Hurá na chalupu, záhrada čaká! Ako si vytvoriť nenáročné útočisko, ktoré bude krásne po celý rok?

Každá záhrada je originál. Jedna je čisto okrasná, v druhej rastú ovocné stromy či záhony plné zeleniny. Aj záhrady pri chalupe sú osobité – určite by však mali byť nenáročné na údržbu. S čím teda počítať a čo všetko môžeme v takýchto záhradách pestovať?

Záhrada pri chalupe
Chalupárska záhrada musí byť do určitej miery sebestačná, pretože sa o ňu nebudeme starať každý deň. Foto: Shutterstock

Ani záhrady pri chatách či chalupách nemožno „hádzať“ do jedného vreca. Zatiaľ čo niektoré sú malinké ako dlaň a sotva sa sem zmestí trávnik a niekoľko okrasných záhonov, iné svojou rozlohou veľkoryso presahujú aj niekoľko tisíc štvorcových metrov.

Jedno je isté, chalupárska záhrada musí byť do určitej miery sebestačná, pretože sa o ňu nebudeme starať každý deň. Aj tak však môže byť krásna po celý rok.

Prírodný typ záhrady nielenže dokonale zapadne do vidieckeho prostredia, vyhovujúca bude aj jej údržba. Aj keď ani tu nemusia chýbať ovocné či okrasné dreviny.

V prvom rade si pri tomto type záhrady ujasnime, čo od nej budeme chcieť – bude to len odpočinok v obklopení okrasných rastlín, ktoré si poradia aj bez údržby, alebo sa tu budeme chcieť pustiť do väčších pestovateľských akcií? Zvlášť pri tejto záhrade tiež platí, že základom úspechu je správny výber rastlín. Vyberáme len také, ktorým dané podmienky vyhovujú, vyhneme sa tak množstvu starostí spojených s neúspešným pestovaním.

Prírodná podoba jej pristane

Záhrada pri chalupe môže pre jej majiteľov predstavovať miesto, kde si po náročnom týždni v pokoji a osamote oddýchnu od všetkého mestského zhonu. No aj odpočinok môže mať mnoho podôb. Niektorí odpočívajú v pohodlnom kresle na slnečnej terase s knižkou v ruke, iní zase s rukami zaborenými v zeleninových záhonoch.

Práve preferencie voľnočasových aktivít by sa mali doslova prepísať do podoby záhrady pri chalupe. Ak vieme, že tu nechceme celé víkendy tráviť kosením trávnika a pletím záhonov, zvolíme skôr menej formálnu podobu záhrady. Určite to neznamená, že by mal celý pozemok zarásť burinou a nepriestupnou spleťou kríkov. Voľba by však mala skôr padnúť na také druhy rastlín, ktoré tu prežijú aj bez nadmernej údržby.

Prírodná záhrada pri chalupe či chate
V prvom rade si ujasnime, čo od nej budeme chcieť – odpočinok v obklopení väčšie pestovateľské akcie? Foto: Shutterstock

Medzi menej náročné záhradné štýly patrí určite prírodná záhrada. Nielenže dokonale zapadne do vidieckeho prostredia, vyhovujúca bude aj jej údržba. Aj keď ani tu nemusia chýbať ovocné či okrasné dreviny, väčšinou sa im dokonca dostáva aj väčšia voľnosť.

Niektoré záhrady pri chatách či chalupách by sa tiež dali nazvať lesné. Väčšinou ich nájdeme v chatových oblastiach, ktoré nadväzujú na turisticky atraktívne lokality. V podstate vznikli v lesnom prostredí. Namiesto bežných okrasných stromov tu môžu rásť už dlhoročné smreky alebo borovice, aj v tomto prípade ide o prírode blízke záhrady, ktoré splývajú so svojím okolím.

Ani v lesnej záhrade sa však nemusíme vzdávať kvitnúcich rastlín. Do tieňa sa hodia hlavne rôzne druhy rododendronov či azaliek. V prípade trvaliek sa zameriame hlavne na druhy „lesné“ alebo tiež podrastové. Vykvitnúť tu môžu konvalinky, pľúcnik, krpčiarka, dvojročné náprstníky alebo napríklad aj rôzne druhy papradí či tieňomilných tráv. Aj keď sa nám pravdepodobne na takejto záhrade nemusí práve dariť vypestovať bohatú úrodu zeleniny, bude tu príjemne aj v horúcom lete.

