Hrab vynikajúco znáša hoci aj radikálny rez. Úžasne rýchlo rastie a na rozdiel od iných drevín mu neprekáža prach na listoch. Ak má dostatočnú zálievku, pučí už odspodu, takže nedá burinám šancu.
To však zďaleka nie sú všetky jeho pozitíva. Jeho pestovanie zvládne aj úplný začiatočník a vďaka svojmu rýchlemu rastu a výbornej regeneračnej schopnosti ho môžeme ľubovoľne a kedykoľvek tvarovať. O tejto vlastnosti hrabu vedeli ľudia už dávno, preto nás neprekvapí, že najkrajšie boskety, živé ploty či figurálne prvky v pompéznych historických záhradách sú vypestované práve z hrabu.
Dnes však oceníme aj to, že je nenáročný na zálievku, no ak jej má dosť, rastie doslova ako z vody. Veľkým plusom sú aj jeho listy – hrab pučí niekoľkokrát ročne, takže stále prináša nové a nové listy až do jesene. Na zimu však neopadávajú, takže spolu s hustou spleťou konárikov vytvárajú nepriehľadnú stenu. Napokon opadnú až na jar, aby urobili miesto rozvíjajúcim sa mladým listom.
Skromný hrab
Ak zvažujeme živý plot z hrabu, nemusíme sa trápiť so svetelnými podmienkami – rastie rovnako dobre na slnku aj v tieni. Nemá špeciálne nároky na pôdu a v každom type vyrastie do výšky až 25 m. Jeho listy sa na jeseň sfarbujú do žlta a oranžova.
Hoci rýchlo rastie, má nezvyčajne tvrdé a pevné drevo, ktoré sa používa napríklad na výrobu hoblíkov. Hrab môžeme tvarovať kedykoľvek, no ideálny čas je v máji až júni. Ak plánujeme zmladiť starší plot, silný spätný rez nerobí hrabu žiaden problém, no najlepší čas je koncom júla.
Ako sadiť živý plot
Nakupujeme len silné zdravé sadenice s výškou minimálne okolo 1 m a viac. Pri zakladaní živého plota máme dve možnosti, ako sadiť mladé rastliny. Ak chceme širší porast, môžeme si zvoliť trojuholníkový spon – jednotlivé rastliny sadíme od seba vo vzdialenosti 30 cm. Takto ich budeme na meter dĺžky potrebovať viac, ako keby sme ich sadili do jednej línie priamo za sebou (v tom prípade si totiž vystačíme s dvomi až štyrmi rastlinami na meter).
Tak či onak, ak sa mladé rastliny ujmú, môžeme sa tešiť na rýchly rast s priemerne asi 30 cm dlhými prírastkami ročne. O tri roky dokážeme vypestovať pekný hustý živý plot, ktorý je odolný proti mrazu a bez ujmy znáša aj tropické letné horúčavy.
Tip autora:
Ak si zvolíme odrodu Fastigiata, bude rásť v kompaktnom kužeľovitom tvare aj bez rezu a náš živý plot tak bude mať aj bez nášho pričinenia nádherný „uprataný“ vzhľad.
Text a foto: František Laššák
Zdroj: časopis Záhrada
Prosím aké máte skúsenosti so sadením a strihaní živého plotu z hrabu. Sadli sm…