Dlhoveká, nenáročná a vďačná záhradná rastlina. Taká je funkia! Ako ju pestovať?

Listy rôznych tvarov, veľkostí a zaujímavých odtieňov zelenej nie sú jedinou ozdobou tejto vďačnej trvalky. Spolu s prekrásnymi listami zväčša ponúka aj zvončekovité fialové alebo aj biele, často príjemne voňajúce kvety. Ako funkie správne pestovať?

Ako pestovať funkiu (hostu)
Funkie patria k nenáročným, dlhovekým a vďačným záhradným rastlinám. Foto: Shutterstock

Funkií (Hosta) je veľa druhov a obrovské množstvo odrôd a každoročne pribúdajú ďalšie novinky. Popri tých s listami v rôznych odtieňoch zelenej sú pozoruhodné aj odrody s listami sfarbenými do modrozelena, bielo či žlto panašovanými.

Sortiment zahŕňa aj nevšednú odrodu ‚White Feather‘, ktorá má pri vypučaní listy takmer biele. Postupne sa však ich farba mení na krémovú až sviežozelenú. Nemenej príťažlivé sú aj odrody s červenými listovými stopkami so zelenými alebo s takmer žltými listami.

Ako pestovať funkie (hosty)

Funkie patria k nenáročným, dlhovekým a vďačným záhradným rastlinám. S pribúdajúcim vekom sú dokonca atraktívnejšie. Dôležité je však im už pri výsadbe vybrať v záhrade správne miesto. Na starostlivosť náročné nie sú.

Vyniknú samostatne aj v skupinách, nádherne ukážu aj v kvetináčoch, najmä samostatne. Zažiaria v moderných minimalistických a aj tradičných záhradách na polotienistých stanovištiach – v záhonoch, skalkách, pod stromami a krami, pri chodníkoch a jazierkach.

Navyše, zaujímavé sú nielen počas hlavnej sezóny, ale aj v jarnom období, keď pučia, a tiež na jeseň, keď sa im zvyknú pekne vyfarbiť listy. Hodia sa pre skúsených pestovateľov a aj pre začiatočníkov. Viac ako množstvo jednotlivých druhov a odrôd vynikne skupinka zložená z viacerých kusov rastlín jedného druhu či odrody. Rozmnožíme si ju jednoducho delením starších trsov skoro na jar alebo koncom leta.

Funkia v záhrade
Zaujímavé sú nielen počas hlavnej sezóny, ale aj v jarnom období, keď pučia, a tiež na jeseň, keď sa im zvyknú pekne vyfarbiť listy. Foto: Shutterstock

Trvalka, ktorá ocení menej slnka

Funkie patria k trvalkám, ktoré sa uspokoja s menším množstvom svetla. Treba však rozlišovať jeho intenzitu a rešpektovať požiadavky jednotlivých odrôd. Tie so zelenými až modrastými listami ocenia menej svetla. Jedince, ktorých listy sú panašované, potrebujú svetlejší polotieň.

Najodolnejšie proti slnku sú odrody so žltými listami. Odrody s bielymi a krémovo sfarbenými listami sú však na slnečné lúče veľmi citlivé, preto ich sadíme do polotieňa. Funkiám vyhovuje vlhká, humózna a priepustná pôda. Odrody s hrubšími listami a koreňmi znesú aj suchšiu pôdu.

Výsadba a starostlivosť o funkie

Jedince bez koreňového balu sadíme skoro na jar alebo na konci leta či začiatkom jesene. Jedince s koreňovým balom môžeme vysádzať počas celého vegetačného obdobia.

Pestovanie týchto trvaliek je veľmi jednoduché. Kým sa však bohato rozrastú, trvá to asi tri roky, potom sa ukážu v plnej nádhere. Počas tohto obdobia ich zavlažujeme častejšie. Každoročne na jar ich prihnojíme kompostom alebo viaczložkovým hnojivom. Po prvých mrazoch odstraňujeme odumreté listy. Príliš rozrastené trsy priebežne zmladzujeme. Ale pozor, mnohé odrody funkií obľubujú slimáky a slizniaky.

Pestovanie funkie

Kvitnutie: júl – september
Výsadba:  marec – september
Prihnojenie: marec
Množenie delením: marec – apríl, august – september

Odrody funkií, z ktorých si vyberiete

Funkia (Hosta) ‚Liberty‘

Elegantná, husto olistená odroda vyššieho a širšieho rastu. Stred listu má tmavozelený a okraje žlté. Kvitne v prvej polovici leta fialovými zvončekovitými kvetmi. Na vhodnom stanovišti býva dlhoveká.
v × š.: 70 × 70 cm

Funkia Hosta Liberty
Hosta ‚Liberty‘ Foto: Shutterstock

Funkia (Hosta) ‘Elegans’

Mohutne pôsobiaca odroda so sivomodrastými zvráskavenými listami s výraznejšou žilnatinou. Kvety má biele, zvončekovité, objavujú sa na vrchole leta. Zaujímavosťou je, že listy tejto odrody slimáky ani slizniaky neobľubujú.
v × š.: 60 × 50 cm

Funkia Hosta Elegans
Hosta ‘Elegans’ Foto: Shutterstock

Funkia (Hosta) ‘Praying Hands’

Veľmi nevšedná a raritná, husto olistená odroda s užšími tmavozelenými a poskrúcanými listami. V auguste sú ozdobou tejto funkie aj svetlofialové kvety. Uplatní sa vo voľnej pôde aj v kvetináči.
v × š.: 45 × 40 cm

Funkia Hosta Praying Hands
Hosta ‘Praying Hands’ Foto: Shutterstock

Funkia (Hosta) ‚Univittata‘

Stredne veľká, vitálna, rýchlo sa rozrastajúca odroda tvorí husto pôsobiace trsy s vlnitými bielo-zelenými hladkými listami. Každoročne v strede leta bohato kvitne fialovými kvetmi. Vynikne na okrajoch tienistých záhonov.
v × š.: 35 × 40 cm

Funkia Hosta Univittata
Hosta ‚Univittata‘ Foto: Shutterstock

Funkia (Hosta) ‚Blue Mouse Ears‘

Pôvabná miniatúrna odroda s oceľovomodrými listami a množstvom väčších svetlofialových kvetov. Na vrchole leta bohato kvitne. Uplatní sa v záhonoch, v polotienistých skalkách, ale aj kvetináčoch.
v × š.: 25 × 20 cm

Funkia Hosta Blue Mouse Ears
Hosta ‚Blue Mouse Ears‘ Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: funkie | hosty | trvalky

Najnovšie diskusie