Najkratší mesiac v roku je už na práce v okrasnej záhrade bohatší, hoci je stále zima. Prečítajte si, na čo teraz nezabudnúť.
Upravujeme trávy
Suché steblá vyšších druhov okrasných tráv koncom februára alebo začiatkom marca zrežme. Dôležité je urobiť to skôr, než začnú vyrastať nové výhonky. Odumreté steblá odstránime vo výške 15 – 20 cm nad pôdou, trsy pred rezom nerozväzujme, bude sa nám s nimi ľahšie manipulovať. Ostrihané steblá skompostujeme alebo nasekáme na menšie kúsky a použime na nastielanie.
Nižšie druhy tráv, napríklad ostrice, kavyľ, kostravy a ďalšie nestriháme, len ich zbavíme suchých stebiel, a to tak, že ich prečešeme rukou, ktorú chránime rukavicou. Príliš staré a rozpadnuté trsy tráv zlikvidujeme.
Režeme bradavec i nátržník
Koncom zimy nezabudneme na rez okrasných krov, ktoré kvitnú v lete a začiatkom jesene. Patrí k nim napríklad budleja Dávidova, tento ker je však lepšie zrezať, až keď sa trochu oteplí. Teraz však môžeme silným spätným rezom upraviť napríklad v lete kvitnúce tavoľníky.
Neobávame sa zrezať ich čo najbližšie k pôde, pretože vyženú nové silné výhonky a prinesú viac kvetov. Pri bradavci postupujeme opatrne a necháme o niečo vyššiu bázu. Nerežeme v období, keď sú hlásené silnejšie mrazy. Okrem týchto drevín je teraz ideálna príležitosť ošetriť podobným spôsobom aj iné, napríklad nátržník či ľubovník kalíškatý.
Predpestovanie letničiek
Začneme už vo februári. Z neskorších výsevov by sme získali rastliny kvitnúce neskoro. Najskôr vysejme osivo lobeliek. Je veľmi drobné, preto s ním narábame opatrne. Vysejeme ho na povrch výsevného substrátu, pritlačíme a nezasypávame. Substrát potom zavlažíme postrekovačom. Nádobu zakryjeme priehľadnou fóliou a umiestnime na teplé, svetlé miesto. Nezabudneme na pravidelné zvlhčovanie.
Počas februára si môžeme do debničiek v skleníku vysiať aj ďalšie druhy letničiek, napríklad netýkavky, papuľku väčšiu, fialu sivú, okrasný tabak, šalviu ohnivú, agerát mexický, gazániu, plamenníky, limonku zohnutú, popínavú tunbergiu alebo kóbeu.
Pre krajšie kvety
K báze kvitnúcich krov a pivónií teraz môžeme rozsypať preosiaty kompost, vyplatí sa zapracovať ho aj do pôdy. Z miest, kde začínajú vyrastať prvé cibuľoviny a hľuznaté rastliny, opatrne odstránime staré lístie alebo iné zimné nečistoty.
Tvarujeme santolinu
Ak chceme mať v lete kompaktné kríky aromatickej santoliny, mali by sme myslieť koncom zimy na jej rez. Skoro na jar všetky živé výhonky skrátime zhruba o tretinu. Nestriháme však do staršieho dreva. Santolina zakrátko vyženie nové výhonky.
Nezabudnime
- Vysadiť hľuzy veľkokvetých begónií do menších črepníkov s rašelinovým substrátom. Črepníky potom umiestnime na svetlé a teplé miesto, substrát udržiavame mierne vlhký, no vyhneme sa jeho premokreniu.
- Postupne odstraňovať suché nadzemné časti trvaliek, ktoré sme na zimu ponechali. Sústredíme ich na kompostovisko.
- Redukovať porasty opadavých aj vždyzelených popínavých drevín a odstraňovať staré, choré alebo poškodené stromy a kry.
- Skontrolovať zimujúce teplomilné rastliny, cibule a hľuzy v pivniciach a garážach.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…