Držte sa týchto rád a ibištek vám bude kvitnúť do neskorej jesene

Ibištek čínsky patrí medzi často pestované okrasné rastliny. Počas leta môže byť súčasťou slnečnej terasy či balkóna. Pri správnej starostlivosti bude bohato kvitnúť až do neskorej jesene. Na čo pri starostlivosti oň nesmiete zabudnúť?

Držte sa týchto rád a ibištek vám bude kvitnúť do neskorej jesene

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • špecializované kvapalné hnojivo na subtropické dreviny
  • insekticíd (Pirimor)
  • substrát na subtropické dreviny, 20 l
  • plastový črepník
  • hlinené črepy alebo keramzit

Náradie:

  • záhradnícke nožnice
  • záhradnícka lopatka
  • krhla s vodou
  • vedro na odpad
  • ručný kyprič

Náročnosť: *
Čas: do 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: leto

Postup

1. KONTROLA

Kontrola rastliny

Rastliny pravidelne prehliadame, nikdy nezabúdame na spodnú stranu listov. Ibišteky sú náchylné na napadnutie roztočmi alebo voškami.

2. OŠETRENIE

Ošetrenie ibišteka

Napadnuté rastliny ošetríme vhodným prípravkom – keď je zamračené a podvečer. Nepostrekujeme ich počas horúcich slnečných dní. Postrek podľa potreby zopakujeme.

3. TVAROVACÍ REZ

Tvarovací rez

Ibištek môžeme počas leta aj tvarovať. Pri reze dávame pozor, aby sme neodstrihli výhonky s kvetnými pukmi. Pozor, listový puk nad miestom rezu smeruje vždy von z korunky!

4. LISTY

Odstraňovanie listov

V rámci letného ošetrovania nezabúdame na odstraňovanie žltých, poškodených alebo zoschnutých listov. Môžu byť útočiskom pre škodce, preto zbierame aj listy zo substrátu.

5. ZÁLIEVKA

Zálievka

Správnym režimom zalievania ovplyvníme vitalitu rastliny aj násadu kvetov. Zalievame vždy ráno priamo na substrát, ktorý by mal medzi každou zálievkou mierne preschnúť.

6. PRIHNOJOVANIE

Prihnojovanie

Množstvo kvetov je úmerné hnojeniu. Používame špecializované hnojivo na subtropické druhy, ktoré aplikujeme ako zálievku. Hnojíme raz týždenne až do začiatku septembra.

7. BURINA

Burina

V črepníkoch s intenzívne zavlažovanými a prihnojovanými rastlinami sa môže objaviť mach, ale hlavne burina. Okamžite ju treba odstrániť. Rastlinám škodí a odoberá vlahu aj živiny.

8. PRESADENIE

Presadenie ibišteka

Príčinou slabého kvitnutia môže byť príliš malá vegetačná nádoba. Takúto rastlinu treba čo najskôr presadiť do nádoby s väčším priemerom. Urobme to čo najskôr.

9. KORENE

Korene

Na začiatku presádzania a po navlhčení vytiahneme koreňový bal a dôkladne ho prezrieme. Odstránime všetky poškodené, hnilobou alebo škodcami napadnuté korienky.

10. SUBSTRÁT

Substrát

Rastlinu presádzame do väčšej nádoby s drenážnou vrstvou na dne. Baly zasypeme substrátom určeným na stredomorské rastliny. Nikdy nepoužívame substráty s vyšším podielom rašeliny.

11. UMIESTNENIE

Umiestnenie

Presadenú rastlinu dôkladne zavlažíme, no neprihnojujeme. Dávame pozor, aby substrát nevyschol. Nádobu s presadeným ibištekom dáme na polotienisté miesto.

Dobré rady

Miesto

V lete je dobré pestovať ibištek vonku – v záhrade, na balkóne či terase. Ideálne na slnečnom alebo polotienistom mieste. Príliš úpalové miesto nie je vhodné. Stanovište by malo byť chránené pred silným vetrom a rastlina by mala mať dostatok miesta.

Termín

Ibišteky nechajte vonku asi do polovice septembra. Pred avizovaným príchodom nižších teplôt ich však treba premiestniť do interiéru aj skôr. Ide o drevinu mimoriadne citlivú na chlad. Jediná chladná noc môže spôsobiť uhynutie aj statnejšej rastliny.

Starostlivosť

Ibišteky vždy reagujú na zanedbanie starostlivosti. Toho, kto sa stará dôsledne, zasa odmenia bohatým kvitnutím. Najdôležitejšie je nezabúdať na zálievku a prihnojovanie. Kontrolovať tiež treba výskyt škodcov. Zanedbané, zle zazimované či málo vyživované rastliny sú často napádané škodcami. Ochranné prostriedky – či už na chemickej, alebo biologickej báze – treba aplikovať ďalej od iných rastlín.

Zálievka

Substrát by nikdy nemal úplne vyschnúť. Ak je dlhšie suchý, ibišteky málo kvitnú, prípadne im opadávajú kvety aj listy. Rovnako nie je dobré, ak je substrát premočený od častého polievania. Zalievame vždy odstátou a vlažnou vodou.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku