Huby v kvetináči: Čo vieme o nezvaných hosťoch medzi izbovými rastlinami?

Občas sa medzi príspevkami črepníkových pestovateľov objavia obrázky a otázky, ktoré sa týkajú húb v kvetináčoch. Odkiaľ sa vzali a môžu škodiť rastlinám?

Žlté huby v kvetináči
Foto: Shutterstock

Zvyčajne ide o typický druh kvetináčov – bedľovec citrónovožltý (Leucocoprinus birnbaumii), tropický druh huby, ktorý sa u nás vo voľnej prírode nevyskytuje. Predpokladá sa, že spóry sa dostanú do substrátov z rašeliny, ktorá je niekedy dovážaná z krajín, kde táto huba rastie.

Bedľovec – typická žltá huba v kvetináči

Ako aj názov naznačuje, skutočne pripomína miniatúrnu verziu obľúbených bedlí. Druhové meno naznačuje jeho farbu, ale pomerne často sú plodnice skôr svetlejšie až biele, s jemnými šupinkami, ktoré pripomínajú ich veľké príbuzné. Klobúčiky majú priemer len okolo 3 až 6 cm a objavujú sa v malých skupinkách po 3 – 5 kusoch, niekedy aj jednotlivo.

Podhubie sa môže rozvíjať krátko po presadení do nového substrátu alebo aj po dlhšom čase jeho používania. Nestáva sa, že by sa plodnice objavovali pravidelne. Zvyčajne po jednej krátkej vlne už nevzniknú,  pretože podhubie rozloží humusovité látky a samo sa stratí. Ak by vám plodnice prekážali, jednoducho ich počas krátkeho obdobia výskytu odstráňte a podhubie prestane produkovať nové.

Bedľovec citrónovožltý v kvetináči
Bedľovec citrónovožltý Foto: Shutterstock

Ďalšie druhy, ktoré sa môžu objaviť

Podobne subtílne a rovnako neškodné sú aj iné druhy húb. Vyskytujú sa však len veľmi vzácne, často v skleníkoch. Napríklad ako prilbička (Mycena alphitophora) alebo iný druh bedľovca, bedľovec Heinemannov (Leucoprinus heinemannnii).Ten je takmer biely so sivo-fialkastými znakmi.

Niekedy sa môže objaviť drobný, v skupinkách sa objavujúci kapucňovec (Conocybe), ktorý má hnedé a okrové odtiene a veľmi krehký zjav.

Kapucňovec v kvetináči
Kapucňovec v kvetináči Foto: Shutterstock

Škodia huby rastlinám?

Niekedy sa ľudia vyplašia, či huby neškodia rastlinám, ale tieto obavy sú neopodstatnené. Podhubie pomáha rozkladať organické zložky substrátu a ani samotné plodnice rastliny neohrozujú. Môžete ich teda nechať ako dočasnú a krátkodobú dekoráciu, samé sa po krátkej dobe stratia. Nie je známe, či je bedľovec jedlý alebo jedovatý, ale jeho plodnice sú obvykle drobné a subtílne, takže by z neho aj v prípade jedlosti nebol veľký osoh.

Keď teda objavíte túto hubu vo svojom kvetináči, môžete sa bez obáv potešiť tejto exotickej návšteve a nechať si svoj živý kútik ozvláštnený takouto živou dekoráciou.

Kvetináčové huby
Plodnice majú často svetlejšiu až bielu farbu. Foto: Shutterstock

Ako obmedziť ich výskyt v kvetináči?

Keďže tieto huby neohrozujú rastliny ani naše zdravie, nie je potrebné sa zameriavať na ich odstraňovanie. Avšak faktory, ktoré zvyšujú možnosť výskytu, zahŕňajú málo mineralizovaný substrát a hojnú zálievku. Opačné podmienky ich mierne eliminujú.

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku