Celodenné páliace slnko na balkónoch, terasách či na záhonoch je v lete veľký problém. Existujú druhy, ktoré sa najkrajšie rozvinú na slnku, no nesmie ho byť priveľa. Jedna z mála trvaliek, ktorej neprekáža ani ten najsilnejší úpek, je delosperma.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- rastliny delospermy (rôzne druhy)
- piesočnatý substrát
- keramzit
- vegetačné nádoby
- kúsky hornín
- štrk na dekorovanie povrchu
Náradie:
- záhradnícke nožnice
- záhradnícka lopatka
- krhla s vodou
Náročnosť: **
Čas: 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: leto
Pracovný postup
1. VÝBER
Nakúpime len zdravé, dobre rozrastené a ideálne kvitnúce rastliny. Buďme obozretní pri akciovej ponuke, pretože môže ísť o nekvalitné, často aj choré jedince.
2. DRENÁŽ
Rastlinu si môžeme vysadiť do štrkových záhonov, skaliek a suchých múrikov. Rovnako sa nám rozrastie aj v nádobe, no nezabúdame na drenážnu vrstvu.
3. SUBSTRÁT
Najdôležitejšie je, aby bol priepustný. Namiešame si ho najlepšie sami z hrubšieho piesku, kamennej drviny a záhradnej zeminy. Substrátom naplníme črepník do polovice.
4. VÝSADBA
Delospermu nevysádzame príliš hlboko ani plytko. S rastlinou manipulujeme opatrne, aby sme nepoškodili krehké dužinaté listy. Okolie rastliny vyplníme substrátom.
5. NÁSTIELKA
Okolie vysadených rastlín vysypeme vrstvou štrku, ktorá bude substrát zohrievať. Ak vysádzame do štrkových záhonov, určite nepoužívame čiernu textíliu.
6. HORNINA
Možností, ako si naaranžovať kamene v nádobe, je veľa. Kúsky hornín môžeme umiestniť do pozadia, kde budú kumulovať teplo a tak podporovať rast delospermy.
7. ZÁLIEVKA
Aj keď ide o suchomilnú rastlinu, vždy by sme ju mali po výsadbe zaliať, aby sa naštartoval proces zakorenenia. Vodu však predtým necháme odstáť.
8. OČISTA
Ak chceme, aby rastliny pôsobili vitálne a dlhšie kvitli, počas leta im pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety. Nebudú sa tak vysiľovať tvorbou semien.
9. ROZMNOŽOVANIE
Delospermu si aj počas leta môžeme jednoducho rozmnožiť pomocou odrezkov. Tieto sa nám pomerne rýchlo zakorenia v substráte určenom na rozmnožovanie.
10. PREMOKRENIE
Pri pestovaní tejto sukulentnej rastliny sa vyvarujeme premokrenia substrátu. Ak má rastlina vyššiu pôdnu alebo vzdušnú vlhkosť je náchylná na hubové choroby.
11. UMIESTNENIE
Vysadené nádoby umiestnime na slnečné a teplé miesto. Dajme pozor, aby nádoby neboli pod odkvapom ani v blízkosti vodného zdroja.
Dobré rady
Životnosť
Delospermy patria, ak majú vytvorené optimálne podmienky, k dlhovekým trvalkám. Sú mrazuvzdorné a po čase sa napríklad v záhonoch veľmi bohato rozrastú.
Miesto
Nevyhnutné ale je dopriať im viac sucho ako vlhko, najmä dostatok slnka zo všetkých strán. Nebude im prekážať slnečný úpal ani vietor. Viac sa však hodia do nížin, vo vyšších polohách sa im nemusí dobre dariť. Počas zimy môžu byť umiestnené vonku, ideálne však pod strieškou, aby sa k nim nedostala voda. Sem-tam ich treba zaliať, ale to len v dňoch, keď je veľmi slnečno a nemrzne. Mladšie jedince možno na zimu zakryť netkanou textíliou.
Pestovanie
Zálievka týchto rastlín je potrebná len v dňoch, keď je dlhšie príliš horúco. Krátkodobé zanedbanie polievania im neublíži, ak sú však bez vody dlhší čas, menej kvitnú a príliš sa nerozrastajú. Vyplatí sa ich aj prihnojovať, pričom môžeme použiť pokojne i hnojivo na kvitnúce trvalky. Intenzita prihnojovania nemusí byť veľká. Delospermy kvitnú obvykle dlho do jesene. Pri pestovaní v nádobách je dôležité ich občas presadiť, najlepšie počas jari.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…