Georgíny nádherne a bohato kvitnú, pričom nie sú pestovateľsky náročné. Keď im doprajeme slnečné miesto, výživnú a priepustnú pôdu, budú nám svojimi kvetmi robiť radosť až do prvých mrazov.
V sortimente georgín nájdeme vyššie, stredne vysoké a nižšie kultivary. Podľa výšky rastu ich aj umiestňujeme v záhonoch. Pôvabné a neúnavne kvitnúce nízke georgíny sa uplatnia napríklad aj vo vegetačných nádobách alebo pri chodníkoch. Nezaberú veľa miesta a kvety dopĺňa aj svieža zeleň listov.
Rastliny georgín si jednoducho vypestujeme z hľúz, ktoré sú v predaji v tomto období. Sadiť ich môžeme ešte aj v polovici mája. Takto získame odolné a silné rastliny.
Krok za krokom
1. KONTROLA
Hľuzy si najskôr dôkladne prezrime. Vyberme tie, ktoré sú nepoškodené, pevné, nezvráskavené a majú viditeľné jemne ružové puky alebo sú už naklíčené.
2. NAMOČENIE
Vybrané hľuzy georgín potom namočíme na asi dve hodiny do vedra s vodou. Tento krok nie je nutný, ale prispieva k rýchlejšiemu vyklíčeniu hľúz.
3. VLOŽENIE
Pomocou lopatky alebo rýľa potom vykopeme primerane veľkú výsadbovú jamu, na dno môžeme dať kompost a následne vložíme hľuzu s výhonkami. Nevysádzame príliš hlboko ani plytko.
4. ZAHRNUTIE
Hľuzu opatrne zahrnieme zeminou a pôdu zavlažíme. Suché minuloročné stonky neodstraňujeme, pri výsadbe sa nám vďaka nim ľahšie manipulovalo s hľuzou, teraz nám označia miesto výsadby.
Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Vykopali sme hluzy georgin, co teraz? Nejak to umyt a tak prezimovat? Ci nechat…