Figy podporujú trávenie a pomáhajú proti chudokrvnosti. Viete, ako ich pestovať?

Slabšie zimy a horúce letá posúvajú hranice výskytu mnohých druhov smerom na sever. Tak je tomu aj pri figovníku obyčajnom. Viete, ako u nás pestovať figy?

Figy podporujú trávenie a pomáhajú proti chudokrvnosti. Viete, ako ich pestovať?

Chuťovo atraktívne a výrazne sladké, také sú jedlé figy. Dozreté sa konzumujú celé, s výnimkou drobnej stopky. Podávané v surovom stave a dobre vychladené sú príjemným letným osviežením. Používajú sa do koláčov, marmelád, ale i so syrom a bagetkou, sušia sa.

Zdravé figy

Popri 80 % vody plody obsahujú takmer 13 % sacharidov, 1,3 % proteínov, vlákninu a z minerálov a vitamínov sú bohaté na draslík a vitamín B1. Obsahujú aj železo a fosfor. Podporujú trávenie, napomáhajú vyprázdňovaniu a pomáhajú proti málokrvnosti.

Figy podporujú trávenie a pomáhajú proti chudokrvnosti. Viete, ako ich pestovať?

Ako ich pestovať

Figovníky na Slovensku pestujú ako raritu už celé desaťročia obyvatelia najjužnejších častí Slovenska. S otepľovaním sa možnosť ich pestovania posunula o niečo severnejšie, až na okraje stredných polôh. V ostatných lokalitách je možné figovník pestovať vo veľkom kvetináči a zimovať ho na studenom a svetlom mieste s teplotami cca 0 – 5 ⁰C, rovnako ako oleandre.

Pôda v kvetináči je počas leta náchylná na preschnutie nasledované opadaním plodov, dobrým spôsobom, ako tomu predchádzať, je na jar celý kvetináč zakopať do pôdy a na jeseň vybrať.

Podmienkou na pestovanie vo voľnej pôde je vybratie figovníku slnečné, teplé a chránené stanovište. Pri kúpe odrody sa zameriame na jej mrazuvzdornosť, pri niektorých je uvádzaná až mínus 18 ⁰C.

Najčastejšie ho pestujeme v tvare kra, s konečnou výškou a šírkou približne 3 – 4 metre. Rezom sa dá tvarovať do podoby malého stromčeka, čo so sebou nesie isté riziká. Limitom pestovania sú totiž mrazy, preto kry, aj tie mrazuvzdorné, pred zimou odspodu zakryjeme zimnou prikrývkou, čo sa pri stromčeku ťažšie realizuje. Keď konáre nad pôdou vymrznú, z koreňov rastlina vyženie nové. Často vymŕzajú najmladšie a najslabšie výhonky, tie hneď na jar odstránime.

Figy podporujú trávenie a pomáhajú proti chudokrvnosti. Viete, ako ich pestovať?

Kedy a ako rezať figovník

Kry režeme v predjarí, cieľom je ich tvarovanie, presvetlenie a udržanie plodnosti v nižšej výške. Vyrežeme staré drevo, príliš tenké, ale i križujúce sa konáre a tiež tretinu až polovicu dĺžky minuloročného obrastu. Presvetľovať ker a podporiť tvorbu mladých a nižšie položených konárov môžeme rezom aj po zbere prvej úrody.

Pozor na bielu šťavu, ktorú rastlina roní po reze či odlomení. Je jedovatá a môže vážne podráždiť kožu, najmä na slnku.

Ako rozmnožiť figovník

Figovník rozmnožíme jednoducho. Odrezky s 3 až 4 očkami odoberieme v predjarí, keď ešte nemá listy. Rez vedieme vodorovne tesne nad horným očkom a šikmo pod spodným očkom, dáme do perlitu alebo substrátu. Tvorbu koreňov podporí zakoreňovací prípravok.

Rozmnožovanie figovníka

Zber a uskladnenie

Zberáme zvyčajne dvakrát ročne, prvýkrát podľa odrody v júni, júli či auguste, druhýkrát na jeseň až do októbra. Zberáme vyfarbené plody, ktoré začínajú mäknúť.

Najlepšie konzumovať čerstvé, v chladničke uložené po jednom vedľa seba vydržia cca dva až tri dni.

Viete, že…

…plody pôvodného figovníka v jeho domovine vyžadujú na opelenie osičku, ktorá sa u nás nevyskytuje? Plody vyšľachtených odrôd sa opelia aj bez nej.

Naša voľba odrôd

  • Brown Turkey – fialové plody pri dozretí
  • Peretta – podlhovasté fialové plody
  • Francuesco – plody cibuľovitého tvaru, farba žlto- až fialovo-zelená

Figový džem

2 spôsoby, ako ich spracovať

Figová marmeláda bez cukru

1 kg plodov, 130 g vody, za lyžičku škorice, 2 PL citrónovej šťavy, trochu citrónovej kôry. Varíme za stáleho miešania cca 40 minút, dáme do pohárikov, zaviečkujeme, otočíme na 5 minút hore dnom.

Naslano zapečené figy

Figy nakrojíme do kríža, dovnútra vložíme kúsok mäkkého kozieho syra a obalíme ich plátkami parmskej šunky. Poukladáme na pekáč, posolíme, okoreníme, zakvapkáme olivovým olejom. Zapečieme na cca 160 °C asi 10 – 12 minút.

 

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku