Divozel je ozdobou nejednej záhradky. Táto majestátna dvojročná rastlina nás v čase kvitnutia obdaruje kvetom každý deň. Okrem dekoratívneho účelu v sebe skrýva obrovský liečebný potenciál.
Dokáže narásť do výšky človeka
Divozel veľkokvetý (Verbascum densiflorum) patrí medzi dvojročné rastliny. Vyskytuje sa na slnečných, suchých miestach s ľahkou pôdou, často lemuje okraje ciest, nachádza sa na stráňach, rúbaniskách, no čoraz častejšie krášli aj naše záhradky.
Divozel je neprehliadnuteľný, snáď niet majestátnejšej rastliny. Dorastá do výšky 80 až 200 cm, v prvom roku vytvára iba bohatú ružicu prízemných listov, až v druhom roku vyženie chlpatú stonku. Aj listy divozelu sú chlpaté, vrúbkované, vajcovitého tvaru. Už z názvu rastliny je zrejmé, že kvitne veľkými, nápadnými kvetmi. Kvety má voňavé, žlté, tvoriace hustý strapec. Zbierame ich v čase kvitnutia rastliny od júna do septembra, divozel teda kvitne v podstate počas celého leta.
Divozel má množstvo ľudovo zaužívaných názvov. Najčastejšie ho nájdete pod názvom kráľovská svieca, prezýva sa však aj huniak, oranka, kruželica, pánbožkova onučka, devina, ovčí či volský chvost.
Zber divozelu
Rastlinu zbierame počas suchých, slnečných dní. Na zber si vyberáme dopoludňajšie hodiny. Keďže sa kvety otvárajú postupne, zbierame ich denne. Kvety aj listy sa sušia v tieni pri teplote do 55 stupňov.
Zaujímavá história
Tušili ste, že v starovekom Ríme do listov divozelu balili figy, aby zostali dlhšie čerstvé? Už v staroveku sa používal v ľudovom liečiteľstve. Využíval sa vnútorne aj zvonka vo forme obkladov z listov a kvetov. Kvety divozelu sa využívali na výrobu knôtov do sviečok. V stredoveku sa uplatňoval ako bylina pre mozog, na čistenie krvi a listy liečili pokožku. Z Európy sa neskôr rozšíril do Ameriky. Po stáročia sa divozel používal najmä na liečbu prechladnutia, kašľa a tráviacich ťažkostí. Žltú farbu kvetov dokonca využívali dámy v kozmetike – na farbenie vlasov.
Liečivé účinky divozelu
Divozel obsahuje slizovité látky, saponíny, silice, flavonoidy, horké glykozidy, triesloviny, karotén, éterický olej. Vďaka vysokému obsahu slizovitých látok je predurčený na liečbu zápalov priedušiek, zápalov pľúc, astmy, výborne uvoľňuje hlieny, pomôže pri kašli aj chrapote. V podobe odvaru ho môžeme využiť ako kloktadlo. Listy divozelu prikladané zvonka liečia vredy a rany. Výborne pomáhajú aj pri liečbe hemoroidov. Divozel je osvedčenou bylinou na liečbu áft a herpesov. Odporúča sa aj pri bolestiach ucha, tvárových nervov a opuchlín.
Čo všetko lieči divozel?
- astmu, laryngitídu, zápal pľúc
- zápaly hrdla
- neustupujúci kašeľ
- uvoľňuje hlieny
- tuberkulózu
- ekzém
- hemoroidy
- vredy a nehojace sa rany
- afty a herpesy
- uvoľňuje kŕče a používa sa pri tráviacich problémoch, najmä pri hnačke
- pôsobí močopudne, lieči zápaly močových ciest
- tlmí bolesti uší
Pripravte si liečivý olej
Divozelový olej je skvelá prvá pomoc v domácej lekárničke. Olej sa používa pri liečbe áft, herpesov alebo pri bolestiach uší.
Pripravíte si ho veľmi jednoducho aj doma. Dve hrste sušených alebo čerstvých kvetov divozelu zalejte 250 ml kvalitného panenského olivového oleja. Kvety musia byť úplne ponorené. V sklenenej uzatvárateľnej nádobe nechajte postáť na slnečnom mieste 30 dní. Raz týždenne olejom zatraste a premiešajte ho. Po mesiaci olej sceďte cez gázu alebo jemné sitko a starostlivo uskladnite na tmavom mieste. Podľa potreby olejom potierajte afty. Lieči aj všetky zápalové procesy v dutinách.
Sirup proti kašľu z čerstvých kvetov
Nazbierané rozkvitnuté kvety zasypeme v sklenenej nádobe kryštálovým cukrom. Uzavretý zaváraninový pohár umiestnime na slnečné miesto. Po približne 3 týždňoch nám vznikne sirup tmavej farby, účinný na akýkoľvek kašeľ. Užívame 2 polievkové lyžice ráno a večer.
Divozelové mlieko proti kašľu
30 g sušených alebo čerstvých kvetov divozelu zalejeme 500 ml vriaceho mlieka. Necháme lúhovať a po 10 minútach precedíme. Pijeme po dúškoch 2x denne.
Čaj z divozelu
Jednu čajovú lyžičku sušených alebo čerstvých kvetov divozelu zalejeme 250 ml vriacej vody. Necháme 15 minút lúhovať a precedíme. Teplý čaj užívajte vnútorne alebo na kloktanie a výplachy úst. Čaj pijeme 3x denne.
Obklad na bolesti kĺbov
Tri čerstvé listy divozelu rozdrvíme v mažiari na kašu. Pridáme lyžičku ľanového alebo olivového oleja, lyžičku masla. Zmes natrieme na obväz alebo plátenú vreckovku a priložíme na boľavé miesto.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…