Doplňte si bylinkový záhon o estragón. Jarné obdobie je na to najlepšie

Typická pre túto bylinku je jemne pikantná chuť. Pomôže dochutiť ryby a mäso, no vyskúšať sa estragón vyplatí aj na dochutenie omáčok či polievok a jedlých olejov. Pestovanie tejto rastliny pritom nie je zložité a netreba na to ani záhradu.

Bylinka estragón v kuchyni
Pre estragón je typická jemne pikantná chuť. Foto: Shutterstock

Estragón, botanicky palina dračia (Artemisia dracunculus), síce pochádza z ďalekej Ázie, no veľkú obľubu si získal aj v Európe, napríklad Francúzsku, Rusku a Nemecku. Na pestovanie v záhrade si dnes môžeme vybrať pravý francúzsky estragón alebo ruský estragón.

Estragón získame z odrezkov aj semien

Kvalitnejší francúzsky estragón je najlepšie vysádzať na jar a rozmnožiť si ho v tomto období (apríl- máj) môžeme aj pomocou koreňových odrezkov alebo delením starších rozrastenejších trsov. Vhodná, a to najmä v suchších lokalitách, je aj výsadba skoro na jeseň alebo aspoň v daždivejšom období. Ak sa rozhodneme vysadiť si koreňové odrezky,  pripravujeme ich z asi dvojročných rastlín a mali by mať dĺžku 10 cm. Sadíme ich do kyprej a dôkladne odburinenej pôdy a hĺbky asi 15 cm.

Ďalšou možnosťou je vypestovanie tejto rastliny zo semien. Semená vysievame od marca do apríla, najlepšie do debničiek s výsevným substrátom alebo do pareniska. Vysievame plytko, semená len zľahka zasypeme substrátom. Silné a otužené sadenice s koreňovým balom vysádzame v polovici mája na pripravený záhon.

Palina dračia alebo inak estragón
Na pestovanie v záhrade si dnes môžeme vybrať pravý francúzsky estragón alebo ruský estragón. Foto: Shutterstock

Rastline sa bude dariť na slnečných a teplejších stanovištiach chránených pred vetrom, ideálne s priepustnou pôdou. Ocení skôr ľahšie pôdy s obsahom vápnika, živín (zapracovanie kompostu). Nevhodné sú trvale zamokrené stanovištia.

Sadiť ju môžeme napríklad na miesta, kde sme nedávno pestovali zemiaky, ale napríklad aj iné druhy zeleniny. Pre bežné využitie stačí jedna rastlina a vzhľadom k tomu, že sa zvykne rýchlo rozšíriť do okolia, vyhradíme je obmedzenejší priestor. Pestovať estragón však môžeme úspešne aj vo väčšom a hlbšom kvetináči, čo je ideálne riešenie, ak nemáme záhradu.

Pestovanie estragónu v kvetináči
Estragón môžeme úspešne pestovať aj vo väčšom a hlbšom kvetináči. Foto: Shutterstock

Umiestnenie v záhone

Palina dračia je najmä v čase kvitnutia (kvitne od konca leta do jesene) mohutnejšia rastlina, a preto ju v rámci zmiešaných bylinkových záhonov umiestňujeme skôr do pozadia alebo stredu. Výborne sa kombinuje aj s ďalšími bylinkovými druhmi, hlavne tými, ktoré pochádzajú z oblasti Stredomoria.

Pestovanie estragónu v bylinkovom záhone
Do zmiešaných bylinkových záhonov ho umiestňujeme skôr do pozadia alebo stredu. Foto: Shutterstock

Ako pestovať palinu dračiu?

Pestovanie a ošetrovanie tohto druhu paliny je pomerne jednoduché. Na jar jej doprajeme dávku kompostu a ak je teplejšie a suchšie aj zálievku. V závere sezóny odstránime nadzemnú časť asi 10 cm nad pôdou, môžeme to však urobiť aj na jar. Novo vysadené rastliny a aj tie, ktoré sme si vysadili do chladnejších lokalít musíme pred príchodom zimy ochrániť. Pomôže zakrytie pôdy v okolí rastlín suchým lístím alebo ihličnatými chvojkami, alebo aj slamou. Citlivý na mráz je hlavne francúzsky estragón.

Priebežne nezabúdame rastlinu obmedzovať v raste, aby sa nám prostredníctvom výbežkov nerozšírila viac než chceme a nezadusila okolité rastliny. Raz za štyri roky rastlinu vyberieme z pôdy a zmladíme. Hodnotná na tejto byline je hlavne mladá vňať a tú zbierame pred kvitnutím.

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie