Zamiokulkas je ideálny aj pre začiatočníkov, ktorí hľadajú jednoduchý spôsob, ako oživiť nudný roh.
Zamiovec zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia)
Nájsť spoľahlivú izbovú rastlinu, ktorá dokáže tolerovať hneď niekoľko extrémov naraz, a to málo vody, preliatie i nízku úroveň svetla, znie ako nemožná úloha, ale jednou z nich je práve zamiokulkas.
Vysadený v dobre priepustnom substráte prepáči nielen pestovateľom, ktorí radi zalievajú často a pravidelne, ale aj tým, ktorí na zálievku týždeň až dva zabudnú. Rastlina s hustými lesklými listami a stonkami, ktoré sa počas rastu mierne ohýnajú, je dobrou voľbou na ozelenenie fádnych kútov. Svedčí jej to najmä na pozadí svetlej steny. Dosahuje výšku približne jeden meter. Dobre rastie v naoko tesnom kvetináči.
Vďaka svojim koreňom a listom zadrží vysoké množstvo vody
Zamiokulkas pochádza z tienistých lesov a kamenistého terénu východnej Afriky. V mäsitých koreňoch, ktoré sa nazývajú rizómy či podzemky, dokáže rastlina uchovávať vodu dlhé obdobie, vďaka čomu toleruje sucho. Aj jej lesklé tmavozelené listy obsahujú vysoké množstvo vody.
Rastlina zároveň znesie nízku hladinu svetla, určite ju chránime pred priamym slnkom. Málokedy sa stáva, že v interiéri rozkvitne. Niekedy sa na staršom jedincovi v lete až na jeseň objavia vzpriamené súkvetia krémovo bielych kvetov, no nie sú výrazné.
I keď sa korene a listy používajú v pôvodnej krajine v ľudovej medicíne, všetky časti rastliny pôsobia pri požití toxicky a môžu dráždiť pokožku, ak sa na ňu dostane šťava zo zlomeného listu alebo stonky.
Vhodné stanovište a starostlivosť o nenáročnú rastlinu
Zamiokulkas postavíme mimo priameho slnka a pestujeme ho pri teplote 13 až 26 °C. Keď máme počas zimy v interiéri suchý vzduch, pravidelne ho rosíme.
Zalievame, až keď substrát preschne. Vyhýbame sa tomu, aby bol stále prevlhčený. Pri presádzaní vmiešame do substrátu pre izbové rastliny za hrsť piesku alebo drobných kamienkov, aby sme zvýšili jeho priepustnosť. Uistíme sa, že odtokové dierky v kvetináči sú voľné, aby mohla odtekať prebytočná voda.
TOP TIP
Pri zálievke dáme pozor, aby sa voda nedostávala k dužinatým stonkám a hlavne okolo nich neostávala stáť.
Rozmnožujeme ho na jar
Keď sa rastlina rozrastie a zaplní kvetináč, môžeme ju v jarnom období presadiť alebo rozmnožiť, a to tak, že rizómy aj so stonkami od seba oddelíme. Ak sú rizómy príliš veľké a nedajú sa oddeliť rukou, prerežeme ich ostrým nožom. Každú časť rastliny vysadíme samostatne do substrátu pre izbové rastliny, ktorý obohatíme o sypký materiál, napríklad drobné kamienky, čím zlepšíme jeho priepustnosť, a nakoniec zalejeme.
Ako sa postarať o zamiokulkas v troch krokoch
- Ak potrebujeme okolo rastliny zvýšiť vzdušnú vlhkosť, kvetináč postavíme na misku, v ktorej sú kamienky zaliate vodou. Pomôže aj zvlhčovanie vzduchu pomocou rozprašovača, ktorý navyše zabezpečí, že sa povrch listov udrží bez prachu. Vďaka tomu pôsobia čerstvo a sviežo.
- Na zotretie vody z listov, čo robíme aspoň z času na čas, použijeme mäkkú handričku, ktorou utrieme povrch listu.
- Pri presádzaní môžeme rastlinu aj rozmnožiť, a to tak, že oddelíme rizómy, z ktorých vyrastá stonka, a vysadíme ich zvlášť.
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Asi pred letom som si dala zakorenit zamiokulkas z listka. Podarilo sa mi "vypes…