Dula: V minulosti bežné ovocie, ktoré sa postupne vytratilo zo záhrad

V prvorepublikových záhradách patrila dula obyčajná medzi bežné ovocie, potom sa na ňu na dlhé roky zabudlo a dnes sa k jej pestovaniu zase vraciame. Je nielen krásna, ale z jej plodov si vyrobíme aj výborný džem.

Dula
Foto: Shutterstock

Výživová hodnota

Plody okrem veľkého množstva vody obsahujú približne 11 % sacharidov. Sú bohaté tiež na vlákninu, karotenoidy, vitamín C, jód, draslík, fosfor a mangán. Používajú sa pri bolestiach v hrdle, hnačkách aj pri vysokom krvnom tlaku.

Ako pestovať a dulu

Pestovanie duly nie je nijako zložité. Najviac jej vyhovujú teplé oblasti. Práve preto ju nájdeme najmä na Morave alebo na južnom Slovensku. V obľube je tiež v južných štátoch Európy, kde sa týmto až šesť metrov vysokým stromom alebo kríkom výborne darí.

Pôdu vyžadujú bohatú na humus a dobre priepustnú. Dlhodobé sucho rastliny síce prežijú, ale aj tak je dobré ich v suchom lete zalievať. Korene ale nikdy nesmú stáť dlho vo vode. Pôda by mala byť mierne kyslá, vyšší obsah vápnika je nežiaduci. Dula bude najlepšie prospievať na plnom slnku, ideálne na južnej strane pozemku, podobne, ako obľubujú broskyne a marhule. Na choroby a škodce príliš netrpí, preto je vhodná aj pre pestovateľov začiatočníkov.

V prvých rokoch po výsadbe vykonávame v predjarí rez na zapestovanie pevných kostrových konárov. V ďalších rokoch sa zameriavame na presvetľovanie koruny. Pri nižšej plodnosti je vhodné vykonať zmladzovací rez.

Dule na strome

Zber a uskladnenie

Žlté plody podobné jablkám či hruškám zberáme najčastejšie na začiatku októbra, v mimoriadne teplej sezóne na konci septembra.

Hoci sú duly aj pri plnej zrelosti v októbri stále veľmi tvrdé, neodporúča sa ich skladovať dlhodobo. Po zbere ich priebežne, ako máme čas, spracujeme.

Naša voľba odrôd

  • Champion – veľké plody hruškovitého tvaru, u nás najčastejšie pestovaná odroda.
  • Portugalsko – žlté plody hruškovitého tvaru s príjemne sladkastou vôňou.
  • Kansenko – odroda so zavalitými plodmi dozrieva až koncom októbra.

Viete, že …

… sa dula používa ako podnož pre kultúrne odrody hrušiek? Pri odumretí hrušky sa tak môže stať, že sa podnož opäť prebudí a začne plodiť dule.
… zo semien síce možno vypestovať novú rastlinu, ale plody budú malé a príliš tvrdé? Oveľa kvalitnejšie duly sa dajú vypestovať potápaním kvalitných odrôd alebo odrezkami.

Dule v rukách

Dula v kuchyni

Plody duly príjemne voňajú po ovocí a každému pokrmu dodajú nezabudnuteľnú arómu. Južné štáty ich používajú na výrobu muštov, ale poslúžia aj na prípravu marmelád či tradičných zaváranín.

Dulová marmeláda

1 kg plodov zbavených jadrovníkov podlejeme 300 ml vody. Podusíme v hrnci na mäkké pyré a prepasírujeme cez sito. Privedieme do varu, pridáme 750 g cukru a na 1 kg pretlaku 8 g kyseliny citrónovej.

V Portugalsku sa dula nazýva „marmelo“ a práve tu má svoj pôvod aj slovo marmeláda.

Dulová marmeláda

Voňavé sušené dule

Umyté plody olúpeme a zbavíme jadrovníkov. Nakrájame na tenké plátky a vložíme do sušičky na ovocie. Sušíme pri teplote okolo 40 °C. Uchovávame v uzatvárateľnom pohári na suchom a tmavom mieste.

Konzumácia čerstvých plodov sa neodporúča pre možné žalúdočné ťažkosti, preto je nutné ich tepelne upravovať.

Text: Ing. Lucie Peukert
Foto: isifa/Shutterstock 
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku