Prvého si nevšimneme, druhého odoženieme a pri dvadsiatom to jednoducho vzdáme a skryjeme sa v útrobách domu. Často ani tam nie sme pred nimi v bezpečí. Invázia komárov dokáže príjemný letný večer pokaziť behom pár minút.
Je niečo dokonalejšie, ako tráviť podvečerné chvíle zaslúženého oddychu na vlastnej záhrade? Celý rok sa na tieto chvíle tešíme, no malý dotieravý hmyz nás o toto potešenie razom pripraví. Komáre jednoducho láka pach „človečiny“. Po zvýšenej telesnej námahe, prehriatí organizmu, pri spotenej pokožke, predstavuje človek pre komárov skutočnú lahôdku.
To, či si na nás komáre pochutnajú súvisí aj s naším spôsobom stravovania alebo napríklad aj od baktérií sídliacich na našej pokožke. Ak ste aj vy „magnetom na komáre“, vyskúšajte sa obklopiť vôňou, ktorá im nie je príjemná. Ozbrojiť sa môžete aj jednoducho pripraveným domácim repelentom.
Iste ste si všimli, že kým niektorých ľudí komáre priam zbožňujú, iným sa doslova vyhýbajú. Podľa vedcov za to môže stres. Aj komáre sa mu totiž snažia vyhnúť a skôr si pochutnajú na pokojnej obeti.
Snažíte sa vyhnúť chémii?
Repelenty z lekárne proti komárom i kliešťom väčšinou účinkujú, no nie je nutné po nich okamžite siahať. Pomôcť si dokážete aj vhodne zvolenými darmi vlastnej záhradky. To, čo je pre nás pastva pre oči a rozprávka pre čuchové bunky, komárom často nevonia.
Ak nechcete alebo nemôžete používať syntetické repelenty, je použitie repelentov na báze aktívnych zložiek rastlinného pôvodu zdravou a ekologickou cestou.
Na mieru šité kvetinové zátišie
Voňavé kvety a aromatické bylinky nám vedia jednoducho a príjemne pomôcť v boji proti nepríjemným komárom. Vôňu levandule, mäty, rozmarínu či bazalky komáre neobľubujú, sú preto vďačným prírodným repelentom. Rastliny stačí len strategicky umiestniť. Spojte príjemné s užitočným a vytvorte si vlastný záhon proti komárom.
Levanduľa
Obľúbená levanduľa je symbolom leta. Krásne vonia, skrášli každú záhradku a zároveň má silu pomôcť nám v boji proti komárom. Vôňa, ktorá je nám taká príjemná, komáre odpudzuje. Pomocou levandule dotvoríme harmóniu našej záhrady a ak sa ňou obklopíme v blízkosti altánku či terasy, môžeme sa tešiť na príjemné letné večery.
Aksamietnica
Vôňa aksamietnic nie je pre nás príliš lákavá, no obdarí nás záplavou krásnych žltých a oranžových kvetov. Navyše, kvety aksamietnice odpudzujú komáre, vošky aj muchy. Ľudovo ich nazývame aj smraďošky.
Práve vďaka nezvyčajnému zápachu sú aksamietnice vďačnými letničkami. Tvoria bariéru nielen medzi zeleninou a voškami, ale aj medzi človekom a komármi. Nevyžadujú príliš veľkú starostlivosť, stačí im len slnečné miesto.
Nechtík
Využitie má podobné ako aksamietnica. Už naše babičky sadili nechtík pri chodníčkoch i pri zeleninových záhonoch z jednoduchého dôvodu. Vôňa nechtíka odpudzuje škodcov, vrátane komárov. A navyše, nechtík lekársky je priam zázračná bylinka s množstvom zdravotných benefitov. Jej liečivú silu poznáme od dávnych čias. Nechtíkovú masť na všestranné využitie si dokážeme vyrobiť veľmi jednoducho aj doma. Nechtík je vskutku všeliek, masť z neho oceníte pri popraskanej pokožke, popáleninách, ale i pri kŕčových žilách a hemoroidoch.
Citrónová tráva
S citrusmi nemá veľa spoločného, vyzerá ako tráva a má naozaj široké využitie. Má príjemnú vôňu, rozmanité využitie, používa sa rovnako v kuchyni ako pri výrobe parfumov, má široké spektrum zdravotných benefitov a navyše odpudzuje komáre.
Darí sa jej aj v kvetináčoch, môžete si ju teda umiestniť na miesto, kde jej účinky využijete najlepšie. Zároveň pôsobí veľmi dekoratívne a skvele dotvorí kvetinové zátišie. Či už si ju umiestnite na balkón, terasu, alebo si ju vysadíte pri altánku, jej repelentné účinky vás milo prekvapia.
Chryzantémy
Do Európy sa chryzantémy dostali v 17. storočí a na Slovensku patria medzi klasické jesenné kvety. Majú typickú horkastú vôňu. Extrakt z chryzantém je často jednou zo zložiek prírodných repelentov. Odpudzujú komáre, muchy, mravce, šváby, kliešte a dokonca aj vši.
Vedeli ste, že v Japonsku je chryzantéma národným kvetom?
Šalvia
Vôňa šalvie je pre komáre doslova odpudzujúca. Ak si ju rozmiestnite po záhradke, vytvoríte si tak pomyslenú bariéru voči otravnému hmyzu a zároveň budete mať poruke jednu z najvýznamnejších liečivých rastlín.
Účinne vám poslúži aj vnútri domu. Stačí keď si vetvičky šalvie rozvešiate okolo okien. Vyťažte z pestovania šalvie maximum a jej listy si nasušte aj na čaj. V jesennom období ho pri bolesti hrdla určite oceníte.
Muškáty
Ako odpudzovač hmyzu poslúžia aj obľúbené muškáty. Ich vôňu komáre nemajú radi. Umiestnenie muškátov do okien domu má teda nielen dekoratívne, ale aj repelentné účinky.
Rozmarín
Rozmarín komáre skutočne neobľubujú. Okrem komárov odpudzuje aj nebezpečné kliešte, dotieravé muchy a vošky. Má tuhé lístky, pripomínajúce ihličie, plné éterických olejov. Je nenáročný na pestovanie a výborne sa množí. Vyrobiť si z neho môžete aj účinný repelent.
Recept na domáci rozmarínový repelent proti komárom i kliešťom:
Čo budeme potrebovať?
- 10 klinčekov
- 1 vetvičku čerstvého rozmarínu
- esenciálne oleje podľa nášho výberu (čajovník, citronela, eukalyptus, levanduľa)
- 1 dcl alpy (príp. čistý alkohol)
Postup
Do alkoholu vložte rozmarín a klinčeky. Nádobu uzavrite a nechajte lúhovať približne 2 týždne. Po vylúhovaní preceďte a pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja. Na uvedenú dávku postačí 10 kvapiek oleja. Pretrepte a prelejte do nádobky s rozprašovačom. Skladujte v chladničke a pred každým použitím opäť pretrepte. Obmenou tohto receptu je pridanie lyžičky vínneho octu, ktorý nahradí éterické oleje.
Ak štípance predsa len utŕžite, potrite si postihnuté miesta citrónovou šťavou, octom, priložením zemiaku alebo šťavou z aloe vera.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…