Elegantná a zaujímavá medinila vnesie do interiéru krásu a vznešenosť

Medinila nádherná (Medinilla magnifica) patrí k izbovým rastlinám náročnejším na pestovanie. Ak jej však poskytneme to, čo vyžaduje, odmení sa hustým olistením a v lete aj pukmi, ktoré sa rozvinú do nápadných a pomerne veľkých visiacich strapcov s ružovými kvetmi.

Medinila nádherná
Ide o tropickú rastlinu pôvodom z Filipín. Rastie vysoko v korunách stromov, často v mieste rozvetvovania. Foto: Shutterstock

Belgičania túto exotickú krásku pestovali v skleníkoch a obdivovali už pred viac ako 100 rokmi. Zamiloval si ju aj posledný kráľ Belgicka, preto sa pestovala v kráľovských skleníkoch, a jej kresba sa dokonca objavila na bankovke s hodnotou 10 000 belgických frankov.

Pre túto rastlinu zvolíme vyvýšené miesto, napríklad kvetinový stojan, aby sa jej visiace kvety mohli bez problémov rozvíjať. Dôležitá je vysoká vzdušná vlhkosť, preto nádobu postavíme na zvlhčovaciu misku (na plytkú misku dáme kamienky či keramzit a udržiavame v nej vodu). Dobrým miestom môže byť aj svetlá kúpeľňa, kde je vysoká vlhkosť vzduchu, inde v interiéri ju rosíme alebo k nej postavíme zvlhčovač vzduchu. Rozkvitnutá medinila prinesie milovníkom rastlín úžasný zážitok, hoci je vykúpený zvýšenou starostlivosťou.

Medinila nádherná
Foto: Shutterstock

Ako sa starať o medinilu

Strapce kvetov sú atraktívne, sú to však výrazné ružové listene (modifikované listy), ktoré upútajú pozornosť ako prvé. Tmavozelené listy udržiavame bez prachu, čisté a lesklé. Rastline zabezpečíme dostatok vlhkosti a tepla. Občasné odstránenie starých stoniek podnieti rastlinu k rastu. Keďže listy majú trochu sukulentný charakter (udržiavajú v sebe vodu), môžeme nechať pôdu medzi zálievkami mierne preschnúť. V zime zalievame menej.

Najlepšie je používať dažďovú vodu, s ktorou sa ku koreňom dostane navyše trochu dusičnanov z atmosféry. Musí mať však izbovú teplotu, aby rastlina neutrpela tepelný šok. Ak ju nemáme, použijeme vodu z vodovodu. V oblastiach s tvrdou vodou sa však môže stať, že na listoch nájdeme biele fľaky spôsobené uhličitanom vápenatým, ktorý sa na nich usádza po rosení vodou z kohútika. Pomôže ich odstrániť citrónová šťava rozpustená vo vode. Iný spôsob, ako sa ich zbaviť, je použiť lesk na rastliny alebo špeciálne vlhčené obrúsky na listy izbových rastlín.

Vyhovuje jej svetlé miesto bez priameho slnka a vyššia vzdušná vlhkosť

Umiestnime ju na svetlé miesto bez priameho slnka. Najlepšie rastie pri teplotách 21 – 24 ºC a vzdušnej vlhkosti nad 60 %. Rosíme každých niekoľko dní a nedávame do prievanu, ktorý odveje orosený vzduch. Hnojíme od jari až do neskorého leta každé dva týždne polovičnou dávkou hnojiva na paradajky.

Medinila nádherná
Foto: Shutterstock

Ako čistiť listy citrónovou šťavou

  1. Citrónovú šťavu vytlačíme do vody s izbovou teplotou, približne jednu polievkovú lyžicu na 100 ml vody. Zamiešame a cez sitko prelejeme do rozprašovača. Najlepšia je dažďová voda, ak ju nemáme, použijeme filtrovanú alebo vodu z kohútika.
  2. Tekutinu rovnomerne nastriekame na listy zo vzdialenosti asi 10 cm. Všímame si na listoch škvrny, ktoré vznikli z rosenia vodou z kohútika.
  3. Mäkkou handričkou jemne otierame povrch listov, škvrny aj prach by mali zmiznúť. Drsné trenie môže listy poškodiť, ak fľaky nejdú dole, postup radšej zopakujeme.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie