Či už máme vinohrad, alebo iba niekoľko koreňov viniča vysadených v záhrade či pri dome na pergole, múčnatka je vážna choroba, ktorá dokáže zničiť aj celú úrodu. Niektoré odrody sú na ňu náchylné viac, iné menej alebo takmer vôbec.
Svoju úlohu má aj vplyv počasia. Že ide o múčnatku, spoznáme ľahko. Na plodoch aj na listoch sa nachádzajú okom viditeľné biele povlaky akoby rozsypanej múky. Podľa toho dostala choroba aj názov múčnatka.
Zdravý porast – vysoká odolnosť
Múčnatka má na viniči hroznorodom, na odrodách proti nej citlivých, hlavné slovo od odkvitnutia až po uzatváranie strapcov. Preto v tomto období používame kombináciu listových hnojív PowerOf-K® (80 – 100 ml/10 l vody) s obsahom draslíka, FerrumOil® (20 ml/10 l vody) s obsahom železa, CuproTonik (20 – 40 ml/10 l vody) s obsahom medi a Biomit® (30 – 50 ml/10 l vody). Biomit je biologický aktivátor a pre rastlinu sú jeho vlastnosti nenahraditeľné. Je nezmývateľný a živiny môžu vyživovať pletivá aj v extrémnom počasí. Prípravok CuproTonic spôsobuje minimálne zaťaženie pôdy meďou v porovnaní s bežnými klasickými meďnatými postrekmi. Opakované postreky týmito prípravkami (navyše bez síry) zabezpečia dokonalú ochranu pred múčnatkou.
Čo robiť pri prvých príznakoch múčnatky?
Ak múčnatku na viniči predsa len objavíme, čo najskôr porast ošetríme „umývacím“ postrekom Folicit (50 – 100 ml/10 l vody), ktorý ju zastaví. Na druhý deň rastliny ošetríme prípravkom FerrumOil® (20 ml/10 l vody) zmiešaným s PowerOff-K® (100 ml/10 l vody). Takto „vymyjeme“ podhubie múčnatky a fyzikálne (prostredníctvom olejovej zložky Folicit) zabránime jej rozšíreniu.
Pred vyfarbovaním bobúľ
Pred vyfarbovaním bobúľ môžeme ako posledné ošetrenie použiť kombináciu listových hnojív PowerOf-K® (80 – 100 ml/10 l vody), BorOil® (20 – 40 ml/10 l vody), CuproTonik (20 – 40 ml/10 l vody) a Biomit® (30 – 50 ml/10 l vody). Táto kombinácia zabezpečí aj ošetrenie proti botrytíde, keďže karbonát v PowerOf-K® vytvorí povlak v strapine a časom uzavretý strapec „nepustí“ hnitie zvnútra strapca.
Posledné ošetrenie pred dozretím
Vyššiu cukornatosť bobúľ a lepšiu vyrovnanosť cukrov a kyselín vo víne docielime ošetrením viniča prípravkom BorOil, ktorý má zároveň pozitívny vplyv aj na vyzretie konárov a tým aj prezimovanie. Vďaka nemu budú rastliny dobre chránené aj pred mínusovými teplotnými extrémami.
Môže na tieto prípravky vzniknúť rezistencia? Keďže tento spôsob bio ochrany je založený na zákonoch biológie a fyziky, zmenách pH alebo povrchového napätia a posilňuje imunitu rastlín, rezistencia nevzniká. Pletivá sa spevnia a zlepšia sa aj nutričné hodnoty vo výslednom produkte, čiže vo víne. A čo je najdôležitejšie, pri jedení vlastného hrozna či pití vína, ktoré sme pestovali bez použitia chémie, nemusíme mať nepríjemný pocit, pretože vieme, že sa do nášho tela nedostávajú žiadne chemické rezíduá z postrekov.
Viac nájdete na www.biotomal.sk.
Text: Ing. Zoltán Tamašek
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Záhrada , Biotomal
Tento rok sa vyskytuje u záhradkárov choroba múčnatka na marhulkach,pozrite foto…