December v úžitkovej záhrade: Odstraňujeme mumifikované plody, chránime prezimujúcu zeleninu a bylinky, rozmnožujeme ríbezle z odrezkov

Záhradných aktivít je v tomto období už pomenej, no i napriek tomu si ovocná a zeleninová záhrada žiada trochu pozornosti.

Zamrznutý ovocný sad

V ovocnom sade

Začiatkom mesiaca môžeme ešte odstrániť spod ovocných stromov všetko napadané lístie. Z  korún stromov by sme mali odstrániť mumifikované plody, môžu byť útočiskom chorôb. Odstránime aj všetky suché či poškodené konáre.

Z porastu ríbezlí a egrešov dáme v tomto období preč najstaršie konáre. Odstrániť môžeme aj staré a choré ovocné stromy. Keď je priaznivé počasie, môžeme sa pustiť do zimného rezu niektorých ovocných drevín, napríklad jabloní, prípadne môžeme začať so zimným postrekom. Priebežne od začiatku zimy kontrolujme aj uskladnené ovocie.

Zimný rez jadrovín

Zelenina a bylinky pred zimou

Na hriadkach môžeme aj počas zimy nechať zimný pór, čierny koreň, petržlen, ako aj ružičkový, toskánsky či kučeravý kel. Podľa potreby si ich počas zimy môžeme zbierať a spracúvať. Keď sú však ohlásené veľmi nízke teploty, je lepšie hlúboviny zakryť netkanou textíliou. Ochrániť treba, najlepšie netkanou textíliou, aj porast špenátu či valeriánky.

Suché lístie ešte teraz môžeme sústrediť aj do záhonov s bylinkami, najmä k šalvii a tymianu. Vrstvu lístia prisypme aj do porastu špargle a k artičoke. Petržlenovú vňať môžeme zberať podľa potreby i počas zimy, najlepšie sa udrží zakrytá bielou netkanou textíliou.

Ochrana záhonov pred zimou

Ríbezle z odrezkov

Po úplnom opadaní listov môžeme vyskúšať rozmnoženie ríbezlí pomocou drevitých odrezkov. Nie je to zložité a úspešnosť býva vysoká. Odrezky by mali byť dlhé asi 15 cm a malo by ísť o dobre vyzreté jednoročné výhonky. Pripravené odrezky zapichnime hlboko do nezamrznutej pôdy, a to tak, aby vytŕčala len časť konárika si silnými pukmi. Z pukov potom vyrastú nové výhonky. Pôdu, kde sú zapichnuté odrezky na zakorenenie, udržiavame mierne vlhkú.

Čo so stromčekmi, ktoré sme nestihli vysadiť?

Nie vždy sa nám podarí vysadiť si všetky na jeseň zakúpené ovocné dreviny. V decembri ešte môžeme vysádzať, kým nie je úplne zamrznutá pôda, ale vhodnejšie bude počkať na skoré jarné dni.

Stromčeky s voľnými koreňmi však musíme na zimné obdobie pripraviť a vhodne ich uskladniť. Korene stromčekov umiestnime do hlbšej jamy na chránenom mieste, napríklad v blízkosti záhradného domčeka, a zasypme ich zeminou, najlepšie až nad zhrubnuté miesto (spojenie podpníka a naštepenej odrody). Kmene môžeme zviazať. Počas suchších dní pôdu zalejme a vhodné je ju zakryť aj ihličnatými chvojkami.

Výsadba stromčeka

Decembrový tip

Počas decembra si môžeme vypestovať zdravú vňať žeruchy. Vyskúšať môžeme pestovať aj zelerovú a petržlenovú vňať z odrezkov vrchnej koreňovej časti či zelenú vňať z menších cibuliek.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku