Mandle sú mimoriadne obľúbené najmä v kuchyni ako súčasť najrôznejších cukroviniek. Vďaka moderným odrodám, ktoré môžeme pestovať aj ako polokmene, dopestujeme bohatú úrodu mandlí aj v malej záhrade.
Mandle patria do najteplejších oblastí, odjakživa sa u nás pestovali ako súčasť viníc. Nikdy nepatrili u nás medzi nosné ovocné druhy a napriek meniacej sa klíme a globálnemu otepľovaniu to naďalej vyzerá s nimi tak, že ešte ani dlho nebudú patriť. Ich pestovanie preto naďalej ostáva u nás doménou záhradkárov.
Pestovanie a výchovný rez
Vytvárajú stromy približne veľkosti slivky, ktoré v jarnom období zaujmú bohatým kvitnutím. Kvety sú zväčša cudzoopelivé, iba málo odrôd je samoopelivých. Vyhovuje im suchšie aridnejšie podnebie, ktoré spĺňajú naše najjužnejšie pestovateľské lokality. Pôdy môžu byť aj suchšie, dokonca aj kamenisté. Mandle obľubujú zásaditejšie pôdy – jej pH by sa preto malo pohybovať nad úrovňou 7.
Na rez sú mandle málo náročné, ten vykonávame zvyčajne iba v prvých rokoch po výsadbe. Dôležitý je najmä výchovný rez, vďaka ktorému sa stromy v prvom rade bezproblémovo ujmú a následne vytvoria základnú štruktúru budúcej koruny. Nenáročné sú tiež na ochranu, v záhradách sa zväčša pestujú bezpostrekovou technológiou. Občas sa síce objaví v menšej miere niektorá choroba či škodca, tie sa však zväčša neošetrujú alebo sú zvládnuteľné bežne dostupnými prípravkami.
Vyberáme odrody
Jednotlivé odrody sa líšia v opeľovacích pomeroch, existujú odrody čiastočne samoopelivé a cudzoopelivé. Každopádne, vždy je dobré pestovať aspoň dve odrody.
Ferragnes
Veľkoplodá úrodná odroda. Plodí každoročne, plody sa zberajú v septembri. Podiel jadra z celkovej hmotnosti plodu je 33 %, jeho chuť je príjemná, sladkastá. Odroda je cudzoopelivá, opelia ju iné odrody mandlí, napríklad odrody Texas či Ferraduel.
Hana
Slovenská odroda dozrievajúca koncom septembra. Plodí veľké plody s plným jadrom, podiel jadra je asi 47 %. Plodí vcelku dobre, v horších polohách plodnosť klesá. Obľubuje pôdy s dostatkom živín, stromy sú vitálne rastúce a odolné proti chorobám.
Supernova
Neskorá odroda, dozrieva začiatkom októbra. Do plodnosti vstupuje skoro, vyniká veľkými plodmi. Odroda je stredne odolná proti mrazom, vhodná do južnejších a stredných polôh. Označuje sa ako samoopelivá, v prípade mandlí je však pre stabilitu úrod vhodné vysádzať vždy aspoň dve rôzne odrody.
Texas
Pomerne neskorá odroda, dozrieva koncom septembra. Vyznačuje sa menšími plodmi so stredne pevnou škrupinou, podiel jadra je však veľmi vysoký – až 45 %. Odroda je cudzoopelivá, vyžaduje opeľovača.
Vama
Česká odroda so zaujímavými plodmi. Do plodnosti vstupuje neskôr, tá je následne uspokojivá. Plody dozrievajú na prelome septembra a októbra, sú stredne veľké, s veľmi tenkou škrupinou. Jadro je príjemnej sladkej chuti, podiel jadra na hmotnosti plodu je až 65 %. Odroda obľubuje ľahšie pôdy, nie je citlivá na choroby. Plody s tenkou škrupinou bývajú napádané vtákmi.
Zora
Česká odroda vynikajúca čiastočnou samoopelivosťou. Rastie stredne silným umierneným rastom, má dobrý zdravotný stav a odolnosť proti chorobám. Do plodnosti vstupuje neskoro, tá je následne priemerná až uspokojivá. Plody sú stredne veľké, jadro dobrej sladkej chute vypĺňa asi 33 % plodu.
Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r.o.
Zdroj: časopis Záhrada
Pestujete niekto? Je z toho realne aj uroda? Tu som si teraz v magazine pecitala…