Ak sa chcete pýšiť ukážkovými izbovými rastlinami, mali by ste im aj počas zimného obdobia venovať trochu pozornosti. Realizácia najdôležitejších úkonov vám veľa času nezaberie. Doplniť si zbierku môžete aj peknými kvitnúcimi druhmi.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- vlhčené obrúsky na rastliny
- hnojivo na izbové rastliny
- keramzit
Náradie:
- krhla s odstátou vodou
- záhradnícke nožnice
- nožnice na papier
- utierka z jemnej tkaniny
- ručný kyprič
- postrekovač
Náročnosť: *
Čas: do 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: zima
Postup
1. PALMY
V miestach, odkiaľ vyrastajú listy palmy, by nemali byť napadané listy (z letnenia v záhrade), prach ani voda. Pravidelne toto miesto kontrolujeme z dôvodu výskytu škodcov.
2. ZÁLIEVKA
Palmy zalievame striedmo, do ďalšej zálievky musí substrát mierne preschnúť. Neprelievame a pravidelne odstraňujeme vodu z podmisky. Broméliám lejeme vodu aj do listového kornúta.
3. SVETLO
Izbové rastliny budú počas zimy potrebovať dostatok svetla. Hlavne pestrolisté druhy je potrebné premiestniť čo najbližšie k oknám. Nie však tak, aby na ne dopadali priame slnečné lúče.
4. KYPRENIE
Povrch substrátu v nádobe je potrebné priebežne kypriť. Ku koreňom rastlín sa dostane viac vzduchu a na povrchu sa netvoria nepekné biele povlaky. Na povrch môžeme nasypať dekoračný keramzit.
5. POSTREKOVANIE
Druhy pochádzajúce z trópov si žiadajú aj počas zimy vyššiu vzdušnú vlhkosť. Aspoň trikrát týždenne listy postriekajme rozprašovačom s vodou izbovej teploty.
6. LISTY
Listy pestovaných izboviek musíme počas zimy zbavovať prachu. Podporí to vitalitu rastlín a ich celkovú estetickú hodnotu. Použijeme špeciálne utierky alebo handričku z jemnej tkaniny.
7. ZASTRIHNUTIE
Väčšina izbových rastlín trpí v prekúrených bytoch suchým vzduchom. Dôsledkom toho je napríklad aj zasychanie listových špičiek. V prípade, že skutočne začnú zasychať, opatrne ich zastrihneme.
8. OČISTA
Pri kvitnúcich druhoch nezabúdajme na pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Môžu byť pôvodcami chorôb. Použijeme nožnice, pri cyklámenoch odkvitnuté kvety opatrne vytrhneme.
9. PRIHNOJENIE
Počas zimy prihnojujeme len kvitnúce druhy a tie, pri ktorých nám záleží na reprezentatívnom vzhľade. Použijeme tekuté hnojivo pre daný typ rastliny a vždy vytvoríme slabšiu koncentráciu.
10. KAKTUSY
Kaktusy by mali byť počas zimy umiestnené na chladnejšom a svetlom mieste. Zálievku znížime na minimum, neprihnojujeme. Zimovisko počas slnečných dní vyvetráme.
11. STRIH
Počas zimy izbovky väčšinou netvarujeme ani nestriháme. Ak nám však prekáža niektorý z výhonkov popínavej zelene, môžeme ho bez obáv odstrihnúť. Rovnako môžeme v prípade núdze uskutočniť aj mierny rez.
Dobré rady
Zvädnuté listy a kvety
Všetky suché, zvädnuté, poškodené alebo chorobami či škodcami napadnuté listy a kvety treba aj počas zimy z rastlín odstraňovať. Je to najlepší spôsob, ako predísť ďalším problémom. V neposlednom rade je to cesta, ako zvýšiť reprezentatívny vzhľad interiérovej zelene.
Zálievka
Izbové rastliny zalievame počas zimy menej. Dbať treba na to, aby pred každou zálievkou substrát v nádobe mierne vyschol. Vyskúšať to môžeme jednoducho prstom. Suchší by mal byť nielen povrch substrátu, ale aj jeho vnútro. Voda by mala mať počas zimy izbovú teplotu a dodržať to treba hlavne pri druhoch pochádzajúcich z trópov. Voda z vodovodu by mala pred použitím asi deň odstáť. Zalievať je najlepšie ráno a vždy na povrch substrátu, nie na listy či stonky. Vybraným rastlinám (drobnolisté, africké fialky, cyklámeny) je lepšie liať vodu do podmisky.
Prihnojovanie
Počas zimy hnojíme len kvitnúce rastliny a aj to polovičnou dávkou hnojiva určeného pre kvitnúce izbové rastliny. Prihnojovať by sme mali ideálne raz za 2-3 týždne. Ostatné rastliny neprihnojujeme, mohlo by to viesť k ochoreniu koreňov, a teda k úhynu rastlín. Ak nám ale ide o to, aby boli pekne olistené (palmy, dracény, juky, monstery), prihnojiť ich môžeme slabšou dávkou hnojiva raz za mesiac.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada
Pekný deň všetkým, poprosila by som Vás o radu ohľadne boja so strapkami na izbo…