Fotopostup: Ako sadiť frigo sadenice? Skúsený záhradkár vám ukáže, ako na to!

Pri niektorých plodinách, ako sú jahody, je lepšie kúpiť predpestované sadenice. A ak si vyberiete stálorodiace odrody, môžete sa tešiť na úrodu počas celej sezóny. Ako ich správne vysadiť, keď ste si vybrali tzv. frigo sadenice?

Vysadené previslé jahody v hrantíku na balkóne
Pri správnej starostlivosti stálorodiace jahody plodia až do mrazov. Foto: Shutterstock

Mnohí pestujú jahody na záhonoch, ale sú vhodné tiež do hrantíkov na okná či balkóny. Sladké plody potešia najmä deti, no aj my dospelí si ich radi vychutnáme. Ak zvolíme stálerodiace odrody, pri správnej starostlivosti sa môžeme tešiť na chutné ovocie od mája až do mrazov.

Naopak, klasické sezónne odrody prinášajú väčšie úrody v jednej vlne, spravidla na začiatku sezóny, ale po odrodení už neplodia až do nasledujúcej sezóny. Tieto jahody sú ideálne najmä vtedy, ak chceme úrodu spracovať naraz – na zaváranie alebo výrobu lekvárov a džemov.

Osvedčené odrody stálerodiacich jahôd

Ak máte záhradu na balkóne alebo okenných parapetoch, určite oceníte, keď jahody plodia počas celej sezóny. Medzi osvedčené stálerodiace jahody patria napríklad odrody ‘Selva’, ‘Ostara’, ‘Aromas’ či čoraz populárnejšia previslá ‘Mara de Bois’.

Odroda ‘Mara de Bois’ láka svojou chuťou, ktorá pripomína lesné jahody. Je jediná, ktorá plodí ako previslá, a neraz aj na šľahúňoch, ktoré v jej prípade neodstraňujeme. Nechávame ich približne do tretej rastlinky od stredu. Ďalšie trsy by už nemali dosť energie na vytváranie plodov, preto po tretej rastline poplazy skracujeme.

Frigo sadenice jahôd Mara de Bois
Frigo sadenice nemajú žiadne listy a vyzerajú „neživo“. Foto: Martin Kohútek

Nezľaknite sa „neživých“ sadeníc

Sadenice jahôd sa obvykle predávajú vo forme vyrastených sadeničiek v pláte po desať kusov alebo jednotlivo. Celkom špecifickou kategóriou sú tzv. frigo sadenice. Ak s nimi nemáte ešte skúsenosti, môžete ich na prvý pohľad považovať za nekvalitné či podradné. Frigo sadenice nemajú žiadne listy a vyzerajú „neživo“. Pravda je však taká, že ide o veľmi vitálne a kvalitné sadenice, ktoré poľahky predbehnú aj menšie sadenice s rastúcimi listami.

Ako správne vysadiť frigo sadenice?

Ak chceme, aby nám tieto sadenice plodili už v prvej sezóne, mali by sme ich vysadiť najneskôr do konca mája. Dôležitá je najmä správna hĺbka výsadby – tzv. srdiečko musí byť do polovice výšky zahrnuté v substráte, pričom vrchná časť by mala vyčnievať nad povrchom.

1. Namočíme do vody

Kúpené frigo sadeničky namočíme na tri hodiny do vody.

Namočenie frigo sadeníc do vody
Kúpené frigo sadeničky namočíme na tri hodiny do vody. Foto: Martin Kohútek

2. Pripravíme kvetináč

Pripravíme si hrantík a naplníme ho čerstvým substrátom.

Frigo sadenica pripravená na výsadbu
Korene neskracujeme. Foto: Martin Kohútek

3. Sadíme a neskracujeme

Sadíme jednotlivé sadenice približne 20 až 30 cm od seba. Korene neskracujeme.

Sadenie frigo sadeníc
Sadíme jednotlivé sadenice približne 20 až 30 cm od seba. Foto: Martin Kohútek

4. Zalejeme

Po vysadení rastliny dôkladne zalejeme.

Zalievanie vysadených frigo sadeníc v hrantíku
Po vysadení rastliny dôkladne zalejeme. Foto: Martin Kohútek

5. Nehnojíme

Ak máme čerstvý substrát, s hnojením začneme až po najmenej 4 týždňoch od výsadby. Substráty obvykle už obsahujú štartovaciu dávku hnojiva.

Galéria k článku

Text a realizácia: Martin Kohútek
Foto: Martin Kohútek, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku