Živé ploty nenapĺňajú len túžbu po súkromí. Chránia záhradu pred vetrom, znižujú hlučnosť, eliminujú množstvo prachu vo vzduchu a zvyšujú vlhkosť vzduchu. Teraz je ideálny čas na zakladanie živých plotov.
Čo budeme potrebovať
Materiál:
- vavrínovce (Prunus laurocerassus)
- záhradnícky substrát
- mulčovacia kôra
- trochu preosiateho kompostu
- zásobné hnojivo
- netkaná textília (nie je však nutná)
Náradie:
- rýľ
- záhradnícka lopatka
- krhla s vodou
- meracie pásmo
- nožnice
Náročnosť: **
Čas: podľa dĺžky plota
Ľudia: 1
Obdobie: september, október
Živý plot z vavrínovca krok za krokom
1. PRÍPRAVA
Pripravíme si rastliny, záhradnícky substrát, rýľ a krhlu s vodou a hrubší motúz. Povrch pôdy pohrabeme a rozprestrieme netkanú textíliu. (Použitie textílie môžeme vynechať.)
2. ROZLOŽENIE
Dreviny si najskôr rozložíme. Dbáme na rovnomerné rozstupy. Ak nám dreviny chýbajú, necháme priestor na konci radu a neskôr dosadíme.
3. ÚPRAVA
Vavrínovce prezrieme a odstránime suché aj poškodené listy či celé konáriky. Pred vysadením ich postupne namáčame vo vedre s vodou.
4. NAREZANIE
V označenom mieste výsadby prvej dreviny nastrihneme pomocou nožníc alebo ostrého noža netkanú textíliu do tvaru kríža. Textíliu rozhrnieme.
5. OTVOR
Otvor, kde budeme kopať jamu, by mal byť dostatočne veľký, aby sme s výsadbou dreviny nemali problém. Netkanú textíliu neobstrihávame.
6. VÝKOP
Vykopeme prvú jamu, mala by byť hlbšia, ako je koreňový bal dreviny. Pôvodnú zeminu z výkopu umiestnime do vedra a odnesieme preč.
7. KORENE
Koreňový bal nerozoberáme, dôkladne však skontrolujme korene. Mali by byť nepoškodené, bez známok chorôb alebo škodcov.
8. DNO
Na dno pripravenej výsadbovej jamy dáme kvalitnejší substrát alebo preosiatu kompostovú zeminu. Dno ešte predtým na hĺbku rýľa prekypríme.
9. HĹBKA VÝSADBY
Drevinu vložíme do pripravenej jamy. Nezabúdame, že povrch koreňového balu by mal byť vždy o niečo nižšie, ako je úroveň okolitej pôdy.
10. ZASYPANIE
Koreňový bal zasypeme kvalitným záhradníckym substrátom, prípadne substrátom určeným na okrasné dreviny. Nepoužívame pôvodnú zeminu.
11. TEXTÍLIA
Substrát okolo koreňového balu utužíme, prípadne dosypeme ďalší a rozprestrieme netkanú textíliu späť okolo dreviny. Prichytíme ju nástelkou.
Odborník radí:
Na meter dĺžky vysádzajte 3 vavrínovce, ideálne odrody rastúce do výšky. Ak plot nechcete tvarovať, rozstupy nechajte väčšie.
Dobré rady
Miesto
Vavrínovec porastie na slnečných aj polotienistých miestach. Žiada si chránené miesto, vo vyšších polohách môže namŕzať. Uprednostňuje vlhkejšie pôdy, a teda intenzívnejší prísun vlahy. Vyhovuje mu hlinito-piesočnatá pôda, no znesie aj ťažšiu, ílovito-hlinitú. Textíliu proti burinám prichyťte k pôde plastovými klincami alebo “U-čkami” z mäkkého drôtu.
Rast
Vavrínovec rastie pomerne rýchlo, vytvára bočný obrast. Vo výchovnom období potrebuje stredne hlboký rez, aby sa pekne zahustil. Pri výsadbe je možné zastrihnúť najdlhšie výhony, aby sa drevina rýchlo rozkonárila. Bohaté olistenie podporí aj vyvážený prísun živín, ideálne vo forme dlhodobo pôsobiaceho hnojiva.
Starostlivosť
Vysadené rastliny nastieľajte najlepšie drvenou borovicou alebo smrekovou kôrou. V ďalších týždňoch živý plot zalievajte tak, aby zemina nikdy nevyschla, a to až do prvých mrazov. Polievajte aj počas zimy, keď cez deň teplota vystúpi nad bod mrazu. Našťastie ide o pestovateľsky nenáročnú drevinu, ktorá netrpí chorobami ani škodcami.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, prosím radu. Mám na vavrinovci také zvlnené nové listy, miestami dierky…