Už v tomto období môžete začať s predpestovaním priesad na jarné sadenie. Tie však potrebujú chránené miesto, dostatok tepla a svetla. Najjednoduchším a najstarším krytým spôsobom na pestovanie priesad je parenisko.
Podstatou každého pareniska by mala byť pevná obvodová konštrukcia – z dreva, betónu alebo tehly. Konštrukcia zvyčajne presahuje terén o 25 až 50 cm. Je prikrytá pareniskovými oknami tvorenými z dreveného rámu, v ktorom je sklo, fólia alebo plexisklo. Najčastejšie má parenisko rozmery 100 × 150 až 200 cm. Takéto parenisko býva predelené priečkou uprostred. Pokiaľ ide o tvar, poznáme dva typy tradičných parenísk: sedlové a pultové – označenie je rovnaké ako pri strechách.
Druhy parenísk
Teplé parenisko by malo mať hĺbku 60 cm, z toho biomateriál (maštaľný hnoj) by mal predstavovať vrstvu 40 až 50 cm, čím dosiahnete požadovanú teplotu. Na túto vrstvu sa ukladá ešte 10 až 20 cm kompostovanej zeminy.
Poloteplé parenisko je principiálne vyhrievané rovnakým spôsobom ako teplé, len vrstva hnoja je tenšia, mala by mať 30 až 40 cm.
Studené parenisko pozostáva z 10- až 20-centimetrovej vrstvy hnoja, lístia alebo slamy. Takéto parenisko je vykurované len slnečnými lúčmi.
Schéma konštrukcie pareniska a čo budeme potrebovať
Materiál:
- A Vyššie čelo (1 ks)
- 1 Platňa čela (mäkké drevo, 400 × 1 090 × 20 mm, 1 ks)
- 2 Zvlaky (tvrdé drevo, 50 × 355 × 15 mm, 2 ks)
- 3 Lišta (tvrdé drevo, 20 × 400 × 18 mm, 2 ks)
- 4 Lata (mäkké drevo, 25 × 1 000 × 25 mm, 1 ks)
- B Nižšie čelo (1 ks)
- 5 Platňa čela (mäkké drevo, 300 × 1 090 × 20 mm, 1 ks)
- 6 Zvlaky (tvrdé drevo, 50 × 275 × 15 mm, 2 ks)
- 7 Lišta (tvrdé drevo, 20 × 300 × 18 mm, 2 ks)
- 8 Lata (mäkké drevo, 25 × 954 × 25 mm, 1 ks)
- C Bočnica (2 ks)
- 9 Platňa bočnice (mäkké drevo, 400 × 1 010 × 20 mm, 2 ks)
- 10 Zvlaky (tvrdé drevo, 50 × 255 × 15 mm, 2 ks)
- 11 Lata (tvrdé drevo, 50 × 320 × 15 mm, 2 ks)
- D Pareniskové okno (mäkké drevo, 25 × 980 × 25 mm, 1 ks)
- 12 Rám okna (mäkké drevo, 30 × 30 × 1 000 mm, 4 ks)
- 13 Horná fólia (1 000 × 1 050 mm, 1 ks)
- 14 Dolná fólia (1 000 × 1 050 mm, 1 ks)
- 15 Horné vlákno (priemer 0,7 – 1 mm, dĺžka 5 000 mm)
- 16 Dolné vlákno (priemer 0,7 – 1 mm, dĺžka 5 000 mm)
- 17 Rozperný valček (korok, priemer 25 × 40 mm, 4 ks)
- E Doštička (mäkké drevo)
- F Záves
- G Kolík (4 ks)
Náradie:
- Ceruzka, meter
- Uholník
- Pílka
- Kladivo
- Klinčeky
Schéma:
Základ konštrukcie
Keďže parenisko nie je vhodné nechávať na jednom mieste viac rokov, pretože by sa vyčerpala pôda, je dôležité ho zhotoviť tak, aby ho bolo možné v záhrade premiestňovať. Práve preto sme pre vás pripravili návod na parenisko zložené z jednotlivých skladačkových dielov, ktorých počet môžete podľa potreby meniť. Jednotlivé diely rámu môžete zhotoviť z odpadu na píle alebo starých paliet. Navyše, všetky diely po rozobraní a uskladnení nezaberú plochu väčšiu ako 1 m2.
Rám pareniska sa skladá z vyššieho čela (A), nižšieho čela (B) a bočníc (C). Do takto zostaveného rámu zapadá pareniskové okno (D). Vyššie aj nižšie čelo je zhotovené z dosák spojených zvlakmi, ktoré s lištami, tvoria drážku na zasunutie bočníc (C). Zvlaky pri vyššom čele zároveň podopierajú hornú okrajovú latu, na ktorú dosadá pareniskové okno (D).
Bočnice (práva i ľavá) sú zhotovené z dosiek, ktorých jednotlivé laty sú spojené zvlakmi, ktoré súčasne podopierajú hornú latu a na užšom konci bočnice tvoria drážku potrebnú na nasadenie ďalšej bočnice (pri viacdielnom parenisku) alebo nízkeho čela (pri jednodielnom parenisku).
Uprednostnite fóliu
Okná na parenisku môžete zaskliť alebo použiť polykarbonát, my sme však zvolili lacnejšiu fóliu, s ktorou sa navyše aj ľahšie manipuluje. Na zlepšenie izolačných vlastností odporúčame použiť zdvojené fólie – hornú a dolnú vrstvu, čím vznikne izolačná vzduchová medzera. Výhodou použitia fólie je, že prepúšťa vo veľkej miere aj časť spektra obohateného o ultrafialové žiarenie na rozdiel od skla.
Pareniskové okno (D) sa skladá z rámu okna, ktorý môžete v rohoch spojiť preplátovaním alebo iným vhodným spôsobom. Spoj spevnite kolíkmi alebo skrutkami. Dajte si pozor, aby do dosadacej plochy nič neprečnievalo a okno mohlo dobre dosadnúť do rámu pareniska. Rám natrite fermežovým náterom a po zaschnutí ešte vhodnou farbou na vonkajšie použitie.
Na poťah rámu budete potrebovať 100 cm široký a asi 110 cm dlhý kus dvojitej fólie s hrúbkou 0,25 mm. Na hornú stranu rámu pripevnite silikónové vlákno (15) vždy v jednej tretine dĺžky strany a primerane ho napnite. Na rám ho pripevňujte klinčekmi, okolo ktorých ho po napnutí vlákna obtočíte a potom klinček zatlčiete. Klinčeky zatĺkajte zboku. Na takto pripravenú silikónovú podpornú mriežku položte štvorec hornej fólie. Okraj zdvojte preložením a fóliu pribite klinčekmi. Začnite v strede strany a fóliu po napnutí takisto pripevnite aj na protiľahlej strane. Napínajte ju smerom k rohom striedavo na oboch stranách tak, aby bola dokonale napnutá bez záhybov. Na protiľahlej strane rámu urobte to isté. V miestach, kde sa mriežka silikónových vlákien kríži, podvlečte a do plytkých zárezov vtlčte 40 až 50 mm dlhé rozperné valčeky z korku alebo PVC. Tie dodajú fólii strechovitý tvar a ešte viac ju napnú. Na spodnú časť rámu pripevnite fóliu rovnakým spôsobom. Tu však fóliu strechovito už nenapínajte a nechajte ju na mriežke len ležať. Takto vytvoríte vzduchovú medzeru spĺňajúcu vlastnosti izolačnej vrstvy.
Poskladanie konštrukcie
Parenisko postavte na rovine. Do vykopanej jamy navezte maštaľný hnoj a po utlačení postavte pareniskový rám. Začnite čelom (A), ktoré opriete o dva zatlčené kolíky (G). Do drážok čela zasuňte vyššie konce obidvoch bočníc (C). Potom nasaďte nižšie čelo (B), ktoré svojimi lištami zapadne do drážok bočníc (C). Kolmosť stien zabezpečte kolíkmi. Do rámu následne nahádžte zeminu a môžete vysievať a vysádzať. Okno položte na vnútorné latky, ktoré vytvoria z troch strán rám.
Text: redakcia časopisu Urob si sám
Foto: isifa/Shutterstock, archív
Zdroj: časopis Urob si sám
Poradte ako najlahsie a hlavne kedy zalozit parenisko? Uz malo stat alebo stiham…