„Prečo ich zbierate?“ je najčastejšia otázka, akú dostávam už roky vždy na konci leta a na jeseň od úplne neznámych ľudí. Asi ich zaujme s akou horlivosťou sa zohnem po každý jeden kus.
A bolo jedno, či som mala lodičky na nohách a gaštany hádzala do kabelky, alebo teraz dieťa v šatke na hrudi a pchám ich po vreckách. Čiže áno, zbieram ich a roky aj tvrdím, že ide zrejme o nepreskúmanú mentálnu poruchu. Mimochodom, je dedičná. Má ju moja mama a aj moje dcéry! A zrejme aj mnohí z vás.
Uvidíš odlesk gaštanu na zemi a nedokážeš sa ovládnuť, musíš sa zohnúť a siahnuť po ňom. Bavíme sa o plodoch resp. semenách pagaštanu konského (na porovnávacej fotke vľavo). Stromu, ktorý botanicky patrí do radu Sapindales – Mydlovníkotvaré a čelade Hippocastanaceae – Pagaštanovité. Gaštan jedlý (na fotke vpravo) je niekde úplne inde.
Rozdielne stromy, ktoré plodia rozdielne plody, no pre oboje má slovenčina výraz jednoducho gaštany. Máme zadefinované o čom je reč, poďme ďalej.
Len tak (inými slovami psychohygiena)
Takže prečo ich zbieram. Roky bolo realitou, že som ich zbierala len tak. Aby som ich mala. Aspoň zopár. Mohla sa ich dotýkať, zabudnutých po vreckách. Podstatou bolo s nimi prichádzať do styku, bodka. Nemusíte s nimi robiť naozaj nič viac. Ak ste to doteraz nerobili, skúste to.
No dôvodov prečo si nazbierať gaštany sa nájde o čosi viac.
Hračka
Prídu do života deti a tak sa z gaštanov stávajú hračky. Jednoduché prírodné predmety na naberanie, ukladanie do tvarov, presúvanie, presýpanie, hádzanie…
Dôvod podniknúť von výpravu a mať jasný cieľ.
Školská pomôcka
Gaštany ako pomôcka do školy. Zatiaľ mám prváčku, takže základné matematické úkony precvičujeme gaštanmi. Rovnako dobre poslúžia ako hravá abeceda. Využiteľné širokospektrálne, napríklad na označovanie prvej a poslednej hlásky v slove.
Tvorenie, zdobenie
Postavičky od výmyslu sveta sú klasika, ale poďme ďalej.
Dokresľované miniatúrne bytôstky.
Farebné pavučiny. Napicháte klince či špáradlá po obvode gaštanu a postupne namotávate bavlnu či vlnu dokola.
Zvládnu to deti a rodič si s chuťou namotá svoju pavučinku isto tiež.
Gaštany sa dajú využiť na vkusnú a často aj trvácnu interiérovú aj záhradnú výzdobu. Vence, svietniky, dokonca sú pekné aj len tak (vhodne) pohodené. My sme tento rok nainštalovali na bránku jednoduchú hravú zvonkohru. Funguje parádne.
Conkers
Vo Veľkej Británii a Írsku frčí hra conkers, názov sa veľmi nedá preložiť, najvýstižnejšie je to jednoducho gaštany. Zahrať si gaštany nie je ani zďaleka len aktivita pre deti. Na súboj treba dva poriadne veľké a čo najťažšie plody.
Stredom sa prevŕta dierka, prevlečie šnúrka, zdola zauzliť. Hrajú vždy proti sebe dvaja hráči. Jeden drží gaštan na špagáte a druhý sa ho tým svojim snaží trafiť a rozbiť.
V Anglicku v malej dedinke Ashton robia už vyše 50 rokov vždy v druhú októbrovú nedeľu (najbližšie 14.10.2018) dokonca aj majstrovstvá sveta. Keď si hru vyskúšate, pozor na monokle od odrazených gaštanov. Vyzerá to jednoducho, ale chce to aj trošku cviku. Keď budete o conkers googliť, naďabíte zrejme aj na počítačovú hru, kde akože zostreľujete nepriateľa práve gaštanmi.
Na boľavé nohy či chrbát
Pagaštan konský patrí k liečivým rastlinám. Výťažky z jeho semien, teda gaštanov sa v domácej medicíne využívajú zvonka. Ja som ich naložila do alpy.
Nakrájané čerstvé gaštany sa lúhujú 3 týždne. Miesto alpy môže byť aj biely alkohol.
Vylúhovaný extrakt sa scedí cez gázu a môže ísť do fľaštičky s rozprašovačom. Na boľavé miesta stačí nastriekať a vmasírovať.
Ak niekomu viac vyhovuje tuhšia konzistencia, dá sa spraviť mastička z bravčovej nesolenej masti či vazelíny. Naložené gaštany sa lúhujú v tme a chlade 12 dní, počas nich opakovane 3x zahrievať a nechávať vyhladnúť.
Masáže
Na boľavé nohy – najmä preventívne – poslúžia gaštany aj inak. Len tak nasypané v lavóre alebo pohádzane po zemi. A šup chodiť po nich bosými nohami. Najmä tie poriadne presušené sú už aj citeľne tvrdé, úplne príjemné to zo začiatku nebude, ale masáž je dôkladná. Pomôže prekrviť, dokonca úplne zbaviť problémov s ľadovými nohami. Ale treba sa takto masírovať pravidelne.
Podobný efekt bude mať aj keď ich nasypete do polovice malej obliečky na vankúš a šliapete po ňom. Nahriaty je zas príjemný na chrbát.
Liečivé vrecko pod posteľ
Túto stať vynechajte, ak pri slove „liečivé“ beriete len medicínu postavenú na vedeckých dôkazoch. Tu ide skôr o tradície, so zázrakmi veľmi nerátajte! Pár čerstvých gaštanov pod vankúšom vraj navodí dobrý spánok.
A vrecko so špeciálnym počtom gaštanov pri nohách alebo pod posteľou má uľaviť od bolestí kĺbov, kostí či pri reume. Stačí si pripraviť akékoľvek látkové vrecko a do neho vložiť gaštany. Počet sa vyratúva z rovnice vek + 1. Takže ja mám tuším 34 rokov, plus 1, budem potrebovať 35 kusov.
Na pranie
Veru aj na pranie. Gaštany obsahujú saponíny, ktoré sa správajú chemickými vlastnosťami podobne ako mydlo. Prací gél sa robí z podrvených či pomixovaných plodov. Mydlu podobné látky sa uvoľnia tak, že ich zalejeme malým množstvom vriacej vody.
Pri čerstvej drti stačí počkať štvrťhodinu, zo sušenej o niečo dlhšie. Gaštanový gél po vylúhovaní dôkladne prefiltrujeme cez niekoľko vrstiev gázy, aby v ňom neostali čiastočky gaštanov, najmä nie z tmavohnedej šupy, ktorá môže farbiť.
Výsledná hmota pôsobí ako tmavšie mlieko, je takmer bez zápachu, ale dá sa tam domyslieť čosi jemne orieškové. Dve kvapky esenciálneho oleja spravia z gélu naozaj príjemný 100% prírodný prací prostriedok.
Používať sa dá ako hocijaký iný gél. Okolo 60 – 80 ml na jednu práčku. Priznám sa, že do práčky som ho netrúfla zatiaľ dať, ale Nemka, od ktorej som čerpala inšpiráciu v tom perie úplne bežne. Nie je to prostriedok vyslovene na ťažké škvrny. Ale na prepranie použitého oblečenia to je veľmi zaujímavý domáci produkt. Preprala som pár vecí v rukách, vysušená bielizeň je veľmi príjemná na dotyk. Gél vydrží v chladničke približne týždeň, takže do zásoby sa nedá pripraviť.
Zásobiť sa dá len nasušenými gaštanmi a zalievať vždy čerstvo malé množstvá. Má odmasťovací účinok a preto sa hodí aj na umývanie riadku.
Gaštanový doslov
Myslím, že na začiatok gaštanovej sezóny tej inšpirácie aj stačí. Pod stromom sa nepobite, napadá na zem dosť plodov každému. Občas aj na hlavu. Mám jeden pagaštan, ktorý mi to urobí každý jeden rok. Beriem to s humorom.
Nazbierané gaštany je najlepšie vysypať, aby mohol každý jeden dobre schnúť, veľmi ľahko chytajú pleseň, keď ostanú niekde zabudnuté a nemusí to byť ani zavretá nádoba. Využité plody, zbytky z receptov môžu pokojne do kompostu. Ak vám ostanú na konci sezóny nepomaľované čisté suché plody, skúste nájsť poľovníkov, zužitkujú ich v zime pre zver. Plody pagaštanu nie sú pre ľudí jedlé, treba dať pozor aby deti nekoštovali. Teda ani dospelí. Pomixované vyzerajú totiž ako oriešky.
Text a foto: Martina Töröková
Dobry den, mam v zahrade tri stromy jedlych gastanov pestovane zo semiacka. Uz m…