Plody ebenovníka rajčiakového, známe ako hurmikaki či kaki, pripomínajú tvarom paradajku a chuťou kombináciu zrelého jablka, cukrového melónu a mrkvy. Hoci toto zdravé ovocie, podporujúce imunitu, pôsobí cudzokrajne, môžeme ho pestovať aj vo vlastnej záhrade.
Zdravé a chutné
Plody obsahujú okrem vody necelých 20 % cukrov, vitamíny C, A a z minerálnych látok meď, draslík, fosfor, železo a horčík. Sú spoľahlivým antioxidantom, zbavujú únavy a zrýchľujú metabolizmus.
Ako pestovať hurmikaki
Hoci tento ovocný druh pochádza zo subtropických oblastí východnej Ázie, dá sa prekvapivo dobre pestovať aj v našich podmienkach, a to v tvare kra alebo malého stromu. Všeobecne sa uvádza, že pestovanie ebenovníka je vhodné skôr do vinohradníckych oblastí, no môžeme to skúsiť aj v lokalitách s drsnejšou klímou.
Prvé dve zimy bývajú väčšinou rozhodujúce, a ak ich drevina prežije, je pravdepodobné, že ju už žiadny mráz nespáli. V prvých rokoch sa preto odporúča pestovanie v nádobe a zimovanie na chránenom mieste. Ak riskneme výsadbu priamo do záhrady, rastlinu v najchladnejších mesiacoch chránime aspoň bielou netkanou textíliou.
Ebenovník bude najlepšie prosperovať na slnku v blízkosti fasády domu, podobne ako marhule. Pôda by mala byť dobre priepustná a výživná, najlepšie vyhnojená kompostom. Predovšetkým už plodiace rastliny sú náročné na zálievku. Pri voľbe odrody si dáme pozor, či ide o jedno- alebo dvojdomú rastlinu. Dá sa dopestovať výsevom alebo potápaním konárov.
V domovine vysoký strom
Ebenovník je vo svojej domovine cenený nielen pre chutné a zdravé plody, ale aj pre svoje drevo, nazývané čierny eben. Kým v domovine ebenovník dorastá do takmer 30 m, u nás je to zvyčajne okolo 2 až 3 m.
Zber a uskladnenie
Skoré odrody dozrievajú v priebehu septembra, pri neskorých bývajú plody jedlé v priebehu októbra alebo až koncom novembra. Ak sú trpké, necháme ich dva-tri týždne odležať pri izbovej teplote, trpkosť sa stratí.
Hurmikaki sa dá skladovať krátkodobo pri izbovej teplote alebo v chladničke. Plody je možné sušiť.
Naša voľba odrôd
- Rojo Brillante – plodí aj bez opelenia, mrazuvzdorná do –18 °C
- Saijo – jedna z najchutnejších odrôd, nevyžaduje opeľovače.
- Ragno – plody sú bez kôstok, dajú sa zberať už od septembra, nepotrebuje opeľovače.
Viete, že…
… tento druh a jeho plody sú označované niekoľkými názvami? Hovorí sa im hurmikaki, kaki, hurma, churma, medové jablko či persimmon, v Česku tomel.
… ebenovníkov, ktorých plody stoja za ochutnanie a dajú pestovať aj u nás, je viacero? Okrem ebenovníka rajčiakového pri dobrej ochrane pred mrazmi u nás porastú aj ebenovník virgínsky alebo datľový.
… ak si plody kúpite, treba ich nechať pár dní dozrieť pri izbovej teplote? V prípade niektorých odrôd pestovaných v záhrade to nie je nutné, plody totiž dozrejú už na vetvách.
Hurmikaki v kuchyni
Dobre dozreté kaki (hurmikaki) pripomína konzistenciou džem a aj v čerstvom stave sa dá ľahko roztierať. Veľmi chutné je aj v kombinácii s tvarohom, mäkkým syrom, orechmi či vanilkou. Používa sa do kokteilov, džemov, šalátov, koláčikov .
Dezert
Tri veľké plody olúpeme, zbavíme semienok a rozmixujeme. Zmiešame s 1 balením mascarpone, lyžicou cukru a štipkou škorice. Podávame vychladené.
Nátierka
Olúpané plody rozmixujeme, zmiešame s tvarohom, lyžicou medu a vanilkovými semienkami. Najlepšie chutí v kombinácii s vianočkou.
Text: Ing. Lucie Peukert
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada
Na stromčeku dole sa mi začala odlupovať kôra a celý sa mi zdá akoby bol vyschnu…