December a žiadna práca v záhrade? Omyl! Na tieto aktivity si nájdime čas ešte teraz

Mohlo by sa zdať, že v decembri záhrada nepotrebuje našu pozornosť, no stále je čo robiť. Čakajú nás posledné úpravy, ktoré zabezpečia dobrú kondíciu rastlín do ďalšej sezóny. Na čo určite nezabudnúť?

decembrove prace v zahrade
Mohlo by sa zdať, že záhrada v decembri už nepotrebuje našu pozornosť, opak je pravdou. Foto: Shutterstock

Pripravujeme rastliny v kvetináčoch

Kvalitnú prípravu na obdobie vegetačného pokoja vyžadujú nielen rastliny vo voľnej pôde, ale aj rastliny vysadené v kvetináčoch, ktoré naďalej zostávajú vonku. Vhodný čas na prípravu, teda zazimovanie, prichádza tesne pred obdobím, keď sú ohlásené silnejšie mrazy. Správne zazimovaná zeleň bude v najchladnejších týždňoch roka dobre chránená pred výkyvmi teplôt, mrazom, silným zimným slnkom a vlhkosťou.

Čo je nutné urobiť?

Na povrch substrátu v kvetináčoch nasypme jemne drvenú kôru alebo naukladajme šišky. Pomôžu ochrániť podpovrchové korene drevín pred pôsobením mrazu. Guľovité a kompaktné korunky nových ihličnanov obaľme do netkanej textílie. Dreviny tak uchránime pred mrazom a silným zimným slnkom. Kvetináče umiestnime na chránené miesta, ideálne k stenám domu. Vyhnime sa miestam v blízkosti odkvapov a tam, kde by sa do kvetináčov mohla dostať voda, napríklad z topiaceho sa snehu.

Príprava rastlín v kvetináčoch na zimu
Kvetináče s chúlostivejšími trvalkami obaľme bublinkovou fóliou. Na povrch substrátu pridáme ešte predtým v hrubšej vrstve suché lístie. Foto: Miro Pochyba

Viažeme trávy a ihličnany

Vo veterných lokalitách zviažme zoschnuté trsy vyšších okrasných tráv. Zviazanie je praktické – v zime nebudeme musieť po veterných dňoch zbierať po záhrade suché steblá a zároveň ochránime bázy tráv pred zimnou vlhkosťou a zahnívaním. Estetickejší pohľad je však na nezviazané trsy, ktorých hnedastá farba zaujímavo dopĺňa zeleň vždyzelených drevín.

V oblastiach, kde je bežná snehová nádielka, zviažme aj stĺpovité ihličnany, pretože by sa pod ťarchou snehu ľahko polámali. Poškodiť ich môže aj silná zimná víchrica. Povrch pôdy okolo rododendronov a novovysadených živých plotov zakryme nástielkou z kôry alebo nahrnutím suchého lístia.

Záhradné práce pred zimou
V oblastiach, kde je bežná snehová nádielka, zviažme aj stĺpovité ihličnany, pretože by sa pod ťarchou snehu ľahko polámali. Foto: Shutterstock

Postaráme sa o kvitnúcu čemericu

Koncom jesene a začiatkom decembra sa v predaji objavuje kvitnúca čemerica čierna (Helleborus niger). Jej pýchou sú jednoduché alebo plné čistobiele kvety. Táto rastlina najlepšie prospieva vo voľnej pôde, pestovať ju však možno aj vo väčších kvetináčoch.

Ak sa rozhodneme pre pestovanie vo voľnej pôde, nezabudnime, že čemerice neznášajú časté presádzanie, preto im už hneď na začiatku vyberieme stabilné miesto. Vyhovuje im polotienisté stanovište, ideálne pod vyššími listnatými krami. Nevhodná je blízkosť ihličnatých drevín, prekáža im kyslejšia pôda. Na príliš slnečnom stanovišti bývajú listy poškodzované silnými slnečnými lúčmi. Kým rastlinu vysadíme do voľnej pôdy, umiestnime ju na chránené miesto a snažme sa ju nepreliať.

Čemerica čierna
Pýchou čemerice sú jednoduché alebo plné čistobiele kvety. Foto: Shutterstock

Využijeme adventné dni na prácu v ovocnom sade

Slnečné dni počas posledného mesiaca v roku môžeme využiť aj na práce v ovocnom sade. Ak sme to doteraz neurobili, zo stromov odstráňme všetky mumifikované plody a aj hrubšie nánosy lišajníkov. Hlavne vo veternejších lokalitách skontrolujme ukotvenie novovysadených ovocných stromčekov.

Postarajme sa aj o záhon s malinami, najmä v oblastiach, kde nebýva sneh. Na povrch pôdy môžeme rozložiť aspoň 5 cm vysokú vrstvu listov zmiešaných s vyzretým kompostom. Citlivé podpovrchové korene takáto vrstva dokonale ochráni pred mrazom.

Hrubšiu nástielku sa vyplatí rozložiť aj v okolí kríkov ríbezlí a egrešov, ako aj menej známych krovitých ovocných druhov. V záhonoch s čučoriedkami a brusnicami sústreďme na povrch pôdy vrstvu ihličia.

Adventné dni v ovocnom sade
Z korún odstráňme suché a poškodené konáre. Foto: Shutterstock

Ošetríme kmene stromov

Postarajme sa aj to, aby v zime v ovocnom sade nedochádzalo k praskaniu kmeňov ovocných stromov. Často sa vhodné opatrenia zanedbávajú. Natrime kmene a všetky hrubšie konáre stromov vápenným alebo iným vhodným náterom bielej farby. Biela farba nepohlcuje slnečné žiarenie, ale, naopak, odráža, takže vďaka bielemu náteru nedochádza k prehriatiu kmeňov, a teda ani k nežiaducemu praskaniu.

Snažme sa to však urobiť čím skôr. V záhradách, ktoré susedia s voľnou prírodou, sa vyplatí ochrániť aj kmene mladých stromčekov pletivom. Týmto spôsobom sa zabráni tomu, aby ich poškodila lesná zver. Ak nájdeme na kôre poškodené časti, zatrime ich pred zimou stromovým balzamom.

Bielenie kmeňov stromov
Bielenie pomáha chrániť kôru pred zimným poškodením. Foto: Shutterstock

Šetríme peniaze

Koncom jesene si môžeme odobrať z čiernych ríbezlí drevité odrezky a pozapichovať ich až po prvé očká do pôdy. Týmto spôsobom získame rýchlo nové ríbezľové kríky.

Vysejeme si valeriánku

Valeriánka, ľudovo polníček, by ani počas zimy nemala chýbať na našom stole. Ak si ju však v zime chceme dopriať čerstvú, vysiať si ju musíme už počas jesene. Porastie však aj v hrantíku, preto sa o jej vypestovanie môžeme pokúsiť aj neskôr –napríklad na presklenom balkóne, verande či v zimnej záhrade.

Stačí naplniť nádoby čerstvým záhradníckym substrátom, vysiať semená a postarať sa o zavlažovanie. Dôležité je však rastlinám poskytnúť dostatok svetla a tiež prísun čerstvého vzduchu. Bohatú úrodu nám však táto rastlina poskytne najmä vtedy, ak ju budeme pestovať vo voľnej pôde.

Valeriánka, ľudovo polníček
Polníček by ani počas zimy nemal chýbať na našom stole. Foto: iStock

Decembrové práce v zeleninovej záhrade

Na konci roka by sme už mali mať vybranú a uskladnenú dopestovanú zeleninu. Nezabudnime, že na uskladnenie sa hodí len zdravá a nepoškodená zelenina. Ideálnym priestorom na tento účel je chladná miestnosť, v ktorej nemrzne. Koreňovú zeleninu uchovajme vo väčšom kvetináči s pieskom, pretože korene rýchlo vysychajú. Piesok môžeme občas poliať vodou. Ostatnú zeleninu skladujme rozloženú v prepravkách, ideálne v jednej vrstve.

Priestor, v ktorom zimujeme úrodu, nezabúdajme priebežne vetrať. Zároveň zeleninu občas aj skontrolujme, hneď ako zbadáme príznaky hniloby, takúto zeleninu odstráňme. Venovať sa teraz môžeme aj uprataniu a zazimovaniu skleníka a vyčisteniu pareniska.

Decembrové práce v zeleninovej záhrade
Pred zimou nezabudnime správne a kvalitne ošetriť pôdu na zeleninových záhonoch. Foto: Shutterstock

Na čo ešte nezabudnúť

  • Počas zimy môžeme nechať vonku len rastliny, ktoré sú odolné proti poklesu teploty pod bod mrazu. Odolnosť pestovaných druhov proti nízkej teplote si preto vopred overme. Túto informáciu rýchlo zistíme pri zadaní názvu rastliny aj na internete.
  • Novovysadené dreviny, najmä vždyzelené a vresy, pred príchodom silnejších mrazov zavlažíme, hlavne ak majú suchšiu pôdu a posledné dni bolo slnečno.
  • Netkanou textíliou zakryjeme v chladnejších oblastiach aj novovysadené, hlavne chúlostivejšie trvalky. Dobre nám poslúži smreková alebo cyprušteková neopadajúca čečina.
  • Zakryjeme ihličnatými chvojkami skalky. Ochránia skalničky pred mrazom, nadmernou vlhkosťou a výkyvmi teploty.

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku