Tento rok sa mi na listoch medovky a mäty objavili hrdzavé škvrny. Je to choroba, alebo to spôsobuje škodca? Ako tomu v ďalšej sezóne zabrániť?
Na medovke sa usídlila hubová choroba škvrnitosť medovky (Septoria mellissae). Hnedé vpadnuté škvrny sa tvoria na listoch najmä v daždivom období. Sú orámované žltým okrajom, stred je hnedý alebo svetlosivý s malými čiernymi spórami. Keď sa choroba príliš rozšíri, listy odumierajú.
Na mäte sa vyskytuje hrdza mätová (Puccinia menthae). Výskyt choroby môžeme obmedziť skorším zberom vňate pri prvých príznakoch napadnutia. Veľmi napadnutý porast treba pokosiť a spáliť, prípadne zakopať hlboko do zeme.
Po odstránení vňate treba aplikovať na rastliny fungicídny prípravok Baycor 25 WP, Dithane M 45, Novozir MN 80 či Polyram WG. Alternatívou (pozor, nepoužívať spoločne) môžu byť aj prípravky obsahujúce parazitickú hubu, napríklad Polyversum. Treba ich aplikovať čo najskôr na začiatku sezóny na vlhké rastliny a pôdu. V eko ochrane možno použiť aj BorOil, FloraVia, Folicit, zvyšujú odolnosť rastlín proti chorobám a škodcom.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, viete mi poradiť, prečo sa mi na listoch paradajok tvoria takéto škvr…