Kvetinový múrik so skalnicami
Kvetinový múrik je záhradnou obdobou prírodných skalných a skalnatých útvarov porastených skalnicami. Foto: iStock

Odolný a nenáročný trávnik

Trávnik je dôležitá téma nielen pre záhradu, o ktorú sa máme možnosť starať každý deň. Mali by sme sa o ňu zaujímať aj vtedy, keď zakladáme záhradu pri chalupe. Iste veľmi dobre vieme, že aj zelený koberec môže mať hneď niekoľko podôb.

Pre chalupársku záhradu sa príliš nehodí intenzívne udržiavaný trávnik, ktorý vyžaduje nízku kosbu každý týždeň, pravidelnú zálievku či hnojenie. V menšej záhrade bude lepšou voľbou trávnik bylinný. Aj tento typ trávnika sa dá pomerne často kosiť, kosačku môžeme naštartovať pokojne aj každý týždeň.

Rozdiel je však v tom, že v tomto trávniku rastú okrem tráv aj rôzne druhy bylín. Okrem púpavy tu môžu kvitnúť sedmokrásky, zádušník, skorocel alebo napríklad ľadenec. Aj keď na nich možno oceníme najmä ich kvety, ich hlavná výhoda tkvie v ich odolnosti. Práve vďaka nim bude totiž trávnik húževnatý, teda odolný proti suchu či zašľapávaniu.

Ďalšou dobrou správou je, že takýto trávnik nevyžaduje, lepšie povedané neznáša hnojenie. Kvitnúce bylinky totiž vyhľadávajú skôr pôdy chudobnejšie, len čo by sme tento trávnik začali hnojiť, byliny by tu skôr trpeli a uhynuli.

Okrem hnojenia tiež nevyžadujú ani zálievku, predsa len v trávniku prirodzene porastú len tie rastliny, ktorým stanovište vyhovuje. So zálievkou tak odpadá aj nutnosť vertikutácie. Jediné, čo občas budeme musieť urobiť, je iba kosba, aby sme sa po svojej záhrade mohli pohodlne prejsť.

Rozchodníky v chalupárskej záhrade
Pri pestovaní rozchodníkov je dôležité, aby mali dostatok slnka a priepustnú pôdu. Mnohé druhy sú však veľmi odolné proti suchu a môžu byť vysadené aj v kamenistej zemine. Foto: iStock

A ako vyriešiť trávnik v záhrade s plochou niekoľko tisíc štvorcových metrov? Aj tu má bylinný trávnik, samozrejme, svoje miesto, môžeme sa však sa rozhodnúť aj pre kompromis. Zatiaľ čo blízko chalupy alebo na miestach, kde sa potrebujeme častejšie pohybovať, založíme trávnik bylinný, vo vzdialenejších častiach pozemku môže rozkvitnúť kvetnatá lúka. Aj tá sa na vidiek vracia, zvlášť ak v záhrade potrebujeme obmedziť náročnosť údržby.

Dobrou a logickou voľbou bude lúka hlavne v ovocnom sade alebo v tých častiach záhrady, ktoré už vybiehajú do voľnej krajiny. Ak sa rozhodneme pre jej založenie, môže nás navyše hriať pri srdci dobrý pocit. Práve lúky s kvitnúcimi bylinami sú totiž tým najlepším stanovišťom pre množstvo aj dnes už ohrozených druhov hmyzu.

Okrem včiel a čmeliakov sem bude lietať množstvo druhov motýľov, ktorým nevyhovujú starostlivo udržiavané záhrady so šľachtenými kultivarmi kvetov. Prírodná lúka je niečo iné, bude lákavá aj pre niektoré menšie cicavce, ktoré k nám do záhrady určite tiež zavítajú.

V záhrade pri lese

Nie každá záhrada pri chalupe je oplotená. Práve preto sa môže stať, že hlavne počas zimy alebo na jar k nám na „ochutnávku“ záhradných rastlín zavítajú zajace alebo srny. A tá naša chalupa ani nemusí stáť pri lese, zver si cestu nájde aj cez dedinu či menšie mesto. Aj počas niekoľkých hodín však môže výrazne poškodiť vysadené rastliny.

Najväčší problém býva hlavne pri ovocných stromoch, ktoré poškodia nielen srny, ale dokonca aj zajace, ktoré dosiahnu na spodné konáre. Ohryzené vetvičky sa potom musia prerezať alebo dokonca celé odstrániť. Lákadlom nebývajú len stromy, hladná zver dokáže počas zimy spásť aj trvalky, jahody či dokonca prezimujúcu zeleninu.

Záhrada pri lesnej chalupe či chate
Niektoré rastliny sú veľkým lákadlom na výsadbu pri chalupe, no mali by sme vždy porozmýšľať, či nám skôr neskomplikujú život náročnou starostlivosťou. Foto: Shutterstock

Zatiaľ čo ovocné stromčeky môžeme ošetriť špeciálnymi repelentmi či plastovými návlekmi, jedinou ochranou záhonov bude oplotenie. Dobrou voľbou bude prenosné oplotenie, ktoré nie je kotvené napevno. Len čo budeme na chalupe tráviť viac času, budeme môcť túto ochranu premiestniť.

No aj keď si možno myslíme, že pred srnami budú v bezpečí rastliny pre nás jedovaté, berieme do úvahy, že pri nedostatku prirodzenej potravy v okolí dokážu srny spásť dokonca aj brečtan, vyhýbať sa nebudú ani tŕnistým ružiam alebo iným rastlinám. Zatiaľ čo niektorý rok na pozemok nezavítajú ani raz, v inom roku sa môžu vracať aj niekoľkokrát za deň.

Ktoré rastliny nebudú to pravé orechové na chalupu?

Aj keď niektoré rastliny sú veľkým lákadlom na výsadbu pri chalupe, vždy je vhodné porozmýšľať, či nám skôr neskomplikujú život náročnou starostlivosťou. Ak chceme v záhrade niekedy aj odpočívať, už pri výsadbe si zvolíme radšej menej náročné druhy.

Nároční pijaci

Na slnečnej záhrade napríklad zabudnime na náročných „pijakov“, ktorí potrebujú zálievku ideálne každý deň. Medzi nich patria aj kvety v nádobách, obzvlášť náročnejšie balkónové kvety, ktoré sa nezaobídu bez vody ani bez častého prihnojovania. Medzi náročné rastliny tiež patria ruže, niektoré trvalky či hľuznaté georgíny.

Trávnik a letničkové záhony

Pokiaľ si predstavíme údržbu bežnej záhrady, medzi náročnejšie prvky patria okrem nízko koseného trávnika aj letničkové záhony. Aj ich založenie si dobre premyslíme, medzi letničkami existujú druhy, ktoré sa na jar iba vysejú a záhon sa potom už môže ponechať vlastnému osudu.

Dobrou voľbou sú hlavne zmesi letničiek suchu odolných, ktoré pripomínajú kvetnatú lúku. V ich prípade rozhodne neplatí, že by v záhrade pri chalupe nemali čo pohľadávať.

Ovocné stromy

Časovo náročnejšie môžu byť aj ovocné stromy. Zvlášť jablone a hrušky vyžadujú počas zimy alebo skoro na jar pravidelný rez. Pokiaľ teda na chalupu prichádzame až v máji či dokonca až v júni, zvážme, či sa bez týchto ovocných matadorov predsa len nezaobídeme, hoci aj oni majú v záhrade svoje miesto.

Tvarované živé ploty

Pokiaľ sa snažíme starostlivosť o záhradu obmedziť na minimum, zvážime aj tvarované živé ploty. Súkromie zaistia aj ploty z voľne rastúcich druhov. I keď, samozrejme, aj tie prospievajú oveľa lepšie, keď sa raz za štyri až päť rokov zmladia; dlhé roky sa im však nebudeme musieť vôbec venovať, čo je v záhrade, ktorú obývame len sezónne, príjemný bonus.

Na úžitkovú záhradu s rozumom

Možno by sa mohlo zdať, že záhrada pri chalupe sa bude musieť zaobísť bez zeleniny, ktorá predsa len patrí do náročnejšej skupiny rastlín. Lenže práve na chalupe sa niektorí bez zeleniny a voňavých byliniek nechcú tak úplne obísť, čo je logické, pretože práve cez víkendy máme na starostlivosť o zeleninu čas.

Rovnako si priznajme, že sú medzi jednotlivými druhmi zeleniny obrovské rozdiely. Zatiaľ čo niektoré si takmer nemusíme všímať, iné bez zálievky, hnojenia a pletia dlho nevydržia. A ak by si predsa len s takou nepohodou poradili, čakala by na nás len malá úroda.

