Väčšina trvaliek začne po čase poľavovať v kvitnutí, trsy sa stávajú nevzhľadné, stonky sú redšie olistené a stred trsu začína byť prázdny. Vtedy je čas na nevyhnutný zásah – rozdelenie, teda zmladenie takejto rastliny.
Rozdelenie je riešenie, ako starnúcej rastline prinavrátiť stratenú atraktivitu a podporiť ju opäť v bohatom kvitnutí. Je to však aj príležitosť na jej množenie a šanca získať množstvo nových rastlín, rozšíriť si porast jedného druhu o ďalšie jedince, prípadne daný druh vysadiť na inom mieste v záhrade.
Tento spôsob revitalizácie či rozmnoženia je ideálny pre druhy, ktoré vytvárajú trsy, prípadne majú v pôde podzemky. Dôležité je však vedieť, kedy je na to vhodný čas. Druhy kvitnúce na jar delíme počas a koncom leta, teda po odkvitnutí; druhy kvitnúce v lete a počas jesene delíme zasa na jar.
Pozor, delíme len rastliny bez známok chorôb a škodcov. Z veľkých trsov po rozdelení použijeme len okrajové časti. Rastliny sadíme hneď po tom, čo ich získame z rozobratého staršieho trsu. Novovysadené rastliny chránime pár dní pred silným slnkom.
Krok za krokom: Zmladzujeme niektoré trvalky
1. Dôkladne zalejeme
Rastlinu deň pred delením dôkladne zalejeme. Na druhý deň nožnicami skrátime nadzemnú časť a celý trs pomocou rýľa opatrne vyberieme z pôdy.
2. Rozdelíme trs
Trs trvalky po vykopaní rozdelíme rukami, prípadne ostrým nožom alebo rýľom na niekoľko častí. Každá by mala mať zdravé korene a silnú nadzemnú časť.
3. Vykopeme jamu
Miesto, kde budeme časť rastliny sadiť, dôkladne prekopeme a zapracujeme doň preosiaty kompost. Vykopeme jamu a nalejeme do nej vodu.
4. Vložíme trvalku
Trvalku vložíme do pripravenej jamy a korene zasypeme kompostovou zeminou. V nasledujúcich dňoch po výsadbe rozdelenej rastliny dbáme na jej zavlažovanie.
Galéria k článku
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, hľadala som cez lupu, ale nenašla - je možné ako ochranu pred mrazom…