysoké ako vo vašom prípade. Okrem toho, vo vašom prípade je hneď za pozemkom les, v tom našom golfový areál zvažujúci sa k jazeru.
Niekoľko bodov však majú oba prípady spoločné. Aj v našom prípade mali domáci malé deti a chceli čo najväčšiu plochu vyčleniť na trávnik, prevýšenie je pohľadová plocha a vysoká optická izolácia nebola nevyhnutná. Pohyb na susednom areáli bol totiž permanentne striedmy.
Okrem toho, prevýšenie bolo dostatočne vysoké na to, aby vytváralo prirodzenú optickú bariéru voči susednému areálu, ktorý sa zvažoval k jazeru. Navyše, ak domáci sedeli na terase, úroveň ich očí bola pod hrebeňom prevýšenia, takže z okolia svojho pozemku vnímali len vysoké stromy na periférii.
Podobnosť je aj v tom, že slnka na tejto ploche nebolo až tak veľa, keďže celá „skalka“ je obrátená na sever a zrejme ani vy nemáte na prevýšenie úplne priame celodenné slnko. V závislosti od toho by ste totiž mali zvoliť druhovú skladbu. Nie je skalka ako skalka a nie vždy musí mať podobu spoločenstva xerofytných, čiže suchomilných druhov v skalnatom prostredí.
My sme svah najskôr podporili skalami, ktoré sme doň zapracovali, a potom vysádzali úplne nenáročné druhy s cieľom, aby sa plocha relatívne rýchlo a husto zazelenala. Nevyberali sme nevyhnutne len skalničky, ale i druhy, ktoré ocenia prirodzenú drenáž v podobe prevýšenia a slnko pod ostrým uhlom.
Dominujú tu druhy, ako je kocúrnik (Nepeta × faassenii ‘Walker’s Low’), levanduľa (Lavandula × intermedia ‘Grosso’), tavoľník (Spiraea japonica ‘Little Princess’), ale aj smrek biely (Picea glauca ‘Conica’) či rôzne rozchodníky na jarný efekt.
Fotogaléria
Text: Martin Čurda
Foto: Martin Čurda
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, prosím o radu, čo vysadiť na slnečný svah /šikmý násyp pod betónovým…