Neprehliadnuteľný kvetináč vytvoríme pomocou výrazných exotických aj izbových rastlín. Prejdite si s nami postup výsadby a inšpirujte sa zaujímavými kombináciami.
Nevšedné a štýlové zoskupenie dosiahneme pomocou exotických trvaliek. Mnohé z nich pestujeme aj doma v interiéri ako izbovú rastlinu. Ktoré rastliny spojíme do jednej nádoby, si dobre premyslíme, musia mať veľmi podobné nároky na svetlo i vlahu. Len tak budú prosperovať. Pre samotnú nádobu vyberieme miesto, kde kombinácia vynikne, z tohto pohľadu sa zameriame na pozadie a najbližšie okolie.
O zoskupenie sa počas leta staráme, primerane zalievame a odstraňujeme odkvitnuté kvety. Všetky použité rastliny u nás nedokážu prezimovať. Buď ich prezimujeme v teple interiéru, alebo z nich vezmeme odrezky, ktoré do jari, keď budeme opäť pripravovať novú výsadbu, zakorenia.
Nápadný kontrast
- Tradescantia zebrina
- Begonia ‘Santa Cruz Sunset’
- Pelargonium ‘Stadtburn Red’
- Aeonium ‘Zwartkop’
Tmavopurpurové listy eónia a tradeskancie krásne kontrastujú s ostročervenými kvetmi previsnutých muškátov a begónií. Táto kombinácia vynikne najlepšie v letné podvečery, keď so zapadajúcim slnkom ožívajú farby listov i kvetov. Preto je dobré nájsť kvetináču také miesto, odkiaľ môžeme rastliny vidieť práve v podvečer.
Pred zimou rastliny prenesieme do svetlej miestnosti bez mrazu, kde sú teploty okolo 10° C. Počas zimy zalievame mierne, keďže eónium má sukulentný charakter a begónia v pôde hľuzy. Tradeskanciu i previsnutý muškát vieme dobre prezimovať aj ako odrezky. Na jar prisypeme do kvetináča vrstvu čerstvého, dobre rozloženého kompostu a v druhej polovici mája ho vynesieme von na slnečné stanovište.
Ako rozkvitnutá lúka
- Ocimum ‘African Blue’
- Gomphostigma virgatum
- Fuchsia ‘Thalia’
- Salvia leucantha
- Salvia coahuilensis
- Cuphea caeciliae
Táto rastlinná kombinácia navodzuje pocit ľahkosti a prirodzenosti, i keď rastliny majú svojím pôvodom od našej prírody ďaleko. Včely budú milovať najmä tmavopurpurovú bazalku. Jej kvety sú sterilné, preto netvorí žiadne semená a kvitne nonstop celé leto.
Pre túto zostavu je najlepšie slnečné stanovište, dokonca i rozpálená terasa, je totiž schopná tolerovať aj kratšie sucho. Na konci leta môžeme z rastlín odobrať odrezky a prezimovať rastliny v tejto forme, aby sme aj v budúcom roku mohli urobiť rovnakú výsadbu.
Postup: Vysádzame exoticky pôsobiaci kvetináč
1. Naplníme kvetináč kompostom
Kvetináč naplníme približne do troch štvrtín dobre rozloženým kompostom – má na začiatok dostatok živín a dobre prepúšťa vodu. S hnojením začneme až približne 6 týždňov po výsadbe. Použijeme rozriedené kvapalné hnojivo na paradajky.
2. Vytvoríme výškový rámec
Pomocou najvyšších rastlín, ktoré plánujeme vysádzať, v tomto prípade striebristej gomphostigmy, vytvoríme akýsi výškový „rámec“. Zámerom je, aby ostatné druhy akoby kaskádovito zostupovali až k okraju kvetináča ako tečúca voda.
3. Zabránime kvetináčovému efektu
Keď je malý kvetináč preplnený koreňmi, jemne ich od seba odtiahneme, aby sa rastlina v novom kvetináči lepšie zakorenila. Inak sa môže vyskytnúť tzv. kvetináčový efekt, keď korene rastú naďalej do kruhu.
4. Vysadíme prevísajúce druhy
Prevísajúce druhy umiestnime k okraju nádoby. Aby výsledná zostava dobre rástla i vyzerala, musíme odhadnúť hustotu výsadby. Čím hustejšie, tým krajšie to bude hneď po výsadbe, ale bude absentovať priestor na rast.
5. Staráme sa o zálievku
Po výsadbe zalejeme. Počas leta zalievame každý deň nielen preto, že je teplo, ale aj z dôvodu, že rastliny vysadené takto husto spotrebujú viac vody. Počas dažďa či s klesajúcou vonkajšou teplotou obmedzíme zálievku.
Spoznajte rastlinu Gomphostigma virgatum
Gomphostigma je okrasný krík vysoký do 1 až 1,5 metra. Pochádza z južnej Afriky a v teplých oblastiach Slovenska by mal prezimovať. Má úzke podlhovasté lístky a drobné biele kvietky, ktoré sa vyskytujú od leta do jesene. Strieborný efekt vytvárajú kratučké chĺpky, ktoré pokrývajú celú rastlinu. Má rada slnečné a skôr suchšie stanovište.
Text: Tom Brown
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada
Prosim o radu, ako sa vola tato rastlina