Domáce prípravky proti škodcom v skleníku

Bežný záhradkár nemá problém kúpiť si razantný širokospektrálny chemický prípravok proti škodcom. Kto má trochu času a chce ušetriť peniaze, ale aj uchrániť mnohých živých tvorov v záhrade, ten si môže vyrobiť ochranné bioprípravky aj doma.

Domáce prípravky proti škodcom v skleníku

Suroviny na ich prípravu rastú aj v záhrade. Aby takéto prípravky skutočne účinkovali, zeleninu dôkladne postrekujeme aj zo spodnej strany listov, a to zásadne skoro ráno alebo až večer. Aj pri prírodných postrekoch však medzi postrekom a zberom zeleniny nechávame niekoľkodňový odstup. Pri použití mydlového roztoku postačí pozberanú zeleninu krátko po postreku len umyť vodou.

Tabak

Vodné výluhy tabaku sa začali úspešne používať už v 16. storočí. Odskúšaný je aj jeho dobrý fumigačný (vydymovací) účinok. Hrubý fajkový tabak sa večer zapáli a nechá dymiť v uzavretom skleníku (najlepšie s pomocou včelárskeho dymáka) a ráno už stačí skleník len dobre vyvetrať. Tabak je dosť razantný a vypudí aj osy.

Domáce prípravky proti škodcom

Roztok z draselného mydla

Stačí postriekať listy zospodu 1- až 2-percentným roztokom bežne dostupného draselného mydla. Tento postrek ničí aj vajíčka niektorých škodcov.


Palinový macerát

Túto divokú aromatickú rastlinu nájdeme voľne rásť v prírode. 250 g sušenej vňate (čerstvej asi 5-krát toľko) necháme 48 hodín macerovať v 1,5 l 40- až 50-percentného etanolu, občasne premiešame. Extrakt prefiltrujeme a pridáme 20 ml tekutého mydla a 30 ml rastlinného oleja a všetko dobre premiešame. Macerát pred postrekom zriedime vodou na konečný 10-percentný roztok.

Vratičový macerát

500 g kvitnúcej čerstvej vňate postupne rozmixujeme v 5 l teplej vody s 15 ml tekutého mydla a necháme 24 hodín macerovať. Macerát precedíme, doplníme vodu (do 8 l) a striekame bez zriedenia.

Domáce prípravky proti škodcom v skleníku

Postrek z aksamietnice

Buď použijeme ten istý recept ako v prípade vratiča, alebo ako surovinu použijeme sušenú kvitnúcu vňať. 200 g suchej rozomletej vňate zalejeme 700 ml 50-percentného alkoholu a necháme 48 hodín vylúhovať. Prefiltrujeme a pridáme 15 ml tekutého mydla a zriedime vodou (na 7 l).

Pamajorán, majorán, materina dúška, tymian

300 g niektorej z uvedených sušených kvitnúcich vňatí zalejeme 5 l horúcej vody s 15 ml tekutého mydla a necháme dva dni macerovať. Precedíme a zriedime vodou (na 8 l) a striekame.

 

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: archív, wiki
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku