Hrušky podporia trávenie i imunitu. Pri kúpe stromčeka sa zamerajte aj na výber správneho podpníka

Hrušky možno označiť za prírodný liek. Podporujú zdravé trávenie, imunitu a znižujú horúčku. Spomedzi prevažne krátkovekých ovocných stromov sú z hľadiska veku výnimkou, v záhrade môžu rásť až 150 rokov.

Hrušky

Výživová hodnota hrušiek

Energetická hodnota sa blíži k 60 kcal. Okrem vody obsahujú najmä cukry a vlákninu, z vitamínov prevažujú C, B a A, z minerálnych látok zinok, draslík a vápnik. Patria k jedným z prvých ovocných príkrmov pre malé deti.

Sú domácim prostriedkom proti zápche, naopak, pri hnačke sa ich konzumácia neodporúča.

Ako pestovať hrušky?

Hoci ide o pomerne nenáročný ovocný druh, najlepšie sa mu darí v teplých oblastiach do nadmorskej výšky okolo 400 m n. m. Najsladšie hrušky dopestujeme na slnku v južne a juhozápadne orientovanej časti záhrady. Pozor na vysokú hladinu podzemnej vody, nemá byť vyššie ako 3 metre pod povrchom. Na pozemkoch s podzemnou vodou uprednostníme dulový podpník, ktorý korení plytšie v porovnaní s naštepením na hruškový semenáč. Na pôdu nie sú hrušky náročné, dobre rastú v priepustnej hlinitej alebo piesočnatohlinitej pôde. Pri kúpe sa zaujímame aj o to, či ide o cudzoopelivú alebo samoopelivú odrodu.

Stĺpovité odrody možno pestovať aj v nádobách, termín rezu je v ich prípade posunutý na leto, zatiaľ čo bujne rastúce stromy režeme už v zime alebo na jar.

Zber a uskladnenie

Zrelé hrušky majú podľa odrody vyfarbenú šupku a väčšinou aj líčko. Zimné odrody zberáme v septembri a októbri, konzumnú zrelosť dosahujú o mesiac až dva neskôr.

Plody so stopkou uchovávame najlepšie v drevených debničkách v jednej vrstve a v dobre vetranej miestnosti s teplotou od 4 do 10 °C, kde je vysoká vzdušná vlhkosť.

Viete, že…

… odrody sa štepia nielen na semenáč hrušky, ale i na dulu obyčajnú?
… v prípade stĺpovitých odrôd je ponuka stále málo široká a dreviny nebývajú príliš odolné?
… častý výskyt hrdze a spály ružovitých spôsobili pomerne maloplošnú výsadbu tohto inak nenáročného ovocného stromu?
… konzumácia plodov sa odporúča osobám, ktoré trpia opuchmi? Majú totiž diuretický účinok a podporujú očistu organizmu.
… zrejúce hrušky vylučujú veľké množstvo etylénu, ktorý, ak ich skladujeme, urýchľuje skazu iného ovocia, zeleniny i rezaných kvetov?

Hrušky na strome

Naša voľba odrôd

  • Obelisk – stĺpovitá odroda dorastajúca do výšky 2,5 m, cudzoopelivá, dozrieva začiatkom októbra, konzumná zrelosť od októbra, skladovanie do februára.
  • Bohemica – obľúbená odroda so žltými plodmi, zber v septembri, konzumná zrelosť od októbra, skladovanie až do marca.
  • General Leclerc – zber koncom septembra, konzumná zrelosť od októbra až novembra, skladovateľnosť do januára.

2 spôsoby, ako ich pripraviť

Okrem konzumácie v surovom stave sú obľúbené najmä zavárané, sušené, vo forme džemu, výživy, ale aj v gurmánskych špecialitách v kombinácii so slanými syrmi.

Pečené hrušky

Umyté hrušky olúpeme, rozpolíme, zbavíme jadrovníka, pokvapkáme šťavou z citróna, pridáme pár kvapiek medu, štipku škorice, lyžičku mletých lieskových orieškov a plátok masla. Obe polovice k sebe pritlačíme, zabalíme do alobalu a pečieme v rúre pri 180 °C asi 20 minút. Alobal otvoríme a dopečieme do zlatista.

Krájanie hrušiek

Sladké chipsy

Jadrovníkov zbavené hrušky nakrájame na tenké plátky, povaríme v 0,5 l vody s lyžicou medu a 200 g cukru. Po odkvapkaní dáme na rošt a pri nízkej teplote ľahko sušíme v rúre.

 

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku