Na jar kvitnúci dulovec japonský, u nás prezývaný aj citrón severu, režeme, keď začne odkvitať alebo po odkvitnutí. To je väčšinou v júni. Viete, ako na to?
Nenáročný dulovec japonský (Chaenomeles japonica) je ker rozkvitajúci skoro na jar. Môžeme ho pestovať na vedení alebo ho tvarujeme ako nižší kompaktný ker. Má tendenciu rásť „neforemne“ a keď starostlivosť zanedbáme, môže byť po rokoch náročnejšie ho opäť pekne vytvarovať.
Keď dulovec začne odkvitať, môžeme siahnuť po nožniciach a tvarovať ho. Okrem guľovitého či klasicky krovitého tvaru ho vieme použiť na zakrytie nižšieho múrika. Mladé mäkké a tvarovateľné výhonky priväzujeme o drôtené vedenie a neželané výhony odstránime.
Krok za krokom: Rez dulovca
S rezom začíname buď na konci jeho kvitnutia, alebo keď odkvitne. Výsledkom rezu na vedení môže byť tvar vejára, kde každý výhon so zdravými očkami má dostatok miesta.
1. Zhodnotíme stav
Na začiatok zhodnotíme stav kríka. Všímame si silné výhony (tie ponecháme), ale aj tie poškodené, príliš neforemné, odumreté alebo choré vetvičky.
2. Pripevníme silné výhony
Okrem natiahnutého drôteného vedenia zapichneme do pôdy silné paličky tak, aby vytvorili vejár, a pripevníme ich o drôty. Najsilnejšie a zdravé výhony priviažeme buď k paličke, alebo drôtu. Snažíme sa, aby múr či plot boli zakryté.
3. Odstránime slabé konáriky
Odstránime poškodené, prislabé či príliš odstávajúce konáriky, ktoré rastú iným smerom. Z bázy rastliny vystriháme väčšinu drobných výhonkov, ktoré preťažujú rastlinu.
4. Zrežeme príliš dlhé výhony
Kvitnutie podporíme, keď príliš dlhé výhony zrežeme nad kvetovými „zhlukmi“ – krátkymi vetvičkami, na ktorých rastlina kvitne.
Čo ešte takto rezať?
Na jar kvitnúci vždyzelený ceanot (Ceanothus) má podobnú štruktúru drevitých výhonov a tiež môže byť vedený pri múre alebo pri plote na drôtoch ako dulovec. Režeme ho hneď ako kvety obľúbené opeľovačmi zvädnú. Nové výhony pravidelne vyväzujeme.
Keď konáre dosiahnu až na koniec paličiek vytvárajúcich oporu v tvare vejára, môžeme paličky nadstaviť a tak ich predĺžiť. Keď výhony zdrevnatejú, dajú sa odstrániť, drevnaté konáre už udržia tvar i samy.
Top tip
Keď chceme záhradkárčiť trvalo udržateľne, na priväzovanie použijeme biologicky rozložiteľné motúzky, napríklad jemný drôtik obalený papierom. Na uviazanie potrebujeme silný materiál, čo tenký drôtik obalený v papieri spĺňa.
Zároveň dáme pozor, aby sme výhonky, ktoré ešte budú rásť, príliš „neškrtili“. Vetvičky časom zhrubnú a príliš tesný úväzok môže spôsobiť zranenie kôry, v horšom prípade zabráni prúdeniu vody a živín a vetvička nad úväzkom môže odumrieť.
Text a realizácia: Frances Tophill
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň. Som vo svete veľkého záhradkárčenia nový, aj keď teda nejaké drobné p…