Ak chcete pracovať na svojich projektoch kvalitne, potrebujete na to dobre vybavenú dielňu.
Každé kráľovstvo domáceho majstra by malo byť vybavené dostatočne veľkým pracovným stolom. Podľa hlavného využitia by malo ísť o stôl zámočnícky alebo stolársky. Pracovné miesto musí byť dobre osvetlené. Na prístroje, nástroje a materiál si zaobstarajte skrine, pevné prehľadné regály a organizéry, ktoré pomôžu udržať poriadok. Upratať vám pomôže priemyselný vysávač, ktorý zvládne povysávať prach, piliny, hobliny alebo rozliatu vodu.
Aké stroje a prístroje si do dielne zaobstarať?
Nemusíte ich mať nutne všetky. Výber starostlivo zvážte. Niektoré prístroje sú špecializované, ale napríklad silná príklepová vŕtačka najlepšie s dvojrýchlostnou prevodovkou, je v permanencii skoro neustále. Určite využijete aj ďalšie vŕtačky, napr. stĺpovú, ktorá je najlepšia na vŕtanie rovnakých otvorov, veľkých priemerov a na vykružovanie.
Na všetko to ďalšie skrutkovanie a vŕtanie je najlepší aku skrutkovač s dvoma akumulátormi a na uťahovanie väčších skrutiek zase rázový uťahovák.
Ak sa chystáte na veľké zmeny, akou je rekonštrukcia kúpeľne, vybúranie priečok alebo výmena starých zárubní, potom sa poobzerajte po elektropneumatickom kladive. Tieto kladivá rozdeľujeme podľa funkcie na vŕtacie kladivá, sekacie a kombinované. Dôležitým parametrom pri výbere kladiva je energia úderu. Takže nezabudnite, že čím je energia väčšia, tým je vŕtanie rýchlejšie a účinnejšie.
Výbornými pomocníkmi sú brúsky, píly a frézky. Uhlovú brúsku využijete na rozbrusovanie kovu, kameňa, plastov a dreva. Priamu brúsku zase na úpravu otvorov, a to pomocou brúsnych kameňov, rotačných pilníkov a rašplí. Na obrúsenie dreva, kovov, obkladačiek alebo skla budete potrebovať pásovú brúsku. Kov najlepšie opracujete pásovou pílou, ktorá sa používa tam, kde by rozbrusovačka teplotou rezu nevhodne ovplyvnila materiál.
Milovníci dreva by si mali dielňu vybaviť rôznymi pílkami. Neoceniteľným pomocníkom pri obkladaní palubovkami a lištovaní je kapovacia píla a pokosová píla. Poslúži na skrátenie presných kolmých prírezov aj pod uhlom. Na dlhšie priame rezy dreva, skracovanie alebo drážkovanie je dobrým partnerom ručná okružná píla alebo jej presnejšia alternatíva, ktorou je stolová píla. Chvostovou pílou zasa môžete rezať aj stavebné drevo, konáre a tvárnice pre suché murovanie. Kutil aj profesionál, ktorý rád pracuje s drevom musí mať vo svojej dielni ručný elektrický hoblík. Hoblík slúži na vyrovnávanie povrchu dreva, k úberu jeho hrúbky a šírky a tiež na zrážanie hrán. Môžete si vybrať pripojenie do elektrickej siete alebo variant akumulátorovej batérie.
Takmer nevyhnutnou položkou na nákupnom zozname je určite kompresor. Využijete ho na dofúknutie pneumatík, lopty, bazéna, striekanie farieb alebo na tlakovanie suda piva ak chystáte záhradnú párty. Každý domáci majster predsa musí niekedy relaxovať a zabávať sa.
Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH
Je niekto alergický na niektoré rastliny v záhrade?