Pokiaľ do záhrady jazdíme len občas, zvolíme radšej zeleninu vytrvalú, väčšinou býva totiž menej náročná. Dobrou voľbou bude čierny koreň, cibuľa zimná známa ako sadzačka alebo napríklad chren. Menej náročné sú aj mangold, špargľa alebo topinambury. Radšej sa však zaobídeme bez cesnaku či jednoročnej cibule, mrkvy alebo koreňového petržlenu. Tieto druhy sú náročné na pletie a mnohokrát aj na kyprenie pôdy.

Čaj z byliniek pestovaných v záhrade pri chalupe
Na chalupe by určite nemali chýbať bylinky, ktoré sa v lete dajú využiť pri grilovačke, v nápojoch či po usušení v čajoch. Foto: iStock

Mohutnejšie druhy zeleniny sa však dajú veľmi dobre mulčovať, takže sa zaobídu bez kyprenia aj častej zálievky. Na chalupe nám tak môžu na mierne pritienenom mieste rásť tekvice, cukety alebo zemiaky. Snažíme sa ich nesadiť do vysychavej pôdy. Záhon by mal navyše byť schopný zadržiavať dlhší čas vlahu. Pomôcť si môžeme aj nádobou olla, do ktorej nalejete vodu, tá sa bude postupne uvoľňovať. Výpestky tak nemusíme zalievať napríklad aj dva týždne.

Rovnako tak sa vyvarujeme miestam s extrémnym slnečným úpalom, zelenina vydrží bez našej prítomnosti skôr na stanovisku mierne pritienenom alebo aspoň chránenom pred suchým vetrom.

Myslime napríklad aj na to, že si na našej zelenine môžu počas nestrážených dní pochutnávať aj slimáky, ktoré patria medzi najčastejších škodcov na chalupárskych záhradách. Môžeme proti nim preventívne zasiahnuť rôznymi typmi pascí alebo návnad. Ich populáciu tiež výrazne obmedzíme aplikáciou prostriedkov biologickej ochrany s obsahom dravých hlístic.

Ani na chalupe sa teda nemusíme vzdávať pestovania zeleniny, zameriame sa však na druhy, ktorým sme schopní zaistiť vhodné stanovište a poradia si aj bez každodennej starostlivosti. Všetky zeleninové záhony je tiež vhodné mulčovať, výrazne tak obmedzíme zarastanie burinou a vysychanie pôdy.

Pozor si tiež dávame na plodiny, ktoré sa musia oberať s niekoľkodňovým odstupom. Problém môže byť napríklad s uhorkami, jahodami alebo so strukovou fazuľou. Papriky, paradajky alebo tekvice stačí pozberať raz za týždeň.

Pokiaľ teda na chalupu jazdíme od mája do októbra každý víkend, v podstate sa v pestovaní zeleniny nemusíme nijako zvlášť obmedzovať. Zvládneme tu pestovať aj o niečo náročnejšie plodiny, nikdy totiž neplatilo, že sa zelenina musí zalievať každý deň.

Trávnik a okrasné rastliny vo vidieckej záhrade
Z trvaliek a okrasných tráv voľme druhy, ktoré si vystačia zmladením počas jarnej údržby. Patria sem napríklad echinacea, rudbekie, ľaliovky. Foto: iStock

Údržba záhrady úplne inak

Niektoré záhrady sa však musia zaobísť dokonca aj bez elektriny, čo môže výrazne obmedziť možnosti údržby. Na takom pozemku si budeme musieť poradiť napríklad bez elektrickej kosačky či inej techniky, ktorá bez prístupu k elektrickej sieti jednoducho nefunguje. Lenže aj tu sa nájde riešenie.

Trávnik možno pokosiť kosačkou akumulátorovou, len je potrebné myslieť na dobitie batérie. Ďalšou možnosťou je ručná vretenová kosačka, ktorá sa zaobíde bez benzínu aj bez elektriny. Tento pomocník sa hodí hlavne na údržbu menších plôch trávnika.

Ďalej je vhodné zohľadniť aj terén – predsa len jediným pohonom budeme my sami, takže kosenie vo svahu môže byť naozaj náročné. Čoraz častejšie sa tiež na chalupárskych záhradách stretávame aj s automatickými pomocníkmi. Už nejde len o automatický závlahový systém, ktorý už dávno považujeme za úplne bežnú výpomoc v záhrade.

Pokiaľ nám však robí vrásky na čele kosenie trávnika, potom aj oň sa môže postarať robot, teda presnejšie povedané robotická kosačka. Aj keď je táto technika zvlášť na chalupe ohrozená krádežou, väčšina modelov je vybavená ochranou pred „dlhoprstými“.

Galéria k článku

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku